Molla japoneze me e forte se bomba atomike

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 08-09-2009

3

Molla japoneze me e forte se bomba atomike Edhe pse tingëllon pabesueshëm është e vërtetë se fara e mollës japoneze apo siç e quajnë japonezet “kaki” , ka mbire ne Nagasaki pas eksplodimit te bombës atomike!

Pos qe është shume rezistente, kjo peme e cila e ka prejardhjen nga Kina dhe te cilën e ka sjelle ne Evrope, Marko Pollo, është mjekuese.

Fryti i freskët apo lëngu i mollës japoneze përdoret për mjekim te opstipacionit, për ndezje te zorrëve, hemorroide, dhimbje ne bark si dhe e ule tensionin e rritur te gjakut.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Moska në të ardhmen pa dëborë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 06-09-2009

0


moska ne te ardhmen pa boreImazhi piktoresk i dëborës në Sheshin e Kuq në Moskë, si duket, së shpejti do t’i mungojë Moskës krejtësisht. Kryetari i këtij qytetit, Yuri Luzhkov, dëshiron të zhdukë çdo dëborë nga kryeqyteti rus. „Pse mos ta mbajmë dëborën jashtë kufijve të qytetit tonë?“, citonin të enjten disa gazeta ditore kryetarin e Moskës, i cili njihet si tifoz i madh i ndikimit të mikro-klimës. Saherë që në Moskë të paraqiten re dëbore, do të duhet thjeshtë të dëbohen.

“Për fushat rreth qytetit do të thoshte më shumë ujë dhe me këtë një korrje më e begatshme – ndërsa për ne, më pak borë,” tha Luzhkov për idenë e tij.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Taksi që vozit mbrapsht

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 05-09-2009

0

Taksi që vozit mbrapshtNjë taksist nga qyteti indian Bhatinda është bërë yll lokal që kur myshterinjtë e tij deri në vendin e dëshiruar i vozit ekskluzivisht mbrapsht. Taksisti tridhjetëvjeçar është bërë aq i famshëm në qytetin e tij sa që edhe policia lokale ia ka lëshuar lejen e veçantë që në të ardhmen të mund të vozis në mënyrën e tij të preferuar.

Pasioni për vozitjen mbrapsht tek ai është paraqitur para gjashtë vitesh, kur është kthyer nga një festë duke vozitur mbrapsht, pasi që marshi i ishte prishur.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Nga kanaçja e pepsit del… një bretkocë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 04-09-2009

0

Nga kanaçja e pepsit del... një bretkosëAmi DeNegri tha se kur i shoqi zbrazi një kanaçe Pepsi dietike, prej saj doli një bretkocë. Lajmin e konfirmon Administrata e Ushqimit dhe Barnave. Zonja DeNegri bëri fotografi të kanaçes, menjëherë pasi i shoqi i saj volli pas pirjes së lëngut.

Çifti DeNegri po hante në kopshtin e shtëpisë së tyre në Ormond Beach, Florida, kur Fredi hapi një kanaçe Pepsi dietike, piu një gllënjkë dhe menjëherë më pas filloi të vjellë, tha gruaja e tij, Ami.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Mbi 40.000 njerëz hedhin domate në njëri-tjetrin

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 30-08-2009

1

tomatinaTomatina, beteja tradicionale me domate në qytetën spanjoll Bunol, të mërkurën ka arritur të bëj bashkë mbi 40.000 njerëz.

Gjatë 64 viteve të fundit, çdo të mërkure të fundit të muajit gusht, hedhja e njerëzve me njëri-tjetrin me domate është gjë e rëndomtë në qytezën në lindje të Spanjës, derisa në betejë marrin pjesë edhe turistët e shumë vendeve të botës si Japonia, Australia, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Franca e Gjermania.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Kinë: Murgesha me flokë tërheq tetë automjete

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 29-08-2009

0

Zhang Ting TangZhang Ting Tang me fuqinë e flokëve të saj ka tërhequr tetë automjete në largësi prej 30 metrash në qytetin kinez Kaifeng.

Ndryshe ajo është mjeshtre e artit luftarak Kung Fu dhe ka pasur qëllim që automjetet t’i tërheqë në 100 metra në të cilën gjë nuk ka arritur, por megjithatë ka deklaruar se nuk është aspak e dëshpëruar me rezultatin.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Eksperimenti, lindin dy majmunë me ADN e dy nënave dhe të një babai të vetëm

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 27-08-2009

0


majmuniKanë lindur majmunë të shëndetshëm me dy nëna dhe një baba të vetëm. Një gjë e tillë është mundësuar pas fertilizimit të një qelize vezë që përmban ADN e dy majmunëve femra.

Raportuar në revistën Nature, ngjarje e paprecedent, ishte marrë nga një metodë të re për fekondim, e cila përfundimisht mund të bëjë të mundur që të lindin fëmijë të shëndoshë, edhe në qoftë se nëna është një bartës i sëmundjeve gjenetike në ADN.

Puna u krye nga Shoukhrat Mitalipov Oregon në Universitetin Beaverton.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg