Zbulohet anija e mbytur, që mbart thesarin prej ari të nazistëve

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 27-07-2017

0

Një arkë që konsiderohet të jetë thesar i humbur nazist, me vlerë 111 mijë eurosh, është gjetur në thellësinë e një anije të fundosur gjermane.

Ajo u gjet në anijen “SS Minden”, që është fundosur në vitin 1939, jo shumë kohë pas shpërthimit të Luftës së Dytë botërore, shkruan Daily Mail.

Hulumtuesit e anijeve u janë drejtuar autoriteteve të Islandës për t’u dhënë leje për hulumtim më të thellë të mjetit lundrues. Natyrisht që “gjuetarët e thesareve” të cilët edhe e gjetën këtë pasuri, mendojnë se u takon Mbretërisë britanike.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Dushi i ngrohtë apo i ftohtë – cili është më i mirë?

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 27-07-2017

0

Dëshironi ju dush të ngrohtë – nën të cilin do të qëndroni derisa nuk fishkeni? Tretmani i këtillë relakson, mirëpo a është kjo zgjedhja më e mirë?

Pavarësisht nga kjo se a dëshironi dush të ngrohtë apo të ftohtë, gjithsesi rekomandohet që para përfundimit të dushit të lëshoni ujë të ftohtë! Në këtë mënyrë poret mbyllen, pastaj lëkura mbrohet nga papastërtitë.
Uji i ngrohtë është i mirë, sepse hap poret dhe mundëson në mënyrë të efektshme pastrimin e trupit.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Gjërat e tmerrshme që mund të të ndodhin nëse nuk flini mjaftueshëm

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 26-07-2017

0

Pagjumësia nuk është shaka

Shumë njerëz mendojnë se gjatë ditëve të punës mund të marrin më pak gjumë dhe më pas atë t’a kompensojnë gjatë vikendit, por ata befasohen nga lëndimet serioze që mund t’i ndodhë organizmit tuaj/Është e rekomandueshme që një njeri i rritur t’i bëjë nga shtatë deri në nëntë orë gjumë, kurse për fëmijët rekomandohe edhe më shumë.
Deri në 70 milionë amerikanë kanë çrregullime të gjumit, të cilët edhe ankohen se kanë probleme me shëndetin dhe kjo si pasoj e mungesës së gjumit.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Dhëndri dhe vjehrri që po tronditin Kanadanë: Njëri ka 24 gra ndërsa tjetri 4

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 26-07-2017

0

Ata kanë tronditur mbarë Kanadanë. Vendim i shumëpritur i gjyqit për dy udhëheqësit fetarë të akuzuar për poligami pritet të merret ditën e sotme.

Winston Blackmore, 61 vjeç, akuzohet se ka plot 24 gra.
Sikur të mos mjaftonte kjo, ish-vjehrri i tij, 53 vjeçari James Oler thuhet se gjithashtu është martuar me katër gra.
Ata janë të dy ish-peshkopët e Kishës Fundamentaliste të Shenjtorëve Jezu Krishtit.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Vajza qante pa pushim, por kur e dërguan te mjeku, zbuluan diçka tmerruese

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 26-07-2017

0

Ajo është 1 vit e gjysmë, e shëndetshme në pamje të parë, por nuk pushon së qari.
Katër, pesë, deri në gjashtë orë në ditë, mamaja përpiqet të qetësojë vajzën e saj.
Por asgjë nuk e ndihmon.

Vogëlushja refuzon ushqimin dhe pijen.
Në fund, mamaja detyrohet dhe e dërgon fëmijën në urgjencën e një spitali në Nju Xhersi, SHBA.
Mjekët duhet të sqarojnë shumë gjëra.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

E pazakontë, shërohet 9-vjeçari me HIV

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 26-07-2017

0

Të dhëna tronditëse vijnë nga një 9-vjeçar i infektuar me HIV që nga lindja e tij.

Ai ka kaluar tashmë shumicën e jetës së tij pa pasur nevojë për asnjë trajtim.

Duhet theksuar se ky është një fenomen mjaft i rrallë, sepse shumica e të infektuarve kanë nevojë për trajtim të përditshëm për të parandaluar shkatërrimin e sistemit të imunitetit.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Një mendje e ndritur: Albert Einsteini për shkencën, fenë, luftën, paqen dhe njerëzimin…

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 26-07-2017

0

Për shkencën

“Imagjinata është më e rëndësishme sesa dija.”

“Nëse e ne do e dinim se çfarë po bënim, nuk do të quhej kërkim, apo jo?”

“E vetmja arsye për ekzistencën e kohës, është që çdo gjë të mos ndodhë menjëherë.”

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg