Nga kanaçja e pepsit del… një bretkocë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 04-09-2009

0

Nga kanaçja e pepsit del... një bretkosëAmi DeNegri tha se kur i shoqi zbrazi një kanaçe Pepsi dietike, prej saj doli një bretkocë. Lajmin e konfirmon Administrata e Ushqimit dhe Barnave. Zonja DeNegri bëri fotografi të kanaçes, menjëherë pasi i shoqi i saj volli pas pirjes së lëngut.

Çifti DeNegri po hante në kopshtin e shtëpisë së tyre në Ormond Beach, Florida, kur Fredi hapi një kanaçe Pepsi dietike, piu një gllënjkë dhe menjëherë më pas filloi të vjellë, tha gruaja e tij, Ami.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Mbi 40.000 njerëz hedhin domate në njëri-tjetrin

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 30-08-2009

1

tomatinaTomatina, beteja tradicionale me domate në qytetën spanjoll Bunol, të mërkurën ka arritur të bëj bashkë mbi 40.000 njerëz.

Gjatë 64 viteve të fundit, çdo të mërkure të fundit të muajit gusht, hedhja e njerëzve me njëri-tjetrin me domate është gjë e rëndomtë në qytezën në lindje të Spanjës, derisa në betejë marrin pjesë edhe turistët e shumë vendeve të botës si Japonia, Australia, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Franca e Gjermania.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Kinë: Murgesha me flokë tërheq tetë automjete

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 29-08-2009

0

Zhang Ting TangZhang Ting Tang me fuqinë e flokëve të saj ka tërhequr tetë automjete në largësi prej 30 metrash në qytetin kinez Kaifeng.

Ndryshe ajo është mjeshtre e artit luftarak Kung Fu dhe ka pasur qëllim që automjetet t’i tërheqë në 100 metra në të cilën gjë nuk ka arritur, por megjithatë ka deklaruar se nuk është aspak e dëshpëruar me rezultatin.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Eksperimenti, lindin dy majmunë me ADN e dy nënave dhe të një babai të vetëm

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 27-08-2009

0


majmuniKanë lindur majmunë të shëndetshëm me dy nëna dhe një baba të vetëm. Një gjë e tillë është mundësuar pas fertilizimit të një qelize vezë që përmban ADN e dy majmunëve femra.

Raportuar në revistën Nature, ngjarje e paprecedent, ishte marrë nga një metodë të re për fekondim, e cila përfundimisht mund të bëjë të mundur që të lindin fëmijë të shëndoshë, edhe në qoftë se nëna është një bartës i sëmundjeve gjenetike në ADN.

Puna u krye nga Shoukhrat Mitalipov Oregon në Universitetin Beaverton.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Australia me gjashte stine?!

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 24-08-2009

2

australia“Te shtohen edhe dy stine te tjera, Sprummer dhe Sprinter”, kjo eshte kerkesa e Drejtorit te Kopshtit Botanik Mbreteror, Tim Entwisle ne Sidnej te Australise drejtuar autoriteteve qeverisese ne Kanberra.

“Na nevojiten dy stine me shume per te organizuar jeten tone te perditshme dhe te llogarisim aktivitetet e kafsheve me mire. Ndarja qe kemi eshte e trasheguar nga anglezet gjate kolonizimit, komplet sipas modelit europian dhe pa marre parasysh kushtet atmosferike te Australise”, thote Tim Entwisle.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Wikipedia strehon tre milionë artikuj në anglisht

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 23-08-2009

0

WikipediaVersioni në anglisht i enciklopedisë së internetit të prodhuar nga përdoruesit, Wikipedia strehoi artikullin e saj të tremiliontë të hënën – një e dhënë rreth një aktoreje norvegjeze.

Wikipedia shpalli rekordin në faqen e saj en.wikipedia.org. “Wikipedia në versionin anglisht falenderon kontribuesit e saj për krijimin e më se 3,000,000 artikujve,”- thuhej në të.

Wikipedia tha se artikulli i tremiliontë ishte rreth Beate Eriksen, një aktore filmash e televizioni dhe regjisore norvegjeze 48-vjeçare.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Një lojë në internet për të shpëtuar planetin nga H1N1

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 23-08-2009

0

Një lojë në internet për të shpëtuar planetinA do të ishit në gjendje të ruanit planetin nga një pandemi e gripit vdekjeprurës të derrave?

Një lojë në internet, destinuar sensibilizimit në luftën botërore kundër virusit A(H1N1), ju mundëson të luani në shpëtim të njerëzimit.

Loja që disponohet falas në internet “The Great Flu” (“Gripi i Madh”) e vendos lojtarin në krye të një portofoli virtual me dy miliardë euro për t’i shpenzuar me mençuri për të frenuar pandeminë, në pritje të përfundimit të një vaksine.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg