Rusi, gropat që “humb” ne to

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 10-04-2013

0

gropatKëto mund të duken si fotografi të marra nga ndonjë film mbi fundin e botës, por imazhe të tilla janë të zakonshme për banorët e qytetit Samara në Rusi.

Ata jetojnë me frikën se në çdo moment, toka mund të hapet e t’i përpijë. Javët e fundit, në mbarë zonën janë hapur gropa që kanë “thithur”, makina, autobusë e deri tani flitet për të paktën 1 të vdekur.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Mbi 2500 rrufe vetëtinë mbi Colorado brenda gjysmë ore

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 10-04-2013

0

rrufejaShteti i Colorado ndodhet nën pushtetin e një stuhie të fuqishme, njoftuan të martën mediat amerikane. Meteorologët vetëm brenda gjysmë ore kanë regjistruar në qiell mbi 2.500 rrufe.

Në kryeqytetin e shtetit, Denver, si pasojë e stuhisë janë mbyllur të gjitha institucionet arsimore dhe zyrat e kompanive. Në aeroportin ndërkombëtar të Denverit (Denver International Airport) janë anuluar të paktën 20 fluturime.

Moti i keq ka shkaktuar edhe ndërprerje të energjisë elektrike në shtet. Në zonat malore, siç pritet, mund të bien reshje dëborë deri në 50 cm.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Nëna nuk i dha para, fëmija inskenoi rrëmbimin

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 09-04-2013

0

bnnNjë 12-vjeçar nga Librazhdi ka ngritur në këmbë policinë lokale, pasi e kishte sinjalizuar të ëmën se e kishin rrëmbyer.

Shefi i komisariatit të këtij rrethi, Agim Arizi, njoftoi se policia menjëherë u vu në lëvizje por gjithçka rezultoi se kishte qenë një trillim i fëmijës me inicialet A.L., njofton News24.

Djaloshi ka thënë se e kishte sajuar rrëmbimin dhe kishte munguar në shkollë, sepse nëna e tij nuk i kishte dhënë para.

Policia ka bërë të ditur se ai është marrë në pyetje në prani të psikologut dhe prindërve dhe vetëm dy orë më pas ka treguar të vërtetën rreth historisë së trillimit.

Fillimisht, fëmija kishte ngritur një alibi të rrëmbimit të tij dhe të një bashkëmoshatari nga një makinë luksoze, e cila sipas policisë edhe pse kuptohej që ishte sajesë u vlerësua.

12-vjeçari pretendonte se ishte lënë i lirë nga rrëmbyesit në Përrenjas, në vendin ku kryhet këmbimi valutor

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Një tas i Perandorisë Kineze shitet për nëntë milionë dollarë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 09-04-2013

0

Perandoria kinezeNjë tas i kuq ka thyer rekord botëror në ankandin me qeramikë kineze, duke u shitur për 9 milionë dollarë në një ankand të organizuar nga shtëpia e ankandeve “Sotheby”. Për pesë ditë në këtë ankand janë nxjerrë në shitje stoli, qeramika e relikte tjera aziatike e kineze. Tasi i njohur si “falangcai”, i cili i takon periudhës së Kangxit (viteve 1662- 1722), është shitur për 140 herë më shumë sesa çmimi për të cilin ishte blerë tre dekada më parë. Në ankandin ku u vënë në dispozicion 57 pjesë qeramike, kanë marrë pjesë më shumë se 400 konsumatorë, ndërkohë që ofertuesit janë lajmëruar edhe nëpërmjet telefonit. Në fund, tasi i është shitur koleksionuesit të qeramikave, William Chak nga Hong Kongu.

“Është e natyrshme se në tregun e madh ka shumë pjesëmarrës nga vende të shumta. Por në aspektin e sasisë, një numër i madh i artit kinez po tregtohet drejt kontinentit ku i ka takuar”, ka thënë Nicolas Chow, një nga udhëheqësit e “Sotheby”. Tasi i kuq me dizajne ngjyrë rozë dhe të kaltër, për herë të parë u nxor në ankand nga “Sotheby” më 1983.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Pastruesi i rrugëve që “në punë” shkon me “Porsche”

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 09-04-2013

0

TevezËshtë ditë pune në Manchester. Në orët e para të mëngjesit të së hënës, në parkingun e kamionëve të pastrimit të rrugëve, futet një “Porsche” e bardhë në vlerë prej 120 mijë eurosh. Nga vetura del sulmuesi i Manchester Cityt, Carlos Tevez, i cili futet në zyrë, merr jelekun ngjyrë portokalli dhe nis fshirjen e rrugëve me fshesë.

Ky është dënimi, të cilin ylli i Manchester Cityt duhet ta kryejë për shkak se i është caktuar nga gjykata. Para gjashtë muajve, policia ia kishte marrë patentë shoferin për shkelje të rregullave, por ai vazhdoi të vozisë edhe pa leje dhe muajin e shkuar policia e ndaloi, Madje, ai nuk kishte as sigurim të veturës.

Për këtë arsye, ai është gjobitur me heqje të patentë shoferit për gjashtë muaj tjerë dhe 250 orë në shërbimin komunitar.

Orët e para të punës në shërbimin komunitar, Tevez i ka nisur të premten e shkuar, por të hënën ka punuar dy orë të plota. Këtë e kanë konfirmuar edhe disa dëshmitarë, të cilët kanë kërkuar të mbeten anonimë. Tevez i ka kaluar dy orë duke fshirë rrugët dhe duke pastruar një kontejner të stërmbushur me mbeturina.

“Tevez nuk ishte i lumtur dhe nuk qeshte fare për shkak se nuk është mësuar të punojë në këtë mënyrë. Ai erdhi në mëngjes dhe doli për ta kryer dënimin prej 250 orëve punë në shërbimin komunitar”, ka zbuluar dëshmitari. “Ai pastroi për dy orë dhe pastaj e la jelekun dhe iku me veturë në shtëpi. Megjithatë, nuk është mirë që ai në këtë vend të punës të vijë me një veturë kaq luksoze për shkak se këtu njerëzit punojnë me vite të tëra dhe nuk mund të fitojnë sa fiton Tevez brenda një jave”.

Burimi ka bërë të ditur se Tevez pati një situatë të pakëndshme kur njëri prej punëtorëve e fotografoi atë me celular. Ylli argjentinas që ka pagë javore prej 200 mijë eurosh te Manchester City nuk ishte i kënaqur me këtë gjest dhe kërkoi që fotografia e tij të fshihej.

“Tevez sapo e pa vrapoi tek ai dhe i kërkoi celularin për ta fshirë fotografinë. Ai u mundua t’ia marrë telefonin, por nuk arriti. Megjithatë, gjithçka u qetësua kur erdhi zyrtari i lartë, i cili kërkoi që fotografia e Tevezit të fshihet”, ka thënë burimi. “Ai nuk deshi që të krijohen probleme mes lojtarit dhe punëtorit, kështu që kërkoi edhe nga punëtorët tjerë që të kenë mirëkuptim ndaj sulmuesit të Cityt dhe të mos e fotografojnë në të ardhmen”.

Tevez 29-vjeçar ka kontratë me Cityn deri në qershorin e vitit të ardhshëm. Ai te City, qe transferuar në verën e vitit 2009 nga rivali i qytetit, Manchester United, për një dëmshpërblim prej 29 milionë eurosh.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Plani për NASA-n, Obama: Duhet të vendosim një asteroid rreth Henës

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 09-04-2013

0

obamaAdministrata Obama do të kërkojë 105 milionë dollarë për një mision të drejtuar nga NASA, për të kapur një asteroid dhe për ta vendosur atë në orbitë rreth Hënës. Kërkesa është bërë publike gjatë një takimi në Kongres, sipas disa zyrtarëve, për buxhetin e vitit 2014. NASA duhet të kapë një asteroid deri në vitin 2017, do ta vendosë atë në pozicion e duhur që të orbitojë rreth Hënës dhe do të dërgojë astronautët në sipërfaqen e gurit të madh hapësinor për të studiuar përbërjen e tij.

Asteroidi që bën punë për këtë mision duhet të jetë rreth 500 tonë, dhe parashikohet të vdesë në orbitën e Hënës deri në vitin 2019. Më pas, astronautët mund të udhëtojnë për te guri hapësinor në vitin 2021 nëpërmjet raketës “Constellation”, sipas dokumenteve të siguruara nga AP. Ekspertët thanë se kjo paraqet një mundësi të paprecedentë për shkencëtarët. NASA tha se një asteroid i tillë nuk përbën asnjë rrezik për Tokën, pasi do të digjej sapo të hynte në atmosferë, edhe në rast devijimi.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Flamuri shqipëtarë në tunelin më të gjatë në botë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 09-04-2013

0

Flamuri ShqiptarPunimet në tunelin më të gjatë në botë, atë të “Gotthard Baze” në Zvicër janë në gëzimin më të madh. Në këtë foto shihen minatorët, të cilën festojnë hapjen e aksit më të gjatë të tunelit në seksionin Sedrun-Faido.

Punëtorët festojnë me flamujt e vendeve të tyre, ndërsa në mesin e tyre shihet edhe flamuri shqiptar që valëvitet nga një punëtor shqiptar. Projekti përbëhet nga dy tunele paralele me pista të vetme, ku secila ka një gjatësi prej 57 km. Qëllimi kryesor i këtij tuneli është rritja e vëllimit të përgjithshëm të transportit në të gjithë rajonin, e sidomos mes Zvicrës, Gjermanisë dhe Italisë. Sipas planifikimeve, në këtë aks do të qarkullojnë trenat e shpejtë, kështu fjala vjen distanca mes Cyrihut dhe Milanos do të kalohet për një orë,thekson “globionline”.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg