Britani, Lindin Trinjaket Identike Çifti Me Shansin 1 Në 200 Milionë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 30-09-2013

0

Binjaket-3-300x199BRITANI E MADHE - Një çift i lumtur ka pasur shastin të lindë trinjake identike, një mundësi kjo e rrallë që ndodh njëherë në 200 milionë raste.

Trinjaket e quajtura Ffion, Medison dhe Pegi kanë ardhur tashmë në shtëpinë e tyre pasi kaluan gjashtë javë nën një kujdes intensiv.

Lindja e tyre ndodhi pasi  veza e vetme u nda në tre, një dukuri shumë e rrallë kjo.

Ato ia arritën të dalin në jetë pavarësisht se mjekët i kishin paralajmëruar prindërit e tyre se fetuset mund t’ia “vidhnin” lëngun amniotik njëri-tjetrin në hapësirën evogël të barkut dhe të një ose dy prej tyre mund të vdisnin.

Mirëpo, çifti, e pranoi rrezikun e kësaj shtatzanie dhe nuk lejoi që të abortohej asnjë prej fetuseve trinjakë.

Shtazania e nënës së trinjakëve Karen ishte e vështirë, sepse  në fillim ajo mendoi se kishte vetëm një fëmijë, mirëpo pas 2 muajsh ajo pati dhimbje të hidhura dhe mendoi se po dështonte, por mjekët konstatuan se  ajo priste jo një, por tre fëmijë. Dhimbjet vinin nga fakti se tre fetuset “luftonin” për të pasur pak hapësirë në bark.

Tani, ajo thotë se unë gradualisht po shërohem që të kem mundësi të merren me vajzat e mia të bukura, pasi përveç trinjakeve, çifti ka edhe një vajzë tjetër.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Bima që prodhon njëkohësisht domate dhe patate

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 28-09-2013

0

bimNjë bimë që prodhon patate dhe domate është eksperimentuar në Britaninë e Madhe. Bima e quajtur “TomTato” mund të rrisë deri në 500 domate të vogla, ndërkohë që nën dhe prodhon patate të bardha.

Një bimë e tillë kushton 18 euro, ndërsa është e shartuar dhe jo prodhim gjenetik. Kjo është hera e parë që një bimë e tillë shitet në treg, transmeton Shekulli.

Drejtori për Kopshtarinë në kompaninë “Thompson & Morgan”, Paul Hansord, thotë se ka pasur një ide të tillë 15 vjet më parë, kur pa që dikush në SHBA kishte mbjellë patate nën një rrënjë domateje për të bërë shaka.

Një bimë e njëjtë që prodhon domate dhe patate ka dalë në shitje edhe në Zelandën e Re dhe quhet “Patato Tom”.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

50 KURIOZITETET ME TE RALLA NE BOTE

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 27-09-2013

0

nasa1. Femra që ka lindur më shumë fëmijë është një ukrainase. Ajo ka lindur 69 fëmijë, nga të cilët vetëm dy i kishin vdekur gjatë lindjes.

2. Fëmija më i rëndë në botë është lindur në vitin 1954 nga italiania Carmelina Fdele nga Aversa. Djali i saj peshonte ditën e lindjes 10,2 kg.

3. Bethoveni para se të kompozonte fuste kokën në ujë. Anjshtanji deri në moshën 9 vjeç nuk fliste normalisht.

4. I vetmi majmun që është dënuar nga një gjykatë e vërtetë është shimpanzeja Coco në Florida, në vitin 1984. Ky majmun jetonte me një të papunë artist, i cili jepte spektakle të vogla. Shuma e vjedhur arrinte vlerat 200 000 USD. Ai u dënua me burgim të përjetshëm.

5. Libri që mban rekordin më të madh për shitje është ai i Hillary Klintonit, me librin autobiografi “Histori e përjetuar”. Në ditën e parë të hedhjes në treg të këtij libri, në qershor të vitit 2003, u shitën në një ditë (rekord) 200 000 ekzemplarë të tij.

6. Mbiemri më i shpeshtë në botë në rangun internacional është mbiemri Chang. Rreth 75 milionë njerëz në Kinë kanë këtë mbiemër. Vendin e dytë e ka mbiemri Smith në Angli. Rreth 800 000 veta e kanë këtë mbiemër.

7. Kazinoja më e madhe e botës gjendet në MGM – HOTEL, në metropolin e Las Vegasit. Në një sipërfaqe afërsisht 16 000 kuadrat metër, gjenden pothuajse 3500 automate të lojërave të ndryshme dhe 165 tavolina loje.

8. Biblioteka më e madhe në botë gjendet në kryeqytetin amerikan Uashington. Kjo bibliotekë u ndërtua në 24 Prill 1800. Në të gjenden 107 milionë shkrime të të gjitha arteve.

9. I vetmi elefant në botë që flet është pjesëtar i një cirku rus. Ky elefant mundet të thotë deri në 20 fjali. Elefanti ka jetuar që në vogëli mes njerëzve dhe ka arritur të artikulojë tinguj njerëzish.

10. Burri më i shkurtër në botë është Gul Mohammed nga India. Pas matjeve të bëra më 19 qershor 1990 në spitalin “Rahm Manohar” të New Delphit (In), u arrit se ai është vetëm 57 cm dhe mban deri më sot rekordin.

11. Si gruaja më e vogël në botë deri me sot është konsideruar Pauline Musters, e lindur në 26 nëntor 1876 në Holandë. Mbas lindjes së saj, ajo ishte vetëm 30 cm. Në moshën 9-vjeçare ajo ishte 55 cm dhe peshonte vetëm 1,5 kg, ndërsa në moshën 19-vjeçare ajo arriti vetëm në 61 cm e gjatë.

12. Shteti që konsumon më shumë bukë në botë është Turqia. Llogaritjet tregojnë se mesatarja e çdo personi në përdorimin e bukës arrin në 199,6 kg.

13. Pijanecët më të shumtë në botë janë në Irlandë. Çdo personi i takon të pijë mesatarisht 12,3 litër pije alkoolike, verë, birrë etj.

14. Duhanxhinjtë më të shumtë ndodhen në Kinë. Sipas llogaritjeve të fundit, në Kinë janë shitur 1,69 bilionë cigare (më shumë se në çdo vend tjetër). Në gjithë botën janë shitur 5,5 bilionë cigare.

15. Operacioni më i gjatë në botë ka zgjatur 96 orë gjithsej. Ka nisur në datën 4 deri në datën 8 shkurt të vitit 1951, në një spital të Çikagos. Pacientja Getrude Lewandowski mbas operimit kishte reduktuar peshën e saj gjatë këtyre 96 orëve, nga 280 kg në 140 kg.

16. Rekordin për gjatësi për gratë e mban Zeng Jinlian nga Kina. Ajo tashmë ka vdekur, por rekordi nuk është thyer akoma. Ajo ishte 2 metër e 48 cm. (Ka vdekur më 13 shkurt 1982).

17. Rekordin për gratë me peshë më të rëndë mban amerikania Rosalie Bradford. Në janarin e vitit 1987 ajo arriti dhe kulmin e peshës së saj, me 544 kg.

18. Doktori më i ri në botë është Balamurali Ambati, i lindur në Amerikë më 29 qershor 1977. Ai u diplomua në Maunt Sinai SChool of Medicine në New York City, më 19 maj 1995, në moshën 17-vjeçare.

19. Binjakët më të rëndë në botë janë vëllezërit Billy Leoni, (lindur me 1946 dhe që vdiq në vitin 1979) me të vëllanë Benny LLoyd, po i lindur në vitin 1946 dhe që vdiq në vitin 2001. Ata peshonin pas moshës 6-vjeçare, njeri 337 kg dhe tjetri 328 kg.

20. Si mamaja më e vjetër në botë deri më sot mbahet Rossana dalla Corte, e cila lindi më 18 qershor 1994, në moshën 63-vjeçare, një djalë.

21. Sipas studimeve më të fundit, një mashkull harxhon mesatarisht 3350 orë gjatë gjithë jetës së tij duke u ruajtur e qethur.

22. Kur thyhet një xham disa copëza shpërndahen me shpejtësi 3000 milje në orë. Ndërkohë që shpejtësia e të tjerave është shumë herë më e vogël.

23. Ajsbergu më i madh i matur deri më sot ka qenë me gjatësi 200 milje dhe gjerësi 60 milje, ai ka pasur një sipërfaqe më të madhe se Belgjika.

24. Dallga më e madhe e regjistruar deri më sot ka qenë në vitin 1971 në ishullin Ishigaki, Japoni, me lartësi 85 m.

25. Në një natë të kthjellët, sipas astrologëve amerikanë, çdo njeri mund të shohë jo më pak se rreth 2000 yje me sy të lirë.

26. Vetëm mushkonjat femra pickojnë, ndërkohë që mushkonjat e seksit mashkull duan të “sorrollaten” në zona të ndotura si këneta, etj.

27. Në 1 kg limon ka më tepër sheqer se në 1 kg luleshtrydhe. Sipas dietologëve, është më mirë që limoni të konsumohet i shtrydhur në ujë.

28. Shteti me më tepër rrugë të asfaltuara në të gjithë botën mendohet të jetë Franca. Madje kjo është shënuar edhe në rekordet Gines.

29. Një shqiponjë mund ta shohë prenë e saj që 3000 metra larg, ndërkohë që kuajt mund të qëndrojnë deri në 1 muaj në këmbë.

30. Është vërtetuar që asnjë person nuk mund të teshtijë pa i mbyllur sytë. Shkencëtarët kanë bërë edhe eksperimente për këtë dhe kanë arritur në përfundimin se është e pamundur.

31. Nga barku i vajzës 20-vjeçare nga Devoni Jugor, Angli, u nxor “topi” nga qimet e flokëve të saj të cilat i kishte gëlltitur. Ai ishte i rëndë 2,5 kg. Operimi u realizua në mars 1985.

32. Kompjuterat modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit të një zvarritësi.

33. Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë. Kurse rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plehrave.

34. Është vërtetuar që mundësia për të rënë rrufeja është 1 në 600,000. Kur ndodh të gjithë njerëzit nuk duhet të kenë gjëra të hekurta në duar.

35. Mjalti mund të qëndrojë pa u prishur 3000 vjet dhe për këtë arsye dylli i mjaltit përdoret për procesin e mumjazimit.

36. Video-lojërat i bëjnë fëmijët e trashë dhe agresivë, ndërkohë që përdorimi i tepër i kompjuterit orar pa orar u dëmton atyre qetësinë nervore.

37. Shtëpiaket tradhtojnë burrat virtualisht. Ato janë të kënaqura me aktivitetin e tyre fizik dhe kërkojnë nga “miku” i internetit kënaqësi shpirtërore.

38. Rekordin e martesave e ka thyer një 85-vjeçar, i cili është martuar plot 130 herë. Ngjarja e pazakontë ka ndodhur në Kenia, ku Ancentus Akuku ka deklaruar se i është dashur shumë mund dhe diktaturë për të pasur familje të lumtur.

39. Një amerikan kaloi një javë në burg për arsye se tre fëmijët e tij të vegjël ishin djegur nga dielli gjatë pushimeve në plazh.

40. Ndërtimi i Shtëpisë së Bardhë në Amerikë filloi në vitin 1792. Në vitin 1800 presidenti dhe zonja John Adams ishin familja e parë që jetuan aty.

41. Lotët është zbuluar se kanë efekt që të zhdukin bakteriet dhe të mbrojnë sytë nga infeksionet.

42. Në gjuhën e njeriut gjenden 100 lloje damarësh për të shijuar. Në sy gjenden 130 milionë qeliza shikimi.

43. Krokodili është e vetmja kafshë që vazhdon e zgjatet deri në ditën e fundit të ekzistencës, centimetrat e saj ndryshojnë nga muaji në muaj.

44. Titaniku është anija që konsiderohet si anija e parë gjigante në botë. Kapaciteti ka qenë 46000 tonë, me gjatësi 268 m dhe lartësi 53 m. Mund të udhëtonin 1343 udhëtarë.

45. Kënga më e gjatë në botën e muzikës mbahet himni sovjetik, i përbërë nga 65 strofa. Në maj të vitit 1987, një moderator kanadez mendoi ta shtonte himnin, i cili brenda pak javësh rekordi arriti në 689 strofa.

46. Nga një operacion në tëmth që iu bë një pacienti në Londër, kirurgët hoqën afro 230530 gurë të vegjël nga tëmthi i tij me madhësi 1,5 deri 15 milimetra.

47. Truri më i vjetër në botë është gjetur nga arkeologët në Torfmoor në Florida. Është gjendur truri i një 45-vjeçareje e cila kishte jetuar afërsisht 8000 vjet më parë.

48. Poezia më e gjatë në botë u përfundua mbas 30 vitesh punë nga shkrimtari Jose´ Rumanzo nga Ecuador. “Perusia” përbëhet nga 7 volume, me 5000 faqe gjithsej dhe nga 230 000 rreshta.

49. Syri i një struci është më madh se truri i tij, ndërkohë që në trurin e maceve ka më shumë se 32 muskuj.

50. Është vërtetuar që një ari i rritur mund të vrapojë po aq shpejt sa një kalë. Kurse breshka mund të ecë me 10 km në orë

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Kuriozitet: Hunda po i rritet në ballë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 26-09-2013

0

hunaNjë kinez, i prezantuar vetëm si Xiaolian, ishte lënduar rëndë në një aksident komunikacioni në vitin e kaluar, në të cilin e ka dëmtuar rëndë hundën, ndërsa tash pret që hunda e re t’i rritet në… ballë!

Ekipi mjekësor nuk mundi t’ia shpëtonte hundën e thyer pas aksidentit për shkak të infeksionit, ashtu që vendosën për një hap të jashtëzakonshëm duke ia mbjellë në ballë hundën e re, në mënyrë që më vonë ta transplantonin në vendin e duhur.

Këtë e kanë bërë duke marrë pjesë të indit lëkuror, të cilin e kanë përforcuar në një kërc të marrë nga brinjët. Hunda është duke u rritur shumë shpejt dhe në një të ardhme të afërt pritet t’ia vendosin aty ku duhet.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Kina lejon Facebookun, por vetëm në zonën e lirë tregtare në Shangai

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 25-09-2013

0

facebookFacebooku, rrjetet tjera sociale, si dhe disa kompani mediatike, më në fund mund të prekin tregun e madh aziatik – Kinën, por vetëm në një pjesë shumë të vogël të saj.

Autoritetet kineze kanë dhënë dritën jeshile për Facebook, Twitter, The New York Times, për rrjete sociale dhe media perëndimore (të cilat konsiderohen si “politikisht të ndjeshme”), për të vepruar në zonën e tregtisë së lirë në Shangai.

Siç transmeton Top-Channel, në këtë mënyrë Facebooku dhe faqet tjera të internetit të bllokuara do të mund të hapen vetëm në një sipërfaqe prej 27 kilometrash/katrorë, ndërsa në pjesën tjetër të vendit do të vazhdojë të mbetet në fuqi bllokimi nga sistemi kinez i sigurisë që është quajtur “Great Firewall of China”.

Zona e lirë tregtare e Shangait hapet të dielën dhe konsiderohet si një testim. Në varësi të suksesit të saj do të varen reformat financiare dhe të shërbimeve në pjesët e tjera të vendit.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Gjeni një emër për këtë mal dhe fitoni 1 mijë dollarë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 24-09-2013

0

pekinPekin, 23 shtator – A ju ngjason me ndonjërin që njihni ky shkëmb? Autoritetet kineze në provincën Jiujiang hapën një konkurs për përzgjedhjen e emrit më goditës për këtë pjesë të malit Lushan, që është një destinacion turistik në Kinë.

Fituesi i konkursit do të shpërblehet me 1 mijë dollarë, një shumë goxha e konsiderueshme po të kihet parasysh që paga mesatare vjetore në Kinë për vitin 2012 ishte 4500 dollarë, transmeton oranews.

Në konkurs janë paraqitur qindra propozime. Autoritetet thonë se mes tyre ka emra të frymëzuar nga historia, kinematografia dhe fusha të tjera të artit si dhe emra të rëndomtë.

How about Clifford? The anthropomorphic bluff on the side of Lushan mountain in Jiujiang, Jiangxi Province in eastern China

Ky nuk është rasti i parë që në Kinë ndërmerret një nismë e tillë. Drejtuesit vendorë e shohin si një mjet të mirë për promovimin e turizmit. Në 2010 një majë mali në parkun natyror të Zhiangjiajie në jug të vendit u ndryshua u quajt “Avatar Hallelulaj Mountain” për shkak të ngjashmërisë me “Pandorën”, planetin ku zhvillohen skenat e filmit 3D të James Cameron.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Kosova dhe shqiponja në sytë e Valerianit (Video)

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 23-09-2013

0

valdriniPasi që politikanët nuk po arrijnë të ribashkojnë trojet në atë që është Shqipëria Etnike, këtë e ka bërë Valeriani me sytë e tij.

Djaloshi i vogël i familjes Osmani nuk është i vetdishëm se sytë e tij janë të veçantë.

Familja Osmani jeton në Amerikë, por për pushime ata po qëndrojnë në Kosovë dhe Valeriani, i cili po kënaqet vetëm me lojërat në fshatin Suhodoll ku po qëndron te dajt e tij, ka arritur të tërheqë vëmendje mediale.

Në syrin e djathtë të Valerianit vërehet qartë harta e Kosovës, teksa në syrin e djathtë vërehet shqiponja dykrenare, që është simboli jonë kombëtar.

Nëna e Valerianit shprehet mjaft e çuditur me faktin dhe tregon se si njerëzit nuk kanë besuar në fillim se djali i saj ka sy të veçantë.

“Kemi qenë të bindur. E ka vërejtur buri për herë të parë më ka thënë: ‘A po e vren hartën e Kosovës?’. Kam qeshur, por më pas e kam parë edhe vet. Më pas e kam vërejtur edhe hartën e Kosovës”.

“Është e pabesueshme, një gjë shumë interesante. Shumë njerëz na kanë thënë se janë edhe me ‘photoshop’”, ka thënë nëna e Valerianit për Klan Kosova.

Më tej nëna e Valerianit shtoi se ndoshta ky fakt ka lidhje pse familja e tyre është shumë e lidhur pas trojeve shqiptare, pasi ata refuzojnë t’i kalojnë pushimet diku tjetër pos në trojet shqiptare.

Ketu mund ta shikoni VIDEO-n

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg