Vret veten njeriu që ngjante me një tigër

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 14-11-2012

0

Amerikani Dennis Avner, 54 vjeç, ka vrarë veten. Ai kishte hyrë në librat e rekordeve si njeriu që bëri shumë ndërhyrje radikale në trup për të ngjarë me një tigër.

Veterani i marinës amerikane u

gjet i vdekur në banesën e tij më 5 nëntor.

Ai kishte kaluar shumë vite duke u përpjekur që të dukej si tigër.

Ai kishte bërë një operacion për ndarjen e buzës së sipërme, kishte ndërhyrë për të zgjatur veshët, kishte mollëza silikoni, kishte modifikuar ballin, madje kishte edhe bisht mekanik. Dhëmbët i kishte ndryshuar si të një tigri dhe trupin e kishte të mbushur me tatuazhe dhe pirsing.

Me prejardhje nga indianët e amerikës, Avner thoshte se ishte frymëzuar pas një bisede me një kapo fisi, që e kishte udhëzuar të ndiqte rrugën e tigrave.

Ata që e njihnin thonë se ishte një njeri shumë i mirë. Por kohët e fundit kishte pasur shumë probleme mendore.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Një nënë e papunë shet organet e trupit për të jetuar vajza e saj…!

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 14-11-2012

0

Një nënë e papunë nga Spanja vendosi të shesë të gjitha organet e trupit të cilat nuk i janë të “domosdoshme” për jetën e saj,, me qëllim që të gjejë një strehë për të ushqyer vajzën e saj!
“Fillimisht, nxora në shitje një veshkë, por tashmë shes edhe një mushkri dhe një pjesë të mëlçisë… Shes çdo organ që mund ta paguajë dikush

 dhe e bëj këtë, thjesht se jam e dëshpëruar!”, deklaroi 44-vjeçarja në një intervistë dhënë gazetës “El Mundo”.

“Kam nevojë një strehë… për të krijuar një shtëpi në një vend të mirë e të moralshëm…!”, shtoi ajo duke shpjeguar se është e papunë dhe e paralizuar 66%, ngaqë bashkëshorti me të cilin jetoi 18 vjet, abuzonte fizikisht ndaj saj.
Tashmë ai po përpiqet ta dëbojë nga shtëpia ku ajo jeton së bashku me vajzën e saj.
“Më erdhi njoftimi i sekuestrimit. Nuk kemi familje, nuk dimë ku të shkojmë”, thotë ajo e dëshpëruar dhe e pikëlluar në shpirt.
Sipas gazetës, para dy javësh publikoi një njoftim të vogël në internet duke kërkuar blerës organesh.
“Nuk kam mënyrë tjetër për të shpëtuar jetën time dhe të vajzës. Nëse për pjesën e mbetur të jetës, mund t’i ofroj vajzës time mundësinë dhe fuqinë që të shkëputet nga kjo situatë e zymtë, sigurisht që do shes organet e trupit tim”.
Gazeta “El Mundo” bën me dije se në Spanjë është e pamundur të bëhet transplantimi praktikisht, pa u njoftuar autoritete përkatëse. Në një rast tët tillë, 44-vjeçarja rrezikon të dënohet me 12 vjet heqje lirie për tregtim të paligjshëm të organeve njerëzore./alb-observer/

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Ligj për të ndaluar telenovelat turke

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 14-11-2012

0

Maqedonia është drejt miratimi të një ligji për ndalimin e telenovelave turke në televizione. Ministri për Shoqëri Informatike në Maqedoni, Ivo Ivanovski ka paralajmëruar sanksione dhe reduktime të ser
ialeve. Ai ka theksuar se do të miratohet ligji për media, ku parashikohen heqje dhe shkurtim i serialeve turke nga skenat programore të televizioneve.

Ministri Ivanovski ka përdorur edhe një fjalor të ashpër para simpatizantëve partiak të VMRO-DPMNE në Manastir. “Mjaft më ishte robëria turke”, tha ai, duke aluduar në vërshimin masiv të serialeve turke nëpër televizione.

Shoqatat turke kanë reaguar kundër ministrit Ivanovski, duke theksuar se deklarimet e tilla godasin ndjenjat e turqve. “Ne reagojmë ashpër kundër deklaratës së ministrit Ivanovski lidhur me paralajmërimin e tij për të shkurtuar kohën e televizioneve për serialet turke në mediat maqedonase”, ka reaguar Shoqata “Mendimtarët e Ataturkut” në Maqedoni.

Ministri maqedonas ka theksuar se respekton serialet turke dhe produksionet e tyre, por është koha që televizionet të ndryshojnë këto seriale me seriale maqedonase. Ai ka nënvizuar se në këtë mënyrë stimulohen produksionet vendase.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Cfare i ndodhi Maya-ve? Flasin studimet e fundit

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 14-11-2012

0

Dekada me mot ekstrem, dobesuan dhe me pas shkaterruan komplet, fillimisht kulturen politike dhe me pas edhe popullsine e Maya-ve. Keto jane rezultatet ne te cilat ka arritur nje studim i bere nga nje ekip kerkuesish qe perfshin edhe dy shkencetare te Universitetit te Kalifornise.

Renia e Maya-ve eshte nje prej mistereve em te medha te botes. Tani, per here te pare, kerkuesit kane arritur te kombinojne nje regjistrim te sakte klimaterik te mjedisit te Maya-ve se bashku me nje regjistrim te sakte te historise politike te Maya-ve ne menyre qe te mundesojne nje kuptim me te mire te rolit qe ka patur moti ne renien e ketij civilizimi te madh.

Zbulime t e ketyre kerkuesve jane publikuar ne numrin e dates 9 nentor 2012 te revistes Science.
“Ketu ne kishim nje shoqeri ne nje nivel shteteror te jashtezakonshem qe kishte krijuar kalendare, arkitekture te mahnitshme, vepra arti, dhe ishin te angazhuar me tregti neper te gjithe Ameriken Qendrore.” – tha profesori i antropologjise ne Universitetin e Kalifornise Davis dhe bashkeautori Bruce Winterhalder.

“Ata ishin njerez te jashtezakonshem. kishin mireqenie, agrikulture, te zhvilluar, dhe ne rreth 80 vjet gjithshka u shkaterrua.”
Per te percaktuar se cfare po ndodhte ne fushen sociopolitike gjate secilit prej atyre viteve, studimi vezhgoi Maya Hieroglyphic Database Project, qe drejtohet nga drejtoresha dhe gjuhetara Martha Macri, ne Qendren Gjuhesore Native |Amerikane ne Universitetin e kalifornise Davis. Ajo eshte nje specialiste ne lidhje me hieroglifet Maya e cila ka gjurmuar monumentet e gurit te kesaj kulture per perafersisht 30 vjet.

“Secili prej monumenteve Maya eshte histori politike.” – tha Macri.
Te gdhendura ne secilin monument eshte data ne te cilen eshte ndertuar si edhe data te ngjarjeve te rendesishme, si per shembull ditelindja e drejtuesit apo hyrja ne fuqi, si edhe datat e disa vdekjeve, varrosjeve, apo betejave te medha. Kerkuesit kane vene re qe numri i monumenteve te ndertuara eshte ulur me kalimin e viteve deri sa me pas ndodhi renia totale e Maya-ve.
Megjithate, ben pershtypje fakti se neper monumente nuk permendeshin ngjarje ekologjike, si per shembull stuhite, thatesirat apo referenca ne lidhje me suksesn apo deshtimin e te korrave.

Per te marre ate informacion, kerkuesit mblodhen stalagmite nga nje shpelle ne Belize, me pak se nje milje nga vendi i Maya-ve Uxbenka dhe rreth 18 milje nga tre qendra te tjera te rendesishme dhe perdoren ne to izotopoe oksigjeni.

Te kombinuara, stalagmitet dhe hieroglifet i lejuaj kerkuesit te lidhnin reniet e shiut me politiken. Periudhat ku kishte me shume shi perputheshin me nje ritje ne popullsi dhe qendra politike ndermjet viteve 300 dhe 660. Nje ndryshim klimatik dhe nje periudhe thatesire ndermjet viteve 660 dhe 1000 shtuan konkurencen politike dhe shkaktuan instabilitet te pergjithshen sociopolitik, dhe ne perfundim renie politike. Kjo periudhe ndiqet nga nje thatesire e zgjatur ndermjet viteve 1020 dhe 110 qe me shume mundesi i korespondon deshtimit te te korrave, vdekjes, urise, migrimit, dhe qe coi me pas ne renien e civilizimit Maya.

“Ka kohe qe dyshohet qe ngjarjet klimaterike mund te shkaktojne shume shqetesime politike dhe qe i bejne shoqerite subjekte te semundjeve dhe pushtimeve.” – tha Macri.
“Tani ka prova per kete. Ne jemi te varur nga ngjarje klimatologjike qe jane jashte kontrollit tone.”
“Eshte dicka qe tregon se sa delikate mund te jete struktura jone politike. A jemi ne ne rrezik ashtu si ishin Maya-te?”

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Shkenca pas vampireve dhe monstrave, evolimi i vampireve

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 14-11-2012

0

Ideja e vampireve ne ditet e sotme mund te jete Edward Cullen nga “Twilight”, por monstrat e koheve me pare si Drakula, kane lindur fillimisht nga frika e semundjeve te pashpjegueshme dhe vdekjeve misterioze ne boten natyrore.

Kjo eshte ajo qe argumenton gazetari Matt Kaplan ne “Veshtrimi i Meduzes dhe Kafshimi i Vampirit: Shkenca e Monstrave”, nje ekzaminim i monstrave rreth e rrotull botes dhe pergjate historise – shkenca pas origjines dhe perse ato kane nje rendesi te madhe per ne edhe ne ditet e sotme.
“Kur femijet tane na kerkojne histori me monstra, ata nuk jane duke u sjelle shume ndryshe nga kelyshet e luaneve.” – tha Kaplan.
“Kelyshet e luaneve luajne duke luftuar ne menyre qe te testojne aftesite e tyre ne nje vend te sigurt ku askush nuk do te vritet. Historite me monstra kane nje qellim te ngjashem, ato na lejojne qe ne te perballemi me frikerat tona me te medha pa rreziqet qe jane te lidhura me to.”
Megjithese krijesat e ngjashme me vampiret kane ekzistuar qe ne Greqine Antike, jane dashur qindra vjet per tregimet e lidhura me keto krijesa qe te evolojne ne menyre graduale ne te pavdekurit e historise se koheve me te fundit.
Raportime per njerez te gjetur ne varret e tyre me gjak ne buze dhe me stomakun qe ngjan plot, sikur sapo te kishin ngrene, mund te shpjegohen ne menyre te thjeshte me proceset e pasvdekjes, me gazin e mbledhur ne trup qe ndonjehere shty ngjakun nga mushkerite.Dhembet e qenit te zgjatura dhe thonjte ishin per shkak te tkurrjes pas vdekjes duke i bere ato me te dukshme.
Me pas semundjet ngjitese si influenca dhe tuberkulozi, qe mund te shkaktonin qe njerezit qe binin ne kontakt me te semurin te semureshin dhe te vdisnin, kontribuan edhe me shume ne kete mit. Kjo ishte vecanerisht e vertete per shkak te periudhave te inkubimit qe nuk kuptoheshin ne ate kohe, duke e bere te paqarte se si shperndahej semundja.
“Nje vdekje do te ndiqte tjetren ne nje progresion si ai i gureve te domino.” – tha Kaplan.
Por tani vampiret i jane nenshtruar nje transformimi rrenjesor, nje proces qe filloi me publikimine e “Dracula” te Bram Stocker, por qe eshte shpejtuar ne vitet e fundit.
“Nese semundje te tmerrshme dhe trupa te fryre jane eksperiencat njerezore nga cfare erdhi Drakula, si perfusnduam tani me Edward Cullen-in e sjellshem, te kendshem dhe shume simpatik?” – tha Kaplan.
Shkenca moderne ka zbuluar mekanizmin e semundjeve te ndryshme dhe tani vampiret jane transformuar ne krijesa shume joshese, duke u transformuar nga monstrat qe ishin ne fillim, ne dicka tjeter.
“Ne nje bote ku duket se individet me me shume virtyte bien shume shpesh pre e te keqes, interesi publik ne shpirtrat e mire qe lufrojne natyren e tyre te keqe eshte me i larte se asnjehere tjeter dhe vampiret jane shpjegim i mire per kete.” – shtoi Kaplan.
Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Timoni i makinës më i ndotur se WC publike

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 13-11-2012

0

Një studim i shkencëtarëve britanikë ka treguar se timoni iautomjetit përmban rreth 700baktere të ndryshme në çdo centimetër katror.
Kjo do të thotë se timonët janë rreth dhjetë herë më të ndoturse sa tualetet publike, duke qenë se në tualetet publike në një centimetër katrorë jetojnë rreth 80 baktere.

Ndotja brenda automjetit është rezultat i pakujdesisë së pronarëve, të cilët automjetet e tyre i pastrojnë shpesh pa përdorur spërkatës ose lëngje dezinfektuese.

Për më keq, hulumtuesit kanë kontrolluar edhe pjesët e tjera të automjetitdhe kanë gjetur të dhëna frikësuese: Në bagazhet e modeleve më të vjetra të automjeteve kanë gjetur rreth 1.000 lloje bakteresh, mes të cilave edhe bacillus cereus (bakter i cili mund të shkaktojë helmim me ushqim).

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Truri e di menjëherë se kush na pëlqen e kush jo

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 13-11-2012

0

Nëse jeni pyetur ndonjëherë pse ju pëlqen ndonjë fytyrë e re, shkenca më në fund mund t’ua japë përgjigjen. Përndryshe, vendimi për atë nëse ndonjë fytyrë e re është tërheqëse apo jo bëhet në korteksin medial prefrontal.

Pjesët e ndryshme të këtij regjioni, që gjenden në pjesën e përparme të trurit, në çast marrin vendimin për tërheqjen fizike dhe

 për atë nëse një person i caktuar është ai i duhuri. Sipas rezultateve të hulumtimit të bërë në Irlandë, vendimi merret në disa milisekonda pas shikimit në fytyrën e re.

Për hulumtim, shkencëtarët kanë testuar 78 femra dhe 73 meshkuj. Të gjithë kanë qenë heteroseksualë dhe beqarë. Gjatë hulumtimit, shkencëtarët kanë aranzhuar çiftet të cilët janë ulur dhe kanë folur nga pesë minuta. Pas kësaj çiftet do të ndryshonin. Pas përfundimit të hulumtimit, pjesëmarrësit kanë plotësuar anketën për atë se kë do të dëshironin ta shihnin përsëri.

Megjithatë, para fillimit, shkencëtarët kanë skanuar trurin e 39 pjesëmarrësve. Aktiviteti i tyre trunor është incizuar derisa kanë vrojtuar fotografitë e personit, të cilin do ta takojnë përsëri. Është dashur të vendosin për notat prej një deri katër në afatin prej disa sekondash, në varësi nga ajo se sa do të dëshironin të jenë së bashku me njërin nga ato persona. Ata po ashtu është dashur të thonë edhe se sa tërheqës fizikisht ju duket një person i caktuar.

Gjatë disa ditëve të ardhshme ata janë takuar me të gjithë personat të cilët i kanë parë në fotografi. 63 për qind të tyre kanë treguar interesimin e njëjtë për personat të cilët i kanë vlerësuar me notat më të larta gjatë vrojtimit të fotografive, ndërsa diç më pak se 20 për qind të tyre kanë vazhduar të takohen edhe pas hulumtimit.

Pjesa e trurit e cila ka qenë më aktive gjatë marrjes së vendimit, ka qenë korteksi media prefrontal.

“Mendojmë që në këtë pjesë ndodhin krahasimet kundrejt numrit të madh të opsioneve tjera”, ka thënë psikologu Jeffrey Cooper.

Siç thotë Cooper, rezultatet tregojnë që të gjithë ne jemi shumë sipërfaqësor, sepse vetëm në disa milisekonda vlerësojmë tërheqjen fizike.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg