Njihuni me shtatë fobitë më të çuditshme që ekzistojnë

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 16-05-2017

0

Të gjithë kanë frikë nga diçka, qoftë merimangë apo kloun. Por, ka të tillë, që frika apo iu vie nga gjëra të pazakonta. Për më keq, kur kjo frikë bëhet fobi.

Dallimi mes frikës dhe fobisë, është se tek jo e fundit, njerëzit shkojnë në përpjekje dëshpëruese, që ta evitojnë përballjen me të.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Njihuni me gjendjet mjekësore më të çuditshme në histori

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 16-05-2017

0

Këto sëmundje janë kaq të çuditshme, aq edhe të pabesueshme, mirëpo, jo të pashmangshme, shkruan lajmi.net
Pupula Dupleks- njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje kanë dy irise në njërin sy.

Aquagenic urticaria – e bën jetën e njerëzve që vuajnë nga kjo sëmundje, shumë të vështirë. Këta janë alergjik në ujë dhe shkaktohet shumë dhimbje madje edhe lotët.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Qumështi i devesë, më i rekomanduari aktualisht

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 16-05-2017

0

Sipas disa studimeve, qumështi i devesë është më i përafërti me qumështin e njeriut. Edhe pse më pak i njohur në vendin tonë është shumë i këshillueshëm që të konsumohet rregullisht.

Disa nga përftimet kryesore të konsumimit të tij janë: kontrollimi i sasisë së sheqerit në gjak, përmirësimi i sistemit imunitar, stimulimi i qarkullimit të gjakut, luftimi i problemeve me autizëm, mbrojtja nga çrregullimet e ndryshme të organizmit dhe funksionimi i rregullt i punës së zemrës.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

7-të gjëra që duhet t’i mbani larg qenit tuaj

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 16-05-2017

0

Do të jenë të shumtë piknikët që ju presin këtë pranverë dhe verë e me siguri, bashkë me shportën plot ushqime, shumë prej jush do të marrin me vete dhe qenin e tyre. Por duhet të bëni kujdes dhe ta mbani mikun tuaj sa më larg gjërave që e rrezikojnë…Brenda shtëpisë
I NGJAJSHËM

Braktisi qenin e sëmurë, i ndalohet përgjithmonë të mbajë kafshë (Foto)Mirë apo keq, qentë tanë kalojnë një pjesë të madhe të kohës në shtëpitë tona dhe shumë gjëra, në dukje aspak armiqësore, mund të kthehen në rreziqe të forta për shëndetin e tyre. Aq më tepër nëse kemi parasysh që ata tentojnë të kafshojnë pothuajse çdo gjë që nuhasin turinjtë e tyre.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Do të habiteni sa shumë plastikë ka në oqean

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 16-05-2017

0

Në janar të vitit 1992 një anije po lundronte nga Hong Kongu për në Uashington. Atë e goditën rrufetë, si dhe 28,800 lodra banjoje zbarkuan në oqean.

Kjo është vetëm sinjali i parë i ditur botërisht se oqeanet po ndoteshin nga plastika, pavarësisht faktit se gjithnjë është ndotur, ndonëse në masë shumë më të vogël.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Burri me 13 gra, të gjitha mbetën shtatzënë të njëjtën kohë

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 16-05-2017

0

Ky njeri është i martuar me 13 bashkëshorte dhe të gjitha mbetën shtatzënë në të njëjtën kohë dhe të njëjtin muaj!
Por, sikur kjo të mos ishte e mjaftueshme, të gjitha gratë janë të lumtura që janë bashkëshortet e tij dhe jetojnë së bashku si një familje e lumtur! Të gjitha gratë ishin jashtëzakonisht të lumtura për shtatzëninë e tyre dhe ato përshtaten me njëra-tjetrën mjaft mirë.

Secila prej tyre flet mirë për njëra-tjetrën dhe gjithashtu kujdesen për mirëqenien e njëra-tjetrës. Kjo është krejtësisht ligjore në vendin e tyre, por ky është padyshim njeriu i parë që i kishte lënë të gjitha bashkëshortet e tij shtatzënë menjëherë.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Pse është problem të kujtohen emrat?

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 16-05-2017

0

Të gjithë e keni provuar – keni përjetuar një bisedë të këndshme me dikë që sapo jeni takuar, por papritmas kuptoni se i keni harruar emrin.

Kjo mund t’ju vë edhe në pozitë të keqe, por lajmi i mirë është se ekziston një arsye pse ndodh një gjë e tillë.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg