Instagram shton edhe një veçori si të Snapchat’it

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 18-05-2017

0

Aplikacioni që është nën pronësi të Facebookut, Instagram, e ka përforcuar softuerin e kamerës së tij me filtra të ndryshëm për detektim fytyrash, duke shtuar edhe një veçori të ngjashme me median tjetër sociale rivale, Snapchat.

Përdoruesit e Instagramit tani do të jenë në gjendje të zgjedhin nga një varg filtrash përfshi veshë të koalës që lëvizin sikurse edhe ekuacione matematikore që vërtiten për të krijuar efekte qesharake, raporton Reuters.Veçori tjera të reja janë edhe lëvizja prapa e videove të cilat përdoruesi i incizon me kamerën e Instagramit sikurse video të zakonshme, veçori kjo që ka qenë qysh nga fillimi në Snapchat, transmeton Koha.net.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Kjo përzierje zhduk mizat nga shtëpia juaj për 24 orë

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 18-05-2017

0

Për të përgatitur ‘grackën’ për mizat që mund të mblidhen nëpër shtëpi, ju duhet të përzierni uthull molle dhe pak detergjent të lëngshëm enësh në një kavanoz.

Gjithashtu mund të vendosni një frut të copëtuar në një tas, ta mbuloni atë me një mbulesë plastike dhe të krijoni disa vrima në të. Uthulla e mollës është lëng i fermentuar i mollës dhe kur shtoni sapunin e pjatave mizat do të fundosen sapo ta prekin atë.Ju duhen:2 gota uthull molleNjë lugë gjelle me sapun të lëngshëmKavanozKruajtëse dhëmbësh

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Syri i Tigrit, guri i virgjëreshës kundër energjisë negative

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 18-05-2017

0

Një nder gurët qe është efikas ne mbrojtje nga sulmet energjike është edhe guri i quajtur Syri i Tigrit.Syri i Tigrit është një gur qe vepron sikur pasqyre ne nivel te energjisë.Është një nga gurët me të përsosur të mbrojtjes në ezoterizem, duke ndaluar energjitë negative qe te hyjne .

Ai mund te shoqërohet me kripe per te mbrojtur një shtëpi, duke e vendosur ne kater qoshet e një dhome ose ne kembet e krevatit per te ndaluar sulmet e nates.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

A e din se Zviceranët kalojnë në trafik nga 37 kilometra në ditë

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 18-05-2017

0

Koha që zviceranët kalojnë për të bërë këtë distancë është mesatarisht një orë e gjysmë, ndërsa mjeti teknik numër një i përdorur në trafik është automobili.Çdo person në Zvicër brenda një dite kalon mesatarisht 36.8 kilometra në trafik. Kjo shifër i referohet vitit 2015, pasi që në atë vit është bërë raporti i fundit me këtë temë.

Sipas zyrës Federale për Statistikë, kilometrazhi i përmendur nuk ndryshon pothuajse fare nga viti 2010, kur ishte realizuar dhe publikuar raporti i parafundit mbi mobilitetin e zviceranëve, shkruan srf.ch.Koha që zviceranët kalojnë për të bërë këtë distancë është mesatarisht një orë e gjysmë, ndërsa mjeti teknik numër një i përdorur në trafik është automobili, transmeton albinfo.ch.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Çfarë kanë studiuar kandidatët për kryeministër?

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 17-05-2017

0

Që nga mbrëmë edhe zyrtarisht janë mësur emrat e tre kandiatëve kryesorë për pozitën e kryeministrit të Kosovës.

Në zgjedhjet e 11 qershorit, shumica e partive kanë bërë kualicion, në përjashtim me Vetëvendosjen, e cila do garojë e vetme në këto zgjedhje.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

A e dini çfarë do të thotë të mbajmë peshkun e artë në shtëpi

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 17-05-2017

0

Teknika kineze Feng Shui, tregon shumë për elementet që duhet t’i mbajmë në shtëpi lidhur me energjitë dhe të mirat që ofrojnë ato, shkruan revista Kosovarja.

Edhe egjiptianët e lashtë kanë besuar se kjo kafshë sjellë shumë fat dhe pasuri në shtëpi.

Sipas Feng Shui, peshku i artë mbron nga sëmundjet dhe shpërndanë një energji pozitive dhe qetësuese te anëtarët e familjes.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Çfarë janë ‘Fluturat anti-stres’ dhe pse krijojnë varësi?

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 17-05-2017

0

Nëse nuk keni fëmijë apo internet, atëherë ndoshta ju ka ikur ‘çmenduria’ e re e cila ka pushtuar vëmendjen e të gjithë të rinjve Fluturat anti-stres (Fidget Spinners)janë lodra për të rinjtë, të cilat shërbejnë për ta menaxhuar stresin dhe ADHD-në (edhe pse kjo e fundit është kundërshtuar nga ekspertët).

Por, çfarë janë fluturat anti-stres? Fluturat anti-stres janë pajisje të vogla të cilat i përshtaten shumë mirë dorës tuaj. Zakonisht përbëhen nga dy pjesë – pjesa qendrore të cilën e mbani me gishtin tuaj tregues dhe me gishtin e madh, si dhe tri pjesët e zgjatura rrotulluese të cilat rrotullohen posa t’ua jepni një të shtyrë me dorën tuaj.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg