Shekulli i dytë i shtetit shqiptarë fillon pa drita, CEZ: Shkak ka qenë moti i keq

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 29-11-2012

0

Një ditë pas 100 vjetorit të pavarësisë shumë zona të vendit u zgjuan pa energji elektrike. një ngjarje jo shumë e hijshme për ditën e parë të shekullit të dytë, të shtetit shqiptarë. Menjëherë pas kësaj situate CEZ, ka informuar publikun se ndërprerjet e enrgjisë kanë ardhur si rezultat i motit të keq.
Alb-observer.com bën me dije se zonat që kanë mbetur pa energji elektrike janë zona në Tiranë, Vlorë, Fieri, Saranda, Gjirokastra, Kukësi, Shëngjini, Krumë Skrapar, Shijak, Poliçan, Durrës.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Rozalinda, fëmija e parë në këtë shekull të ri shqiptar

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 29-11-2012

0

Vogëlushja që ka ardhur në jetë në orën 02:00 të mëngjesit të sotshëm, është fëmija i parë i shekullit të ri të kombit shqiptar.
Foshnja ka lindur në maternitetin “Mbretëresha Gerald

ina” në kryeqytet ditën e 100-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë.

Vogëlushja që me ardhjen e saj në jetë lumturoi familjen Ymeri nga Gjirokastra, nuk quhet Pavarësia apo Liria por ka marrë emrin Rozalinda. Mjekët bëjnë me dije se ajo gëzon shëndet të plotë. Ne i urojmë jetë të gjatë dhe të lumtur

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Festimet rekord: Pavarësia, mbi 1 milion në shesh në Vlorë e Tiranë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 29-11-2012

0

Rekord vizitorësh, 1 milion shqiptarë festojnë në Vlorë. Qyteti i flamurit shndërrohet në një vend pelegrinazhi. Vijnë me makina, biçikleta e kuaj. Berisha e Rama bashkohen në Sheshin e Flamurit, shtrëngojnë duart.

Maxhoranca dhe opozita bashkë në festimet për 100-vjetorin e Pavarësisë në qytetin e Vlorës.

Miliona shqiptarë nga të gjitha trevat kanë festuar dje 100-vjetorin e Pavarësisë në Vlorë dhe Tiranë. Liderët e Shqipërisë dhe Kosovës bashkohen në Sheshin e Flamurit.
Dritëro Agolli: Populli festoi i bashkuar, politikanët të ndarë.
Paradë ushtarake me 1800 forca dhe 50 mjete luftarake në Tiranë.
Zbulohet Monumenti i Pavarësisë te parku “Rinia”, kushtoi 350 mijë euro.
Mijëra veta në radhë për tortën gjigante në Tiranë.Vlora thyen rekord në 100-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë. Rreth 1 milion banorë mbushën dje sheshin dhe rrugët kryesore të qytetit, duke e shndërruar festën në një pelegrinazh madhështor për flamurin kombëtar. Ishte tejet e vështirë për t’u futur në Vlorë, megjithatë qytetarët nga të gjitha trojet shqiptare ia dolën mbanë. Dikush me makinë, me tren, me motorë, me biçikleta, me kuaj e deri edhe më këmbë, shqiptarët më në fund u bashkuan për një ditë dhe u përqafuan në jubileun shekullor të Pavarësisë pa dallime krahinore, politike e fetare. Sheshi kryesor në Vlorë nuk merrte më njerëz, vargu i të cilëve vijonte përgjatë bulevardit deri në Skelë. Duke u shtyrë me njëri-tjetrin, një portë e madhe që rrethonte një objekt shumëkatësh në ndërtim e sipër, u shpërthye. Manifestuesit “pushtuan” oborrin e ndërtesës dhe që aty, duke u kacavjerrë mureve e gjysmëshkallëve të pambaruara, mbushën katet me radhë. Situata u bë tronditëse, pasi disa fëmijë, pa asnjë masë sigurie u ngjitën deri në katin e gjashtë përmes dërrasave të pagozhduara dhe hekurave të palidhur, duke rrezikuar rënien nga lart. U desh ndërhyrja e Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë dhe e shumë policëve të tjerë që dy katet e fundit të objektit, ata më të rrezikshmit, të boshatiseshin brenda pak minutave. Sakaq, manifestues më të kujdesshëm preferuan të ngjisin kodrat përballë sheshit për të parë atmosferën festive.

Të rinjtë
Adoleshentët dallonin dje në festimet në Vlorë, por “ngelnin në klasë” sa i përket historisë. Shumë të rinj kishin gati 48 orë që festonin me patriotizëm, por përveç emrit të Ismail Qemalit, vështirë se gjenin ndonjë firmëtar tjetër të Aktit të Pavarësisë së Shqipërisë. Për shembull, pas disa minutash mendimi, gjimnazistët nga Mitrovica Melazim Mehmeti, Edon Ferizi, Ilir Sulejmani dhe Egzonin Ferizi e thanë një emër. “E gjetëm, është Luigj Gurakuqi, e kemi nga Prishtina atë”, brohoritën djemtë gjithë seriozitet, ndërsa pak më tutje një vajzë shpërtheu në të qeshura. “Ai është nga vendi im, nga Shkodra”, ua ktheu ajo djemve, duke nxituar që t’u bashkohej familjarëve para saj. Lapsuset me firmëtarët e Pavarësisë shqiptare ishin më se të zakonshme ndër të rinj dhe mund të dëgjoje çudira, por vlonjatët duket se ishin më të përgatitur. Ani, një djalë 18-vjeçar që së bashku me motrën, Inën, kishin bërë flamurin dhe shqiponjën tatuazh të përkohshëm në fytyrë, ishin në gjendje që jo vetëm të tregonin mbi themeltarët e shtetit shqiptar, por edhe të mahnisnin me fakte nga Vlora e më gjerë. Njësoj edhe Sibora 15-vjeçare, e cila duket tepër e vogël për të rrëfyer mbi fatin tragjik të firmëtarëve. “Katër të arratisur, gjashtë të burgosur, tre vdiqën në burg, 15 vdiqën në emigracion dhe gjysma u keqtrajtua. Ministri Lef Nosi madje u pushkatua dhe nuk i dihen eshtrat”, thotë vlonjatja, duke shtuar se këtë vit i është shtuar tej mase kureshtja për historinë e Shqipërisë, ndërsa më parë nuk kishte asnjë lloj ideje. Edhe të rinjtë nga Tirana të sfidonin me historinë, por edhe me gjetjet në veshjet e tyre të dhuruara nga firma “Univers Promotion”. Mbi bluzat e kuqe ata kishin stampuar emrat e disa trojeve shqiptare, që kanë mbetur jashtë kufijve të vendit tonë, që pas copëtimit të trojeve para një shekulli. Mbi kraharorët e këtyre djemve dhe vajzave ndalonin sytë e shumë manifestuesve të ardhur nga këto vise në Vlorë, duke i kërkuar për fotografi së bashku. Në këtë dialog gjetëm Xhenin dhe Sofie Metajn, nënë e bijë me origjinë çame, të ardhura pas 15 vitesh nga qyteti i Korinthit të Greqisë…

Vlora thyen rekord në 100-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë. Rreth 1 milion banorë mbushën dje sheshin dhe rrugët kryesore të qytetit, duke e shndërruar festën në një pelegrinazh madhështor për flamurin kombëtar. Ishte tejet e vështirë për t’u futur në Vlorë, megjithatë qytetarët nga të gjitha trojet shqiptare ia dolën mbanë. Dikush me makinë, me tren, me motorë, me biçikleta, me kuaj e deri edhe më këmbë, shqiptarët më në fund u bashkuan për një ditë dhe u përqafuan në jubileun shekullor të Pavarësisë pa dallime krahinore, politike e fetare. Sheshi kryesor në Vlorë nuk merrte më njerëz, vargu i të cilëve vijonte përgjatë bulevardit deri në Skelë. Duke u shtyrë me njëri-tjetrin, një portë e madhe që rrethonte një objekt shumëkatësh në ndërtim e sipër, u shpërthye. Manifestuesit “pushtuan” oborrin e ndërtesës dhe që aty, duke u kacavjerrë mureve e gjysmëshkallëve të pambaruara, mbushën katet me radhë. Situata u bë tronditëse, pasi disa fëmijë, pa asnjë masë sigurie u ngjitën deri në katin e gjashtë përmes dërrasave të pagozhduara dhe hekurave të palidhur, duke rrezikuar rënien nga lart. U desh ndërhyrja e Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë dhe e shumë policëve të tjerë që dy katet e fundit të objektit, ata më të rrezikshmit, të boshatiseshin brenda pak minutave. Sakaq, manifestues më të kujdesshëm preferuan të ngjisin kodrat përballë sheshit për të parë atmosferën festive.

Të rinjtë
Adoleshentët dallonin dje në festimet në Vlorë, por “ngelnin në klasë” sa i përket historisë. Shumë të rinj kishin gati 48 orë që festonin me patriotizëm, por përveç emrit të Ismail Qemalit, vështirë se gjenin ndonjë firmëtar tjetër të Aktit të Pavarësisë së Shqipërisë. Për shembull, pas disa minutash mendimi, gjimnazistët nga Mitrovica Melazim Mehmeti, Edon Ferizi, Ilir Sulejmani dhe Egzonin Ferizi e thanë një emër. “E gjetëm, është Luigj Gurakuqi, e kemi nga Prishtina atë”, brohoritën djemtë gjithë seriozitet, ndërsa pak më tutje një vajzë shpërtheu në të qeshura. “Ai është nga vendi im, nga Shkodra”, ua ktheu ajo djemve, duke nxituar që t’u bashkohej familjarëve para saj. Lapsuset me firmëtarët e Pavarësisë shqiptare ishin më se të zakonshme ndër të rinj dhe mund të dëgjoje çudira, por vlonjatët duket se ishin më të përgatitur. Ani, një djalë 18-vjeçar që së bashku me motrën, Inën, kishin bërë flamurin dhe shqiponjën tatuazh të përkohshëm në fytyrë, ishin në gjendje që jo vetëm të tregonin mbi themeltarët e shtetit shqiptar, por edhe të mahnisnin me fakte nga Vlora e më gjerë. Njësoj edhe Sibora 15-vjeçare, e cila duket tepër e vogël për të rrëfyer mbi fatin tragjik të firmëtarëve. “Katër të arratisur, gjashtë të burgosur, tre vdiqën në burg, 15 vdiqën në emigracion dhe gjysma u keqtrajtua. Ministri Lef Nosi madje u pushkatua dhe nuk i dihen eshtrat”, thotë vlonjatja, duke shtuar se këtë vit i është shtuar tej mase kureshtja për historinë e Shqipërisë, ndërsa më parë nuk kishte asnjë lloj ideje. Edhe të rinjtë nga Tirana të sfidonin me historinë, por edhe me gjetjet në veshjet e tyre të dhuruara nga firma “Univers Promotion”. Mbi bluzat e kuqe ata kishin stampuar emrat e disa trojeve shqiptare, që kanë mbetur jashtë kufijve të vendit tonë, që pas copëtimit të trojeve para një shekulli. Mbi kraharorët e këtyre djemve dhe vajzave ndalonin sytë e shumë manifestuesve të ardhur nga këto vise në Vlorë, duke i kërkuar për fotografi së bashku. Në këtë dialog gjetëm Xhenin dhe Sofie Metajn, nënë e bijë me origjinë çame, të ardhura pas 15 vitesh nga qyteti i Korinthit të Greqisë…

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Clinton uron popullin shqiptar për pavarësinë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 28-11-2012

0

Sekretarja amerikane e shtetit Hilari Klinton ka uruar popullin shqiptar me rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë. Në një deklaratë për shtyp, Clinton është shprehur: “Në emër të Presidentit Obama dhe popullit të Shteteve të Bashkuara, unë jam e kënaqur për t’iu dërguar urimet më të mira për popullin e Shqipërisë, ndërsa ju festoni Ditën e Pavarësisë t

uaj këtë 28 nëntor. Që nga themelimi i një republike demokratike, Shqipëria ka bërë përparime të mëdha përpara. Sot, Shqipëria është e gatshme të konsolidojë ato fitore dhe të integrohet në një Evropë që është e tërë, e lirë dhe në paqe. Por kjo kërkon miratimin e reformave të mbetura tani, dhe kryerjen e zgjedhjeve të lira dhe transparente parlamentare pranverën që vjen, forcimin më tej të demokracisë dhe modernizimin e Shqipërisë kështu që t’i përgjigjet nevojave të popullit shqiptar.” Sekretarja amerikane Klinton ka vlerësuar gjithashtu Shqipërinë si partner dhe mik të SHBA-së. “Ndërsa ju festoni me familjet dhe të dashurit, dijeni se Shtetet e Bashkuara janë një partner dhe mik. Ne shikojmë përpara për një të ardhme të miqësisë dhe bashkëpunimit të vazhdueshëm”, përfundon deklarata për shtyp e sekretares Clinton.
Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Strati thyen rekordin “Guinness” me shqiponjën në Prishtinë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 28-11-2012

0

Artisti shqiptar, Saimir Strati, ka përdorur 620 kilogram fasule për të krijuar mozaikun 63-metrash katrorë, më të madhin në botë. Kësisoj mozaiku me shqiponjën dy krenare, nga pasditja e së hënës, edhe zyrtarisht ka thyer rekordin “Guinness”, për mozaikun më të madh në botë, të krijuar me fasule, që e mbante një mozaik i punuar në Kin

ë, tre vjet më parë. Muri i një hoteli që mban emrin e kryeqytetit të Kosovës, ka qenë hapësira në të cilën Strati ka renditur 1 milion e 350 mijë kokrra fasule, me të cilat ka krijuar shqiponjën dy krenare. Një matje zyrtare nga ana e ekipit të Librit të Rekordeve “Guinness”, ka rezultuar edhe me dorëzimin e certifikatës zyrtare për rekordin e ri. Strati me këtë rekord “Guinness”, shton numrin e tyre në shtatë.

“Deri më tash mozaiku më i madh me fasule ka qenë në Kinë me 60 metra katrorë, i krijuar në vitin 2009. Tash Saimir Strati ka krijuar një mozaik 63 metra katrorë. Kështu që, me mandatin që më është dhënë, konfirmoj se ky është rekordi i ri ‘Guinness’”, ka thënë Annabel Lawday, përfaqësuesja e Librit të Rekordeve. “Jam e gëzuar që po e bëj këtë thyerje të rekordit po e deklaroj në këtë qytet të bukur si Prishtina”, ka shtuar ajo.

Strati, i cili rekordin e parë e ka thyer në vitin 2006 me mozaikun ‘Leonardo da Vinci’, të cilin e ka realizuar me 400 kilogramë gozhda, ka thënë se ka punuar me shumë dashuri.

“Por ka qenë një nga rekordet më të lodhshme. Kam punuar për një muaj nga 18 orë në ditë”, ka thënë Strati.

Në mozaikun me shqiponjën dykrenare me fasule janë krijuar vetëm tri nga nëntë flatrat e shqiponjës që është në flamurin zyrtar të Shqipërisë. Shqiponja është me fasule të zeza ndërsa pjesa tjetër e murit është mbuluar me fasule ngjyrë kafeje të çelur. Strati thotë se me qëllim nuk ka përdorur fasule të kuqe.

“Fillimisht më kanë ardhur fasulet e kuqe po nuk i doja. Këto që janë vënë tani, i kam siguruar me shumë vështirësi”, ka thënë Strati. Ai ka dhënë një arsye pse nuk ka dashur që mozaiku të jetë kuq e zi.

“Sepse ishte shumë e kuqe dhe dilte si poster, dhe unë doja që të jetë një vepër arti”, ka thënë Strati. Mirëmbajtja e këtij mozaiku sipas Naim Spahiut, nga Galeria “Open Art” – që së bashku me hotelin kanë qenë mirëpritësit e ngjarjes – do të bëhet me lyerjen e saj me llaç që e mbron prishjen e fasules. Strati ka në bagazh edhe rekordet si ai vitit 2007, me veprën e tij “Shpirti i pakontrolluar”, në vitin 2008 me veprën “Mediterraneana”, më 2009 me figurën e mbretit të popit, Michael Jacksont, pastaj më 2010 ka thyer rekordin me veprën “Monedhat e artistëve” dhe më 2011 me veprën “Një botë, një familje, një kafe”. “E kam pasur ëndërr që të realizoj këtë mozaik në Kosovë. Kjo është mënyra ime për të lobuar për shtetin e Kosovës”, ka thënë Strati. Edhe si shumica e ngjarjeve të këtij viti, edhe kjo është proklamuar si e zhvilluar për festimet e 100-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë.

“Ky rekord është një dhuratë për gjithë popullin kosovar dhe nder për sakrificën që ka bërë”, ka thënë artisti i mozaikëve. Në Kosovë për herë të parë është shënuar një rekord “Guinness”. E në këtë kontekst me tone patriotike ka folur edhe ambasadori i Shqipërisë në Prishtinë, Islam Lauka. Sipas tij, kosovarët kanë hyrë moti në librin “Guinness”.

“Populli kosovar ka hyrë në Guinisin e kujtesës historike e jo që 10 apo 20 vjet, por para shumë shekujve”, ka thënë Lauka. Ai ka zgjatur fjalimin duke folur për rezistencën e presidentit të ndjerë Ibrahim Rugova dhe atë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. E një fjali e ka pasur edhe për artistin.

“Madje me këtë mozaik je bërë bashkëpronar i hotelit”, ka thënë Lauka.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Duart e të ardhmes

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 28-11-2012

0

Format e dorës.

Format kryesore të dorës.

Për të kufizuar figuren e një dore duhet që të shikojmë proporcionet midis linjave të dorës dhe linjave imagjinare. Duke pasur parasysh këtë gjë mund të kuptojmë nësë duart tona kanë formë kuadrratike, spatulore (kur baza nga ku fillojnë gishtat është më e gjërë se sa vetë dora) dhe me formë konike.

Dora me formë kuadratike

Personat që kanë dorë me formë katrore ose drejtëkëndore, janë persona të saktë dhe shumë efiçientë. Gjithashtu ata përshkruhen si njerëz praktikë dhe shumë të organizuar. Persona shumë të rezervuar, të cilëve mund t’i besosh çdo sekret. Preferojnë të kenë njëmarrëdhënie të qetë dhe të bukur në vënd të një lidhje pasionante.

Dora me formë spatulare.

Personat me dorë që kanë formë spatulare përshkruhen si njerëz shumë puntorë, energjikë, dhe entuziastë. Ata janë njerëz shumë të vendosur, krenarë, përveçse janë shumë të pavarur. Ndërsa për sa i përket aspektit sentimental, ata janë njerëz shumë besnikë, por se vetëm i kushtojnë më shumë vëmendje miqëve të tyre se sa partnerit.

Dora me formë konike

Personat me dorë konike tregon se ato janë njerëz shumë të ndjeshëm dhe kanë shpirt prej artisti. Janë individë që udhëhiqen nga vendime spontane dhe janë shumë ëndrrimtarë, edhe pse ndonjëherë janë shumë naive si ëndrra. Janë njerëz me shumë intuitë dhe përpiqen gjithmonë të shikojnë gjërat e bukura të jetës, si përshembull bukurinë. Janë altruistë dhe shumë bujarë, por ndonjëherë edhe të paqëndrueshëm.

Manual për leximin e dorës

Do të shikojmë tre linjat të cilat janë tek çdo përson pa përjashtim dhe këto janë linjat apo vijat që na japin më shumë informacion për të ardhmen dhe karakterin e çdo personi.

Linja e jetës

Është vija që qëndron afër gishtit të madh dhe kjo linjë tregon trajektoren që do të përshkruajë jeta e secilit.

Linja e mendjës

Kjo linjë ndodhet në mes dy linjave të tjera dhe pothuajse në mes të pëllëmbës së dorës dhe përfaqëson idetë e një individi dhe mënyrën se si ai e përdor inteligjencen e vet.

Linja e zemrës

Kjo linjë ndodhet shumë afer pjesës ku fillojnë gishtat. Kjo linjë përfaqëson jetën dashurore dhe emocionale të një individi.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

100-vjetori nën masa të rrepta sigurie, rrugët dhe sheshet që bllokohen për festimet

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 28-11-2012

0

Aktivitete të shumta do të gjallojnë për 3 ditë kryeqytetin dhe Vlorën me rastin e 100-vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë. Personalitete shqiptare dhe të huaja si dhe shumë qytetarë priten të derdhen në rrugë në akvitetet e larmishme të përgatitura me rastin e kësaj dite.

Në këtë kuadër Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit, me qëllim garantimin e mbarëvajtjes së të gjithë veprimtarive që do të zhvillohen në kuadër të 100 Vjetorit të Pavarësisë, ka hartuar një plan të posaçëm, ku janë përcaktuar masa të detajuara dhe një sërë detyrash konkrete, të cilat po implementohen nga strukturat qendrore e vendore të policisë.

Në një konferencë për shtyp, zëdhënësi i Policisë së Shtetit, Tefik Sulejmani tha se në kuadër të këtyre masave nuk do të lejohet qarkullimi dhe parkimi i automjeteve në segmentet rrugore, sheshet, si dhe në afërsi të objekteve, ku do të zhvillohen aktivitetet me rastin e 100 vjetorit të Pavarësisë.

Në dispozicion të Drejtorive të Policive në Qarqe, sipas kërkesës do të vihen dhe Forca të Ndërhyrjes së Shpejtë, veçanërisht për menaxhimin e lëvizjes në akset kryesore rrugore.

Si do të sigurohet mbarëvajtja e aktiviteteve

Zëdhënësi i Policisë së Shtetit, Tefik Sulejmani në një deklaratë tha se “përmes këtyre masave synohet garantimi i rendit dhe sigurisë publike në të gjithë territorin e vendit gjatë zhvillimit të aktiviteteve festive, garantimi i sigurisë rrugore me standarde në akset kryesore dhe në zonat urbane, ku zhvillohen aktivitetet dhe gjatë lëvizjes së personaliteteve shqiptare dhe të huaja, menaxhimi profesional dhe i shpejtë i fluksit të lëvizjes në të gjithë pikat e kalimit kufitar, si dhe garantimi i një shërbimi policor me standarde të larta në përputhje me Kodin e Etikës së Policisë”.

Në kuadër të këtyre masave Drejtuesit e Drejtorive të Policisë në Qarqe dhe të Drejtorive Rajonale për Kufirin e Migracionin po mbajnë kontakte të vazhdueshme me strukturat e tjera shtetërore dhe organet e qeverisjes vendore, me qëllim realizimin e bashkëveprimit dhe bashkërendimit të masave e veprimeve policore për të garantuar mbarëvajtjen e aktiviteteve të shumta në të gjithë territorin e vendit dhe veçanërisht në qytetet e Tiranës e Vlorës.

Nga të gjitha strukturat vendore të policisë janë hartuar plane të veçanta me detyra të mirëpërcaktuara për strukturat në varësi për mbarëvajtjen e këtyre aktiviteteve, garantimin e sigurisë publike dhe menaxhimin e trafikut interurban dhe urban.

Nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Tiranë masa të veçanta janë programuar dhe për garantimin e mbarëvajtjes së zhvillimit të provave të përgjithshme të Paradës.

Ndërkohë një plan i posaçëm është hartuar për planifikimin, organizimin e vendosjen e shërbimeve të plota policore, në datën 28 Nëntor 2012, gjatë zhvillimit të Paradës Ushtarake, në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” Tiranë, me pjesëmarrjen e Forcave të Armatosura, Policisë së Shtetit dhe Gardës së Republikës.

Masa janë marrë gjithashtu në drejtim të menaxhimit të fluksit të shtuar të lëvizjes, rritjes së sigurisë në rrugë dhe parandalimit të aksidenteve rrugore, duke përforcuar shërbimet e policisë në akset kryesore rrugore, në veçanti në akset Morinë –Tiranë –Vlorë; Qafë Thanë –Tiranë –Vlorë dhe Kakavijë –Tiranë – Vlorë, si dhe duke shtuar prezencën e patrullave të policisë rrugore në këto akse.

Po ashtu nga Drejtoria e Policisë Rrugore dhe Drejtoritë e Policisë së Qarqeve nëpërmjet strukturave në varësi janë planifikuar e marrë të gjitha masat e nevojshme për shoqërimin dhe eskortimin e Personaliteteve të Larta të Shtetit, Trupit Diplomatik dhe Delegacioneve të Huaja, që do të marrin pjesë në aktivitete me rastin e 100 vjetorit të Pavarësisë, si dhe të grupeve të mjeteve autokolonë që do të qarkullojnë nga qytete të ndryshme të vendit në drejtim të qytetit të Tiranës dhe të Vlorës.

Për përballimin e fluksit të hyrje-daljeve në Pikat e Kalimit Kufitar, si dhe për garantimin e një shërbimi të shpejtë dhe cilësor, nga Drejtoritë Rajonale të Kufirit dhe Migracionit janë marrë të gjitha masat për shtimin e numrit të sporteleve të shërbimit dhe për bashkëpunimin me organet doganore e struktura të tjera të zbatimit të ligjit.

Ndërkohë duke filluar nga sot strukturat e Policisë së Shtetit do të kalojnë në Shërbim të Përforcuar.

Monitorimi i masave të marra nga strukturat e policisë vendore do të kryhet nga Grupet e drejtimit e monitorimit të ngritura nga Departamenti Kundër Krimit të Organizuar dhe Krimeve të Rënda, Departamenti për Sigurinë Publike dhe Departamenti i Kufirit & Migracionit.

Nisur nga larmia e aktiviteteve që do të zhvillohen në kuadër të 100 vjetorit të Pavarësisë, si dhe për shkak të numrit të lartë të personaliteteve dhe të qytetarëve vendas e të huaj që parashikohet të marrin pjesë në këto aktivitete, Policia e Shtetit, kërkon bashkëpunimin dhe mirëkuptimin e qytetarëve, në mënyrë që të kufizojnë sa më shumë të jetë e mundur qarkullimin me automjete në zonat urbane gjatë këtyre ditëve, veçanërisht në qytetet e Tiranës dhe të Vlorës, ku aktivitetet do të jenë më të shumta.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg