Gjejnë 10 milionë dollarë nën tokë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 04-03-2014

0

foto (9)Një çift nga Kalifornia kanë gjetur në oborrin e shtëpisë së tyre një grumbull monedhash të arit që kapin vlerën e 10 milionë dollarëve

Një çift i martuar që dëshirojnë të mbesin anonim, kanë pranuar haptazi se vitin e kaluar në oborrin e shtëpisë së tyre që e kanë në Kaliforni, patën gjetur një grumbull monedhash të arit. Gjetja e tyre është cilësuar si më e madhja në historinë e Shteteve të Bashkuara, kur është fjala për monedha të arta. David Hol nga “Professional Coin Grading Service”, i cili i kishte analizuar dhe vlerësuar gjetjen e tyre, pretendon se janë në pyetje monedha të rralla ari që fatlumëve u kanë sjellë hiq më pak se 10 milionë dollarë.

Çifti kishin qenë duke shëtitur në oborrin e tyre kur vërejtën diçka të pazakontë në tokë, dhe menjëherë filluan të gërmojnë dhe në fund rezultoi të jetë një valixhe e mbushur me monedha të arit. Por duke gërmuar edhe më thellë, ata arritën të gjejnë edhe shtatë valixhe tjera dhe në fund i numëruan plot 1.427 monedha të arta të cilat datojnë nga periudha 1847-1894. Vlera e vërtetë e tyre është rreth 27.000 dollarë, por ekspertët thonë se tani ato vlejnë plot 10 milionë dollarë.

Deri më tani askush nuk e di se si ato monedha të arit përfunduan aty apo kujt i përkasin, por dyshohet se bëhet fjalë për një minator i cili kursimet e tij i kishte ruajtur në atë gropë, por që pas disa viteve kishte ndërruar jetë dhe askush tjetër nuk kishte qenë në dijeni për ato monedha. Këto monedha do të duhej që gjatë muajit maj të dalin në shitje në ueb-faqen Amazon, në njësinë që merren me shitjen e antikiteteve dhe gjësendeve të vjetra me vlerë.

Çifti fatlum shpresojnë që fillimisht të paguajnë borxhet që i kanë, dhe një pjesë të parave të fituara nga shitja e monedhave të arit ti dhurojnë organizatave lokale humanitare. Por ajo çfarë është më interesant, është fakti se dyshja kanë vendosur të qëndrojnë në këtë shtëpi dhe të mos ikin në ndonjë vilë më luksoze.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Stërvitja mizore e policëve tajlandezë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 03-03-2014

0

foto (8)Programi zgjat katër muaj dhe në të marrin pjesë 89 agjentë të policisë tajlandeze, nga të katër anët e vendit.

Të gjithë agjentët angazhohen në ushtrime të ndryshe anti-terrorizmi, të cilat shpesh herë shkojnë deri në kushte ekstreme, si fizike edhe mendore.

Kush e kalon kursin bëhet anëtar i Special Unit Forces Commandos, një njësi operative për ndërhyrje blic.

 

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Edhe dhitë dinë si të kënaqen (Video)

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 27-02-2014

0

edhe-dhit-euml-din-euml-si-t-euml-k-euml-naqen-video_hdNjë video që shfaq një grup të dhive duke u argëtuar, është bërë hit në internet.

Videoja është publikuar në YouTube vetëm dy ditë më parë, kurse deri kur po e publikojmë artikullin është shikuar afro 3.2 milionë herë.

Në video, kafshët tregojnë aftësi të jashtëzakonshme për të ruajtur baraspeshën..

Shiko Videon

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Macja dëmtoi objektin olimpik (Video)

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 25-02-2014

0

macja-d-euml-mtoi-objektin-olimpik-video_hdEdhe pse janë investuar mbi 30 milionë dollarë për ndërtimin e Arenës Olimpike në Sochi, ky investim nuk e ka bërë atë rezistente ndaj maceve.

Një xhirim i kamerave të sigurisë që daton nga tetori i vitit të kaluar, tregon momentin e rinimit të tavanit në “Adler Arena Skating Center”.

Në video fillimisht tregohet rrëzimi i tavanit, e më pas shihet edhe macja.

Objekti është ndërtuar për Lojërat Olimpike Dimërore, ‘Sochi 2014’

Shiko Video

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Ku ndodhet snajperi? (Foto)

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 24-02-2014

0

ku-ndodhet-snajperi-foto_hdDisa fotografi të Simon Menner tregojnë se është shumë vështirë ta zbulosh një snajper të kamufluar shumë ngjashëm me ambientin në të cilin ndodhet.

Secili snajper, krahas precizitetit në gjuajtje, duhet të ketë edhe aftësi të jashtëzakonshme për t’u fshehur.

Fotografi Menner ka siguruar të drejtën që të fotografojë snajperët e Ushtrisë gjermane, ndërsa nga fotografitë e tij do të vëreni se është shumë vështirë të zbulohet vendndodhja e tyre edhe gjatë ditës.

Testojeni veten nëse jeni të aftë të gjeni se ku ndodhet snajperi dhe më pas shikojeni fotografinë e rrethuar…

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Gara e të zhveshurve me “saja” (Video, +16)

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 21-02-2014

0

gara-e-t-euml-zhveshurve-me-ldquo-saja-rdquo-video-16_hdMë shumë se 40 pjesëmarrës, nga pjesë të ndryshme të botës, të veshur në mënyrë të pamjaftueshme, konkurruan në garat e rrëshqitjes me saja të improvizuara në qytetin gjerman Magdeburg.

Në plan të parë, duket se nuk ka rëndësi se çfarë vendi merr, sepse “kryesorja është pjesëmarrja”. E, kjo nënkupton pjesëmarrjen i veshur vetëm me brekë.

Për më shumë, shihni se si organizatorët e konceptuan këtë “garë”.

Shiko Videon

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Nëntë vjet nuk e ktheu kasetën, u arrestua

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 20-02-2014

0

n-euml-nt-euml-vjet-nuk-e-ktheu-kaset-euml-n-u-arrestua_hdKayla Michelle Finley është arrestuar nga policia në South Carolina, për një arsye sa interesante po aq edhe bizare.

Në vitin 2005, ajo kishte huazuar filmin “Monster In Law” (me Jennifer Lopez) nga një dyqan videosh dhe nuk e kishte kthyer më.

Amerikania kishte shkuar në polici në Pickens për një punë të sajën, ndërsa ata e kanë vërejtur se ekziston një fletarrestim për të, ashtu që ka përfunduar prapa grilave. 27-vjeçarja i ka kaluar 24 orë në burg dhe nuk i ka pëlqyer aspak.

“Duket se polica në qarkun Pickens nuk ka punë më të mençur për të bërë. E kam në plan të luftoj për këtë. Është qesharake që më ndodhi një gjë e tillë”, ka shkruar Kayla në Facebook.

Policia ka thënë se dyqani i videove, “Dalton Video” (që tash nuk ekziston), në kohën kur Kayla nuk e ka kthyer kasetën, e ka paraqitur në polici.

Asokohe policia ia ka dërguar paralajmërimin që ta kthejë kasetën, por edhe fletarrestimin. Mirëpo, ajo thotë se nuk e ka pranuar asnjërën nga këto.

Kayla Michelle Finley është liruar nga burgu me garanci prej 2.000 dollarësh.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg