Nëntë vjet nuk e ktheu kasetën, u arrestua

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 20-02-2014

0

n-euml-nt-euml-vjet-nuk-e-ktheu-kaset-euml-n-u-arrestua_hdKayla Michelle Finley është arrestuar nga policia në South Carolina, për një arsye sa interesante po aq edhe bizare.

Në vitin 2005, ajo kishte huazuar filmin “Monster In Law” (me Jennifer Lopez) nga një dyqan videosh dhe nuk e kishte kthyer më.

Amerikania kishte shkuar në polici në Pickens për një punë të sajën, ndërsa ata e kanë vërejtur se ekziston një fletarrestim për të, ashtu që ka përfunduar prapa grilave. 27-vjeçarja i ka kaluar 24 orë në burg dhe nuk i ka pëlqyer aspak.

“Duket se polica në qarkun Pickens nuk ka punë më të mençur për të bërë. E kam në plan të luftoj për këtë. Është qesharake që më ndodhi një gjë e tillë”, ka shkruar Kayla në Facebook.

Policia ka thënë se dyqani i videove, “Dalton Video” (që tash nuk ekziston), në kohën kur Kayla nuk e ka kthyer kasetën, e ka paraqitur në polici.

Asokohe policia ia ka dërguar paralajmërimin që ta kthejë kasetën, por edhe fletarrestimin. Mirëpo, ajo thotë se nuk e ka pranuar asnjërën nga këto.

Kayla Michelle Finley është liruar nga burgu me garanci prej 2.000 dollarësh.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Gafa e BBC-së për Vitin e Ri kinez

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 07-02-2014

0

gafa-e-bbc-s-euml-p-euml-r-vitin-e-ri-kinez_hdMiliona njerëz në mbarë botën të premten festonin Vitin e Ri kinez, i cili ndryshe quhet edhe Viti i Kalit.

Por, BBC ka bërë një gafë në përkthimin që i ka bërë këtij viti – në titra nuk kishte shkruar Viti i Kalit (year of the horse), por Viti i Kurvave, (year of the whores).

Gafa u kap nga një shikues, i cili me shpejtësi e shpërndau në rrjetet sociale. Në shumë rrjete sociale është komentuar edhe gazetari, i cili ka nxjerrë titrat. Por, gabimi ka ndodhur me shtimin gabimisht të w-së përpara emrit ‘horse’, i cili mori një kuptim tërësisht tjetër.

“Pra, është Viti i Ri kinez, por titrat e BBC-së flasin për një vit tjetër”, ky është një nga komentet e shpërndarë në rrjetet sociale. Një tjetër komenti ironik ishte: “Gëzuar Vitin e Ri kinez, por sipas titrave të BBC-së ky duhet të jetë një vit tjetër interesant”.

Ky gabim besohet se ka zëmëruar edhe popullin kinez në mbarë botën.

Viti i Kalit është konsideruar në përgjithësi si një vit i mbarë për banorët e biznesit, të cilët shpresojnë për rritje të fuqishme.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

E la amanet të varrosej me motoçikletën

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 05-02-2014

0

e-la-amanet-t-euml-varrosej-me-moto-ccedil-iklet-euml-n_hdFamilja ia plotësoi amanetin e fundit motoçiklistit, Billy Standley, duke e varrosur mbi motoçikletën e tij Harley Davidson.

Standley nga Ohio në SHBA ndërroi jetë në moshën 82-vjeçare. Udhëtimi i tij i fundit me motor ishte për në varreza, duke kaluar nëpër qytet. 18 vjet më parë, ai kishte filluar të planifikojë varrimin përskaj dashurisë dhe pasionit, mbi një Harley Davidson të vitit 1967.

Anëtarët e familjes kanë thënë se me vite e kanë përgatitur arkivolin e tij transparent, në të cilin ai u varros të premten së bashku me moto¬çikletën e tij.

Miqtë e motoristit kanë thënë se i ndjeri ishte lidhur emocionalisht me të, pasi kur kishte vendosur që të krijojë familje, ky motor e kishte mbajtur gjallë shpirtin dhe karakterin e tij avanturistik.

Dëshirën e tij ai kishte vite që e ndante me miqtë dhe familjarët dhe për këtë kishte bërë edhe përgatitjet e nevojshme duke blerë tokën e mjaftueshme për t’u varrosur në krah të bashkëshortes së tij, si dhe materialet e duhura për ndërtimin e arkëmortit që do ta nxinte së bashku me motorin e tij.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Plaku shkoi në polici se nuk i hapeshin videot pornografike

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 04-02-2014

0

plaku-shkoi-n-euml-polici-se-nuk-i-hapeshin-videot-pornografike_hdNjë 70-vjeçar në Itali, i fiksuar pas filmave pornografikë, është paraqitur në polici me një laptop në dorë, për të kërkuar ndihmë në mënyrë që t’i hapeshin videot pornografike.

Përveçse kërkoi ndihmë, ai donte të bënte edhe një denoncim, për faktin se po privohej nga auto-erotizmi në shtëpinë e tij.

“Jam i lodhur dhe i inatosur. Nuk është e mundur që gjithmonë që hyj në një film pornografik, kompjuteri im merr një virus dhe nuk hapet më. Çdo javë shpenzoj 200 euro për teknikun që më rregullon kompjuterin”.

“Femrat janë gjëja më e bukur në jetë, nuk mund të bëj pa to. Sigurisht nëse do të gjeja një shoqe nuk do të shqetësohesha për këto gjëra dhe do të kurseja paratë për teknikun e kompjuterit”, ka deklaruar ai duke buzëqeshur.

Karabinierët bënë të ditur se e patën shumë të vështirë t’ia shpjegonin 70-vjeçarit se është e pamundur të denoncohen viruset që mund të prekin kompjuterin.

Ndërsa, plaku u tha: “Mirë do të shkoj sërish tek tekniku, nuk rezistoj dot pa seks, është pasioni im më i madh”.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Nxënësi përjashtohet katër ditë se deshi të hante çipsa

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 03-02-2014

0

nx-euml-n-euml-si-p-euml-rjashtohet-kat-euml-r-dit-euml-se-deshi-t-euml-hante-ccedil-ipsa_hdNjë arsimtar në Britaninë e Madhe ka vendosur masa të ashpra për nxënësit që nuk konsumojnë ushqim të shëndetshëm. Ai ka përjashtuar nga shkolla një djalë gjashtëvjeçar, i cili kishte marrë me vete çipsa për drekë.

Prindërit e fëmijës, i cili u përjashtua për katër ditë, u rebeluan nga ky gjest i mësuesit, por ky i fundit tha se fëmijës i kishin dhënë ushqim jo të shëndetshëm për të ngrënë.

“Unë do ta kuptoja dënimin në qoftë se djali im do të bënte rrëmujë në klasë duke hedhur bankat ose duke qëlluar nxënësit e tjerë, por është qesharake se si ai është dënuar për një pako me çipsa”, ka thënë nëna e nxënësit, transmeton Shekulli.

Sipas saj, djali zakonisht merr me vete sandviç, patate të skuqura dhe djathë.

Megjithatë, arsimtari kujdestar ka qartësuar se nëse nuk zbatohet rregullorja e ushqimit në shkollën në fshatin Colnbrook (në Berkshire), atëherë do të pasojë dënimi.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Ish-kamerierja drejton kompaninë që vlen një miliard dollarë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 31-01-2014

0

ish-kamerierja-drejton-kompanin-euml-q-euml-vlen-nj-euml-miliard-dollar-euml_hdSe puna dhe vendosmëria shpaguhen, është dëshmi Kat Cole, e cila nga një kameriere është bërë presidente e kompanisë “Cinnabon”.

Kat ka punuar 15 vite në njërin nga restorantet e rrjetit “Hooters”, mirëpo ka vazhduar të shkollohet.

35-vjeçarja tash ka arritur të bëhet presidente e kompanisë që vlen një miliard dollarë.

Ajo ka filluar të punojë që në moshën 16-vjeçare për t’i ndihmuar nënës së saj, ndërsa kur i mbushi 19 vjet nisi punën si kameriere në restorant, ku punoi për shumë vite.

Megjithëse tash është e pasur, ajo vazhdon të bëjë jetë modeste – jeton në një shtëpi të vjetër me partnerin në Atlanta, vozit Mercedes të vjetër, ka një iPhone me ekran të thyer etj., raporton Business Insider.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Rrezikoi jetën të shpëtonte ‘Xbox-in’

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 30-01-2014

0

rrezikoi-jet-euml-n-t-euml-shp-euml-tonte-lsquo-xbox-in-rsquo_hdNjë mashkull nga Kansasi doli nga shtëpia kur atë e kishte kapluar zjarri, mirëpo u kthye sërish brenda për të shpëtuar ‘Xbox-in’.

Televizioni ABC15 ka raportuar se ai kishte ikur nga shtëpia e kapluar nga flakët, porse më pas i është kujtuar se e ka harruar brenda video-lojën e tij, ashtu që është kthyer për ta marrë.

Aksioni i tij ka rezultuar i suksesshëm, por është dashur t’i jepej ndihma mjekësore për shkak të tymit.

Zjarri ka shkaktuar dëm prej 80.000 dollarësh, por sidoqoftë ai e shpëtoi ‘Xbox-in’.

Video

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg