Zogjte “tmerrojne” balenat

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 16-09-2009

1

Zogjte “tmerrojne” balenatKur behet fjale per mbijetese, permasat nuk kane shume rendesi.

Balenat, kafshet me gjigande te planetit jane detyruar te marrin arratine nga bregdeti i Patagonias ne Argjentine per shkak te shtimit te zogjve ne kete zone.

Shpendet dallohen per sulmet e tyre ne kurrizin e gjitareve, duke i plagosur.

Alarmin per braktisjen e bregredit nga balenat e ka dhene qendra e vezhgimit te bregdetit, sipas se ciles, numri i gjitareve te plagosur ne gadishullin Valdes eshte rritur nga 1 % qe ka qene ne vitin 1974, ne 76 % te numrit te pergjigjshem te balenave.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Një nënë daneze kërkon të dashurin në internet

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 16-09-2009

0

Një nënë daneze kërkon të dashurin në internetAventura e nje nate ka pasoja; një nënë e re daneze kërkon dëshperimisht babane e femijes se saj, me ane të një videoje ne YouTube.

Ajo qe fillimisht duket si nje apel mallengjyes online nga nje nene beqare, eshte vetem nje inskenim nga nje zyre turistike daneze.
Per rrjedhoje te kesaj video-bllof  kane shperthyer polemikat ne vend.

Mesazhi i publikuar ne rrjet, ka goditur ne zemer nje milione perdorues, te cilet jane prekur kur kane pare te emblen Karen, ndersa mban ne duar femijen e saj te vogel, te quajtur August.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Në Malajzi, gruaja 107-vjeçare në kërkim të burrit të saj të 23-të

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 15-09-2009

0

Në Malajzi, gruaja 107-vjeçare në kërkim të burrit të saj të 23-tëEshtë plot 107 vjeçe, por kjo duket se nuk e ndalon aspak plakën e vjetër nga Malajzia që të vihet në kërkim të bashkëshortit të 23-të në jetën e saj.

Ngjarja e çuditshme mbërrin nga kontinenti i Azisë, aty ku jeton vërtet një grua 107-vjeçare e martuar me një burrë 70 vjet më të ri se vetja e saj.

37-vjeçari është një i droguar, i cili i është nënshtruar fazës së rehabilitimit dhe pikërisht nga rezultati i saj duket se ka frikë gruaja e tij 107 vjeçe, se ai kur të dalë prej gjendjes në të cilën ndodhet, do të kërkojë të rinisë jetën me një grua më të re në moshë se ajo.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Mushkonjat pickojne me shume disa njerez

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 15-09-2009

0

Mushkonjat pickojne me shume disa njerezShpesh here degjojme qe dike e pickojne me shume se te tjeret mushkonjat sepse ka “gjakun e embel” a ka ndonje te vertete kjo shprehje? A egziston mundesia qe mushkonjat te kene preference se ke duan te pickojne?

Nje pergjigje e shkurter eshte PO. Sipas studimeve mushkonjat kane preference per ushqim.

Ne 10 veta nje prej tyre eshte shume terheqes per mushkonjat, qe ne te vertete nuk pickojne per te shuar urine, por kete gje e bejne vetem femrat per te zhvilluar vezet e tyre.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Fortese baritore ne mes te Tiranes

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 15-09-2009

0

shtepiareTirana, metropoli shqiptar, qe po betonizohet gjithnje e me teper, fsheh ne hapesirat e saj edhe disa shtepi ku ruhet tradita baritore.

Keshtu shtepia e Celos dhe Pendos eshte ende nje ferme e vogel. Dele, pula dhe nje kopsht i mbjelle me perime eshte hapesira ku familja me mbiemrin Zhupa jeton dhe kalon diten me plot impenjime qe te sjell ky ambient rural.

“I pastrojme delet, i vaksinojme dhe cdo gje ecen per mrekulli”, thote Celo.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

I çmendur për kafshët, imiton dhjetëra prej tyre

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 15-09-2009

0

 I çmendur për kafshët, imiton dhjetëra prej tyre Ju ka qëlluar ta njihni fëmijë të zhurmshëm, por 14 vjeçari Michael Moloney nga Uinipeg në Shtetet e Bashkkuara ua kalon të gjithëve.

Ai arrin të imitojë tingujt e shumë kafshëve, dhe për këtë ka arritur të gjejë një punë si dulbant zëri në një film të animuar në Francë.

Moloney u zbulua si talent ndërsa qendronte në një pemë duke bërë si majmun.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Vajza e lindur më 9.9.2009,dhe e motra e lindur 8.8.2008

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 14-09-2009

1

Vajza e lindur më 9.9.2009,dhe e motra e lindur 8.8.2008Vajza e lindur më 9.9.2009 ka motër të lindur më 8.8.2008

Në Arkansas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës jeton një çift i cili asnjëherë nuk do të mund t’i harrojë ditëlindjet e fëmijëve të tyre.

Andy e Alison Miller janë bërë me vajzën e tyre Molly Reid më 9 shtator të vitit 2009 (9.9.2009), derisa kanë edhe një vajzë me emrin Campbell, të lindur më 8 gusht 2008 (8.8.2008).

Millerët kanë thënë se nuk planifikojnë që fëmijën e tyre të tretë ta lindin më 10 tetor 2010 (10.10.2010).

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg