Swaziland, ikë nga martesa me mbretin, kërkon azil në Britani

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 21-05-2013

0

Swaziland, ikë nga martesa me mbretin, kërkon azil në BritaniTintsvalo Ngobeni (22) si tinejxhere kishte ikur nga Afrika në Britaninë e Madhe, sepse mbreti Msvati i Treti kishte dashur që ajo të bëhej gruaja e tij e 14-të. Tashti Tintsvalo (në foto në të djathtë) kërkon azil, duke pohuar se ajo do të arrestohet ose madje edhe vritet nëse kthehet në vendin e saj. Ajo ishte “shenjuar” nga mbreti kur kishte vetëm 15 vjet, kurse zakonet e atjeshme lejojnë mbretin që ai të zgjedhë nga një grua çdo vit.

Mbreti 45-vjeçar, donte ta martonte derisa ajo ishte akoma e virgjër dhe ta dërgojë në haremin e tij, ku do të jetonte krahas 13 grave të tjera të tij, por vajza e re e refuzoi këtë ofertë dhe iku në Birmingham të Anglisë.

Tintsvalo i tregoi gazetës Daily Mail se ka qenë e tmerruar kur ka kuptuar për qëllimet e mbretit.

Pos 13 grave, mbreti Msvati i Tretë (në foton më poshtë) ka edhe 27 fëmijë. Gruaja e tij e gjashtë kishte ikur nga haremi vitin e kaluar, duke pohuar se ai e kishte keqtrajtuar psiqikisht dhe fizikisht.

Gratë nga haremi i mbretit të Swazilandit janë nën kontrollin e rojtarëve ditë e net dhe nuk mund të shkojnë askund pa e marrë lejen e mbretit.

“I vetmi vend ku shkojnë ato është Amerika, dhe kjo ndodh një herë në vit, kur mbreti i merr me vete në shopin”, Tintsvalo Ngobeni (në foto në të djathtë).

Ajo shtoi për gazetën londineze se para pak kohësh kishte kuptuar se njerëz nga Swazilandi do të dërgohen në Britani për të më gjetur dhe kjo më frikëson shumë. Në vendim tim i rrahin, i torturojnë dhe i vrasin njerëzit të cilët janë politikisht aktiv.

Kërkesën e parë për azil britanik ajo e ishte dorëzuar në vitin 2007 dhe kishte pritur deri më 2011, kur ishte refuzuar. Muajin e shkuar policia britanike e ka arrestuar dhe e ka dërguar në qendrën për imigrantë ilegalë, ndonëse ajo i është paraqitur autoriteteve lokale çdo muaj.

Me insistimin e politikanit nga Birminghami, Roger Godstif, ajo është lëshuar në liri dhe ka marrë lejen për qëndrim të përkohshëm nga departamenti për imigrantë, i cili i ka premtuar se do ta rishqyrtojë rastin e saj.

Londër, 19 maj – Tintsvalo Ngobeni (22) si tinejxhere kishte ikur nga Afrika në Britaninë e Madhe, sepse mbreti Msvati i Treti kishte dashur që ajo të bëhej gruaja e tij e 14-të. Tashti Tintsvalo (në foto në të djathtë) kërkon azil, duke pohuar se ajo do të arrestohet ose madje edhe vritet nëse kthehet në vendin e saj. Ajo ishte “shenjuar” nga mbreti kur kishte vetëm 15 vjet, kurse zakonet e atjeshme lejojnë mbretin që ai të zgjedhë nga një grua çdo vit.

Mbreti 45-vjeçar, donte ta martonte derisa ajo ishte akoma e virgjër dhe ta dërgojë në haremin e tij, ku do të jetonte krahas 13 grave të tjera të tij, por vajza e re e refuzoi këtë ofertë dhe iku në Birmingham të Anglisë.

Tintsvalo i tregoi gazetës Daily Mail se ka qenë e tmerruar kur ka kuptuar për qëllimet e mbretit.

Pos 13 grave, mbreti Msvati i Tretë (në foton më poshtë) ka edhe 27 fëmijë. Gruaja e tij e gjashtë kishte ikur nga haremi vitin e kaluar, duke pohuar se ai e kishte keqtrajtuar psiqikisht dhe fizikisht.

Gratë nga haremi i mbretit të Swazilandit janë nën kontrollin e rojtarëve ditë e net dhe nuk mund të shkojnë askund pa e marrë lejen e mbretit.

“I vetmi vend ku shkojnë ato është Amerika, dhe kjo ndodh një herë në vit, kur mbreti i merr me vete në shopin”, Tintsvalo Ngobeni (në foto në të djathtë).

Ajo shtoi për gazetën londineze se para pak kohësh kishte kuptuar se njerëz nga Swazilandi do të dërgohen në Britani për të më gjetur dhe kjo më frikëson shumë. Në vendim tim i rrahin, i torturojnë dhe i vrasin njerëzit të cilët janë politikisht aktiv.

Kërkesën e parë për azil britanik ajo e ishte dorëzuar në vitin 2007 dhe kishte pritur deri më 2011, kur ishte refuzuar. Muajin e shkuar policia britanike e ka arrestuar dhe e ka dërguar në qendrën për imigrantë ilegalë, ndonëse ajo i është paraqitur autoriteteve lokale çdo muaj.

Me insistimin e politikanit nga Birminghami, Roger Godstif, ajo është lëshuar në liri dhe ka marrë lejen për qëndrim të përkohshëm nga departamenti për imigrantë, i cili i ka premtuar se do ta rishqyrtojë rastin e saj.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Presidenti më i varfër në botë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 21-05-2013

0

Presidenti më i varfër në botëQuhet Jose ‘Pepe’ Mujica, president i Uruguajit, i njohur ndryshe si kryetari i shtetit më i varfër në botë.Mujica, 78 vjeç, anëtar i grupit të armatosur Tupamaros në vitet ’60 dhe president prej 2010-ës, është i njohur për stilin mëse modest të jetesës.

Ai zotëron vetëm një “Volkswagen” të vjetër dhe jeton me bashkëshorten, senatoren Lucia Topolansky, në një fermë të vogël në rrethinat e Montevideos.

Presidenti uruguajan është bërë i famshëm edhe sepse hapi dyert e rezidencës zyrtare për të pastrehët, për t’u mbrojtur nga i ftohti gjatë stinës së dimrit.

Gjithashtu, në rast nevoje ai ka vënë në dispozicion për endacakët edhe një pjesë të pallatit presidencial Suarez y Reyes.

24 majin e kaluar një nënë me fëmijën e saj ishin të parët që përfituan nga bujaria e kreut të shtetit, edhe pse më vonë atyre iu gjet një sistemim tjetër.

Mujica e ka futur rezidencën presidenciale në një listë ndërtesash publike për t’u përdorur në raste emergjencash, pasi në dimrin e 2011-ës pesë të pastrehë humbën jetën nga i ftohti.

gjithashtu, ai mban për vete vetëm 10 për qind të rrogës prej 800 eurosh, duke ua dhënë pjesën tjetër lëvizjeve apo shoqatave që ndihmojnë të varfrit.

Ndoshta shembullin e tij duhet ta marrin liderë të vendeve të tjera të botës, përfshirë edhe Shqipërinë, të cilët pavarësisht varfërisë së popullsisë jetojnë në shtëpi moderne dhe udhëtojnë me automjete luksoze.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Dreri futet në autobus, mezi del nga ai

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 19-05-2013

0

Dreri futet në autobus, mezi del nga aiShoferin e një autobusi të trafikut urban në Johnstown të shtetit federal amerikan Pennsylvania, e befasoi një drerë, i cili ia theu xhamin e përparmë dhe u fut në autobus. Si shkruan gazeta The Tribune Democrat, transmeton Koha.net, shoferi reagoi shpejt, e ndali autobusin dhe i hapi të dy dyert, mirëpo dreri nuk u gjet menjëherë dhe doli pas disa tentimeve të kota.

Në kohën e ndodhjes së këtij aksidenti, në autobus gjendej vetëm një udhëtare, kurse në video-xhirim shihet se dreri “fluturoi” në brendi të autobusit derisa ishte duke e kaluar rrugën. Për fat të mirë, askush nuk pësoi lëndime me këtë rast, kurse autobusi u dërgua për ndërrim të xhamit. Dreri iku pastaj, por nuk dihet nëse la farë pasojash ky aksidentim i tij me autobusin.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Francezët, më arrogantët e Europës

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 18-05-2013

0

Francezët, më arrogantët e EuropësBritania e Madhe e Franca, përfundimisht për diçka janë pajtuar: Francezët janë populli më arrogant në Europë.

Ky është rezultati i një hulumtimi amerikan, që kishte për qëllim të marrë vesh se çfarë mendojnë popujt evropianë për njëri tjetrin.

Britanikët mendojnë se fqinjët e tyre përtej kanalit janë populli më arrogant dhe se më së paku mund t’i besohet. Është interesante se edhe vetë francezët e kanë vlerësuar veten edhe më arrogantët dhe më pak arrogantët në Europë. Gjermanët të gjithë i vlerësojnë për popull të cilit mund t’i besohet, por kështu mendojnë edhe grekët për vete.

Italianët e kanë vlerësuar veten si popull të cilit më së paku mund t’i besohet, por që janë më së shumti solidarë, ndryshe nga ç’e shohin Gjermaninë vendet Britania, Spanja, Italia, Çekia dhe Polonia, si më pak solidare.

Në bazë të hulumtimeve që ka bërë Pew Research Centar në Britani të Madhe, Francë, Gjermani, Itali, Spanjë, Greqi, Poloni e Çeki, hulumtuesit amerikanë kanë konstat

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

“Stopi” i ujit

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 18-05-2013

0

Stopi i ujitAta provuan shenjën “Stop” me drita, me neon por kur vozitësit vazhduan të mos përfillnin shenjën atëherë autoritetet australiane shpikën një “Stop” ekstrem për t`i ndaluar ata.

Shenja “fantazmë” fillimisht është vendosur para një tuneli në Sydney vetëm si një provë mirëpo ajo doli të jetë shumë e suksesshme.

Autoritetet australiane u detyruan që të ndërmarrin një gjë të tillë, pasi në tunele po ndodhnin aksidente të shpeshta dhe shumë kamionë po dëmtonin strukturën e tyre nga madhësia e tyre.

Teknologjia e mençur krijon një iluzion të shenjës “Stop”, duke i detyruar shoferët që të ndalojnë. Mirëpo ka edhe një të veçantë, ajo nuk dëmton veturat.

Një mbikëqyrës i tunelit më të njohur në Australi, “Sydney Harbour Tunnel” ka bërë të ditur se prej hapjes së tij kanë ndodhur mbi 10 mijë aksidente, të cilat sipas tij e kanë dëmtuar edhe tunelin.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Piloti më i ri në botë është vetëm 19 vjeç

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 18-05-2013

0

Piloti më i ri në botë është vetëm 19 vjeçËshtë vetëm 19 vjeçar, por do të mbajë mbi shpatulla përgjegjësi të mëdha. Britaniku Ryan Irwin është piloti më i ri në botë, i kontraktuar nga kompania ajrore “Ryanair”.

Kompania do t’i besojë 19-vjeçarit drejtimin e një avioni udhëtarësh Boeing, në muajin shtator, kur ai të ketë përfunduar shkollën prestigjioze “Oxford Aviation Academy”, transmeton BW

Djaloshi 19-vjeçar deklaroi se deri para pak kohësh e kultivonte pasionin e tij vetëm duke ndërtuar avionë të vegjël. Por tashmë loja bëhet serioze: nga lodrat dhe librat, ai duhet të ngrejë në qiell një avion të vërtetë.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Shefi i policisë dënohet për tejkalim të shpejtësisë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 18-05-2013

0

Shefi i policisë dënohet për tejkalim të shpejtësisëSërish një shef policie dënohet me marrje të patentë-shoferit për shkak të vozitjes së shpejtë. Pasi që pak javë më parë shefi i policisë së kantonit Aargau, Stephan Reinhardt ishte kapur duke shkelur rregullat e komunikacionit, diç të ngjashme ka bërë edhe komandanti (ushtrues detyre) i policisë së Oltenit, Ulrich Pfister.

Si transmeton albinfo, tri javë më parë ai është fotografuar nga radari duke ngarë veturën me shpejtësi 96 kilometra në orë, në zonën ku lejohej vetëm 60 kilometra në orë.

Dënimi që i është shqiptuar atij është marrja e menjëhershme e lejes së vozitjes, ka njoftuar transmetuesi regjional televiziv TeleM1. Nuk bëhet e njohur koha për sa ai do të detyrohet të lëvizë pa automjet. Pfister njëherë për njëherë mbetet në postin që ka. Ndërsa përgjegjësja për policinë në qeverinë e qytetit të Oltenit, Iris Schelbert nuk ka dashur që para mbylljes së procedurës penale të flasë për pasojat e mundshme për postin e shefit të policisë.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg