Mëndohet së parfumi shëron AIDS-in

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 14-09-2009

0

Mëndohet së parfumi shëron AIDS-in Një shkencëtare thotë se mund ta shërojë AIDS-in duke injektuar te pacientët një lloj parfumi.

Beine Karzhaubaeva nga Tolebinsku i Kazakistanit, i ka thënë agjencisë së lajmeve TTK: “Duhet të jetë parfum i shtrenjtë”.

Mirëpo, ekspertët që merren me mjekimin e HIV/AIDS-it e kanë përgënjeshtruar këtë trajtim dhe njëkohësisht e kanë dënuar një veprim të tillë.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Bota kercenohet nga nje tjeter virus vdekjeprures

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 14-09-2009

0

Bota kercenohet nga nje tjeter virus vdekjepruresVirusi i mistershem ne Afrike kercenon boten.

Rastet e para jane vene re ne Afriken e Jugut, ku disa prej te prekurve kane kaluar temperatura te larta dhe me pas kane nderruar jete.

Njeriu i pare i prekur nga virusi i mistershem ishte nje grua qe punonte me guidat turistike ne Zambia.

Ne shtator te vitit 2008 ajo u transportua ne spitalin e Johanesburgut ku gjendja e saj u rendua pas disa oresh.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Alo alo policia! Me ka marre uria shume!

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 14-09-2009

3

Alo alo policia! Me ka marre uria shume!Një amerikan i dehur telefonuar policine per ti thene se i haej buke. 36-vjeçari Benjamin Dewer nga Delray Beach është paditur për thirrje të panevojshme të policisë.


Pasi ka lajmeruar policine duke i sinjalizuar per nje aksident, eshte shtrire ne trotuar. Kur policet kane mberritur i ka kerkuar dicka per te ngrene.

Policet jane larguar, por ky ka lajmuar serish ne telefon.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Furgoni i Kamzes flutoron!

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 13-09-2009

0

Furgoni i Kamzes flutoron!

Furgoni i Kamzes flutoron!

Kompania e lirë ajrore kineze Spring Airlines ka bërë kërkesë që t’i mundësohet të shese bileta për qëndrim në këmbë.

Pasagjerët do ta paguajne më pak bileten dhe do te qendrojne ne mes te karrigeve.


Presidenti i kompanisë Wang Zhenghua do t’i nxjerre biletat në shitje menjehere pasi qeveria ta miratojë kërkesën e tij.

Ai është i sigurt që kërkesa do të miratohet.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Mace bullicë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 13-09-2009

0

Mace bullicëNjë burrë kinez pretendon te jete pronar i maces me te shendoshe ne bote: 16 kilogramë. Perfundimisht peshe e rendem, per macet te kuptohemi.


Xu Jirong, nga qyteti Qingdao i krahinës veriore kineze Shandong, thotë se macja e tij Chubby ka belin më të gjere se ai i një vajzë.

“Ajo shton më shumë se një kilogram në vit. Besoj se kjo ndodh ngaqe preferon me shume mishin e derrit sesa ate te peshkut” i ka thënë ai medieve lokale duke shtuar .

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Mrekullitë në ndërtim

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 13-09-2009

0

Mrekullitë në ndërtimBotës po i shtohen edhe 6 ndërtesa super të larta, që më vonë mund të krahasohen me mrekullitë e antikitetit. Qytete nëntokësore, grataçiela kilometrike, ura rezistente dhe puse nafte “të pamundura”

Grataçiela më e lartë e botës.

Emri: “Burj Mubarak al-Kabir”.

Shteti: Kuvajt.

Kostoja: 5,2 miliardë euro.

Përfundimi: Viti 2016.

Sfida: Një grataçielë që u reziston erërave 240 km/orë.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Ndërtesa nga krueset e dhëmbëve

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 13-09-2009

1

Ndërtesa nga krueset e dhëmbëveStan Munro ka bërë maketet e qyteteve më të njohura në botë duke përdorur vetëm krueset e dhëmbëve dhe ngjitësin.

Në mesin e modeleve të Stanit janë Big Ben, Vatikani, Taj Mahal, ndërtesa e operës në Sydney dhe shumë tjera.

Ekspozita e tij në Sirakuza të shtetit të New Yorkut, përfshin edhe kishat e ndërtesat më të famshme në botë.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg