New Guinea, kapet miu me i madh ne bote

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 08-09-2009

1

New Guinea, kapet miu me i madh ne boteKerkuesit e nje ekipi te BBC Natural History kane zbuluar ne Malesite Jugore te Guineas se Re nje lloj te ri miu, i vetmi me permasa te tilla i njohur.

Me nje gjatesi prej 82 centimetrash nga hunda tek bishti dhe peshe prej 1.5 kilogram mendohet te jete miu me i madh i njohur ne bote.

“Ky eshte nje nder minjte me te medhenj ne bote. Eshte nje mi i vertete, i njejte me ata qe ndodhen neper kanalizimet e qyteteve”, thote Kristofer Helgen, biolog ne “Smithsonian National Museum of Natural History” i cili ishte edhe pjese e shkencetareve qe zbuluan miun.

Gjetja e kafsheve dhe insekteve te reja ne kete zone nuk eshte dicka e pazakonte per keta shkencetare.

I njejti grup ne vitin 2007, megjithese jo me permasat e ketij te fundit, zbuloi nje tjeter mi gjigand. “Eshte e veshtire te them se sa specie te reja kafshesh dhe insektesh kemi gjetur ne kete zone, por te jeni te sigurte qe jane me shume se 30”, thote George McGavin perfaqesues i “Oxford University”.

Publikoje ne:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Postoje tek Ngjarjet
  • Facebook
  • Digg

Komentet (1)

shume e cudicme vertete desh me ngriu gjaku kujdesnu\i ju lutem njerez

Komentoni këtë kuriozitet