Plazhi rozë, një ndër plazhet më të çuditshme

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 24-04-2013

0

Plazhi rozë, një ndër plazhet më të çuditshmeHarbour Island, një pjesë e vogël e Bahameve, një nga plazhet më të bukura të Karaibeve. Karakteristika e veçantë e këtij plazhi është ngjyra rozë e rërës. Rëra e merr ngjyrën e bukur roze kur organizmat njëqelizore përzihen me rërën natyrale të bardhë të ishullit.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Pesëdhjetë fakte të pabesueshme për Tokën

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 24-04-2013

0

Pesëdhjetë fakte të pabesueshme për TokënMe 22 prill 2013 në gjithë botën u shënua Dita e planetit Tokë, me qëllim të theksimit të rëndësisë së ruajtjes të ambientit jetësor dhe të vetë planetit. Koha. net transmeton listën e 50 fakteve të pabesueshme mbi gjithësinë, atmosferën, detin e tokën, të hartuara nga Girafa Blog

Gjithësia
*150 miliardë ka qenë çmimi i ndërtimit të Stacionit ndërkombëtar të gjithësisë, që e bën objektin më të shtrenjtë në histori,

*6 miliardë kilometra është distanca më e largët nga është fotografuar Toka
*10 ditë është koha që Tardigradi, krijesa më rezistuese në botë, mund të kalojë në gjithësi
*2 minuta është koha që njeriu mund të kalojë në gjithësi i pambrojtur

*ndotja e madhe e ajrit në Kinë mund të shihet nga gjithësia, por s’mund të shihet Muri i madh Kinez

*Gjatë ditës kemi 24 orë – 23 orë, 56 minuta dhe 4 sekonda përbëjnë kohën e nevojshme që Toka të rrotullohet rreth boshtit të vet dhe kjo quhet dita yjore

*38.000 objekte që i ka krijuar njeriu sillen rreth Tokës nga lancimi i Sputnjikut më 1957

*Toka ka sipërfaqe që është më e lëmuar se që është sfera për lojën e sferave. Malet e larta dhe oqeanet e thella përbëjnë 1/5000 pjesë të perimetrit të Tokës

*NASA vlerëson se çdo ditë në Tokë bie një copë mbeturinë e gjithësisë

* Rreth Tokës në këtë moment ndodhen 22.000 objekte që i ka ndërtuar njeriu që kanë perimetër 10 centimetra e më shumë

Atmosfera
*100 tonelata meteoritë të vegjël, kryesisht fragmente pluhuri, çdo ditë hyjnë në atmosferën e Tokës

*Meteoriti më i madh që ka rënë ndonjëherë në Tokë nuk ka lënë krater pas veti, meqë meteori Hoba ishte petak, me siguri u refuzua nga toka si guri mbi sipërfaqen e ujit

*19 kilometra është lartësia në të cilën është e domosdoshme të mbahen rroba me presion. Nëse nuk mbahen rroba, uji fillon të vloj. Kjo lartësi quhet Limiti i Armstrongut
*Vrima e ozonit po ngushtohet. Më 2012 vrima në mbështellse ka qenë më e vogla në 10 vjet

*4.3 kuadrilionë dollarë është vlera e atmosfera nëse merret që një metër kub CO2 kushton 1.3 peni

*Tokën e godasin 8.6 milionë rrufe
*Dinosaurët kanë mundur të ekzistojnë vetëm pse atmosfera dikur kishte shumë më shumë oksigjen

Deti
*Në Tokë 97 për qind e ujit është i njelmët dhe vetëm 3 për qind i freskët

*Në Antarktik ka më shumë akull se ujë në Atlantik
*1 litër ujë deti përmban pjesën e 12 miliardët të një grami të arit
*90 për qind e mbeturinave në oqeanet botërore përbëhet nga plastika

*Çdo vit përshkruajmë 2.000 krijesa të reja detare
*Oqeani paraqet 99 për qind të hapësirës për jetë në Tokë
*Çdo vit nga sulmet e peshkaqenëve humbin jetën 8-12 persona. Çdo vit vrasim 100 milionë peshkaqenë për shkak të fletëve të tij

*Gati një milion lloje gjallesash jeton në oqeane nga të cilat dy të tretat duhet t’i përshkruajmë
*90 për qind e aktiviteteve vullkanike ndodhin në oqeane

*Sikur gjithë ujin e botës ta mblidhnim në një top ai do të kishte diametrin 860 kilometra, sa hëna e akullt Tetus e Saturnit

*Pjesa më e thellë e oqeanit është 10.9 kilometra dhe quhet kanali i Marianit

Nën Tokë
*Toka është i vetmi planet në sistemin tonë solar që ka pllaka tektonike. Pa to karboni nuk do të mund të konsumohej dhe reciklohej dhe Toka do të mund të mbingarkohej

*Elementet e rralla nuk janë të rralla. Luteciumi (Lu), elementi më i k rrallë, është 200 herë më zakonshëm në shtresën e Tokës se ari

*99 për qind e arit ndodhet në zemër të Tokës, që do të mjaftonte që rreth Tokës të bëhej një mbështjellës me trashësi 46 centimetra

*5500 Celzius është nxehtësia e zemrës së Tokës, që është sa temperatura e Diellit
*Në zemër të Tokës ndodhet sfera e fortë e hekurt me diametër 2.400 kilometra. Edhe pse për shkak të nxehtësisë është e bardhë, presioni është aq i lartë sa nuk mund të shkrihet

*55 tonë është pesha më e madhe e kristalit në Tokë që është gjetur në një minierë të Meksikës
*Nën lumin Amazonë ndodhet ‘lumi’ Rio Hamza i cili në disa pjesë është i gjerë deri në 400 kilometra. Ai ec me shpejtësi një milimetër në orë nëpër shkëmbinj

*2.8 kilometra është thellësia më e madhe në të cilën është gjetur baktere. Ato jetojnë duke e shndërruar radioaktivitetin nga uraniumi në ujë e energji

Toka
*40 milionë tonë është sasia e pluhurit që bart era nga Sahara deri në Amazonë

*Në Turkmestan ndodhet lokacioni i quajtur “Portat e ferrit”. Bëhet fjalë për një vrimë të mbushur me gaz që ndizet pandërprerë tash 40 vjet

*3.5 miliard vjet është mosha e fosileve të gjetura në Australi. Ato janë shumë më të vjetra se momenti kur atmosfera e Tokës kishte oksigjen
*57.8 gradë Celsius është temperatura më e lartë e shënuar ndonjëherë. Kjo ka ndodhur më 1922 në Libi

*90.2 gradë Celsius është temperatura më e ulët e shënuar ndonjëherë. Kjo ka ndodhur në Antartik

*Kanë kaluar gati 2 milionë vjet qysh se ka rënë ndonjë pikë uji në vendin më të thatë në botë në Antarktik

*Kontinentet lëvizin çdo vit nga 2 centimetra
*75 për qind e të gjitha llojeve të kafshëve do të mund të shfarosen gjatë 300 vjetëve të ardhshme
*Vlerësohet se në Tokë janë identifikuar vetëm 14 për qind e të gjitha llojeve

Njeriu
*Çdo ditë lindin 200.000 veta

*Deri tash në Tokë kanë jetuar 106 miliardë njerëz
*Deri në vitin 2050 në Tokë do të ketë 9.2 miliardë njerëz

*2 njerëz vdesin në çdo sekondë

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Në ankand aparati i fotos më të famshme në botë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 24-04-2013

0

Në ankand aparati i fotos më të famshme në botëDo të dalë në ankand Leica IIIa, aparati fotografik që përjetësoi momentin e puthjes së një marinari dhe një infermiereje në Times Square në Nju Jork më 15 gusht të vitit 1945, në atë që quhet “V-J Day”, ose dita e fitores kundër Japonisë që praktikisht i dha fund Luftës së Dytë Botërore. Shkrepja është bërë nga fotografi gjerman, i natyralizuar amerikan, Alfred Eisenstaedt. Dy aparatet që përjetësuan festën e përfundimit të luftës do të dalin në ankand në Vjenë, transmeton TCH. Bëhet fjalë për një Leica IIIa, prodhim i vitit 1935 me trup metalik që nuk ia zbeh aspak elegancën.

Këta aparatë, prodhim gjerman, monopolizuan tregun global për vite me radhë, megjithëse ishin disi kompleks në përdorim.

Ankandi do të hapet me shifrën fillestare 12 mijë euro, megjithëse ekspertët thonë se ata do të shiten të paktën 2 ose 3 herë më shumë sa sa çmimi dysheme i përcaktuar në ankand.
Në ankand aparati i fotos më të famshme në botë.01

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Kukurisje apo qeshje?

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 24-04-2013

0

GjeliParamendoni sikur çdo ditë t’ju zgjojë një gjel, i cili në vend se të kukurisë, ai qesh.

Në internet është publikuar një video, në të cilën shfaqet një gjel i bardhë me një mënyrë të veçantë të kukurisjes…

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Debuton si prezantues, me sharje

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 24-04-2013

0

Debuton si prezantues, me sharjePrezantuesi amerikan, A.J. Clemente, e ka filluar karrierën e prezantimit të lajmeve në mënyrën më të keqe të mundshme. Ai e ka nisur me sharje, ndërkohë që kolegia e tij, Van Tieu, e ka prezantuar para shikuesve.

Clemente ka arritur që disi ta tejkalojë situatën, mirëpo më pas ka shkruar në Twitter: “Nuk ka mundur të shkojë më keq”.

Redaktorja e lajmeve, Monica Hannan, shfrytëzoi profilin e saj në Facebook për t’u kërkuar falje shikuesve duke thënë se prezantuesi nuk e ka ditur që mikrofoni është i lëshuar.

Ai është suspenduar që në ditën e parë të punës derisa të merret një vendim për punën e tij të mëtutjeshme.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Lopët në autolarje

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 23-04-2013

0

Lopët në autolarjeMadje edhe lopët janë të pastra në Zvicër.

Disa zviceranë, rritës lopësh, i kanë dërguar gjedhet e tyre për t’i pastruar në autolarje.

Fotografitë janë bërë në Aesch, ndërsa qëllimi i tyre ka qenë që t’i prezantojnë kafshët sa më mirë në panairin e gjedhëve.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Muzika e “Black Sabbath” i bën bimët të lulëzojnë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 23-04-2013

0

Black SabbathNjë ekspert kopshti rekomandon një teknikë të pazakontë për lulëzim më të mirë – duke u lëshuar bimëve muzikë ‘hard rock’ dhe ‘heavy metal’.

Chris Beardshaw u ka thënë dëgjuesve të Radio 4 të BBC se dieta e vazhdueshme me muzikën e “Black Sabbath” bën mrekulli në lulëzimin e bimëve.

Përkundrazi, ka thënë ai, muzika e Cliff Richard është treguar një katastrofë totale dhe kishte dëmtuar çdo bimë në një eksperiment kopshtarie.

Në eksperimentin e bërë nga studentët, muzika e rëndë rok është treguar një ushqyes për bimët, të cilat kanë krijuar lule më të gjata. Megjithëse vetë bimët kanë qenë pakëz më të shkurtra, ato u kanë rezistuar sëmundjeve.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg