Zbulohet misteri i Trekëndëshit të Bermundës

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 17-05-2017

0

Trekëndëshi i Bermundës është zona ku gjithçka humbet.Për vite me rradhë ekipe shkencëtarësh kanë kryer analiza, kanë publikuar teori por ende pa asnjë të vërtetë që zbardh zhdukjen e avionëve dhe anijeve.

Sipas gazetës britanike,”Daily Express”, një grup shkencëtarësh po i japin zgjidhje misterit të “Trekëndëshit të Bermudës”. Ata mendojnë se mund të kenë zgjidhur rastin, duke e vënë atë në një model jashtëzakonisht të rrallë, e të çuditshëm.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Rusët arrijnë ta shndërrojnë qymyrin në ar

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 17-05-2017

0

Shkencëtarët e qendrës shkencore në Amur, të Akademisë ruse të shkencave, reparti i Lindjes së largët, kanë gjetur mënyrën sesi të përfitojnë deri në 1 g ar nga çdo tonelatë e qymyrit të përdorur.

Pajisjet eksperimentale tanimë ekzistojnë dhe është planifikuar që të vendosen në njërën prej furrave këtë vit.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

5 hapat për të mposhtur “frikën”!

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 17-05-2017

0

Frika është emocion normal, por nuk duhet të ju mbajë shpindën. Në të vërtetë, mund të ju ndihmoj të arrini qëllimet.

Merrni guximin të përdorni frikën si motiv. Një e vërtetë interesante: A e dini së nuk jeni ndryshe nga të tjerët në nivelin profesional.

E vërtetë. Nuk e kam fjalën për trupin tuaj, aftësitë tuaja apo sa I talentuar jeni. E kam fjalën për mënyrën se si jeni I komponuar, përtej punës së zemrës, mushkërive, dhe trunit që të gjithë I kemi. Në nivelin psikologjik, të gjithë I ndajmë tiparët më lartë që funksionojnë nën hijen e mendjeve dhe zemrave tona. Ky funksionim është frika. Në parahistori, frika na ka mbajtur neve në buzë të gjuetisë, dhe pastaj ka shkuar në rraskapitje kur kemi takuar bishën ball për ball. Ose vraje, ose je I vrarë.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Princesha japoneze heq dorë nga statusi i saj mbretërorë, për t’u martuar me njeriun që do

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 17-05-2017

0

Një princeshë japoneze është e gatshme të heqë dorë nga statusi i saj mbretërorë, vetëm për t’u martuar me njeriun që ajo dashurin.

Princesha Mako, mbesa e perandorit të Japonisë, është duke u martuar me të dashurin e saj, Kei Komuro i cili është një punëtor plazhi-turistik, transmeton Indeksonline.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Lindi foshnjën, por kur e mori në duar, ky detaj e la pa fjalë

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 17-05-2017

0

Lindja është një moment tejet i veçantë që i ndodhë femrës në jetë, shkruan revista Kosovarja.

Rasti i foshnjës që do të shihni në foto, la nënën dhe mjekët pa fjalë, me që kishte aq shumë flokë sa që është vërtetë e pabesueshme një gjë e tillë për një foshnje të sapolindur.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

30 sekondat që shfarosën dinosaurët

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 16-05-2017

0

Asteroidi që goditi Tokën 66 milionë vite më parë shfarosi treçerekun e gjallesave që popullonin planetin tonë në atë kohë, përfshirë këtu dinosaurët.

Ky event u dha mundësi mamalëve dhe njerëzimit që të lulëzojnë në miliona vitet pasaardhëse për t’i dhënë formë një planeti siç e njohim ne sot.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

“Planeti X do të shkatërrojë Tokën”

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 16-05-2017

0

Korrikun e vitit të kaluar, një grup shkencëtarësh dhe teoricienësh të hapësirës dolën me një hipotezë që përforconte ekzistencën e atij që tashmë quhet si “Planeti X”.

Bëhet fjalë për planetin e dhjetë të sistemit tonë diellor, i cili besohet se ka një masë rreth dhjetë herë më të madhe se Toka dhe kryen një rrotullim të plotë rreth Diellit çdo 20 mijë vite, shkruan Top Channel.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg