Peshku nuk mban mend vetëm 3 sekonda. Do të habiteni…

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 15-05-2017

0

Kur vjen çështja te zgjuarsia, të gjithë mendojnë se peshku është i fundit.Të gjithëve mund të ju kujtohet Dory nga filmi Nemo në Disney. Miti se peshku i kuq nuk mundet të kujtojë, është e gabuar.

Tre sekonda kujtesë? Gabim.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

5 shpikjet që duhet t’i shihni

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 15-05-2017

0

Këto shpikje janë të mrekullueshme.A mund t’i njihni për çka janë dhe cila është arsyeja e ekzistimit të tyre?

Disa prej tyre largojnë stresin, janë më ngjyra të ndryshme, të shtrenjta në market dhe me kualitet të lartë në përdorim, shkruan lajmi.net

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Dielli ka ‘fuqi’ speciale

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 15-05-2017

0

E keni pyetur ndonjëherë veten pse gjatë ditëve të bukura ndjeheni më të gëzuar, të relaksuar dhe më të buzëqeshur se zakonisht? E gjitha është meritë e diellit!

Kur ekspozohemi ndaj dritës dhe ngrohtësisë së rrezeve të tij, humori ynë bëhet menjëherë pozitiv. Kjo sepse dielli ka ‘fuqi’ speciale: është i mirë për humorin dhe shëndetin, na bën të bukur me një kolorit për të pasur zili dhe ka efekte përfituese për shëndetin psikofizik.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Çfarë ka ndodhur me flamujt në hënë?

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 15-05-2017

0

Nga flamuri i parë amerikan i vënë në sipërfaqen e hënës kur njeriu hodhi këmbën në hënë, çdo mision Apollo që ka arritur në Hënë ka lënë një flamur.

Që atëherë, udhëtimi në hapësirë ka vendosur pamjet e saj diku tjetër, dhe njerëzit nuk e kanë vizituar hënën me dekada, transmeton lajmi.net.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Të gjithë po flasin për veshjen e Macron në ceremoninë e inaugurimit si President

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 15-05-2017

0

Presidenti i ri i Francës Emmanuel Macron, kishte veshur në ceremoninë e marrjes së detyrës një kostum modest, nën 500 dollarë.

Macron të dielën mori zyrtarisht detyrën dhe e distancoi vetën nga politikat ‘bling-bling’.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Këto janë profesionet më të paguara për ata që nuk kanë diplomë

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 15-05-2017

0

Shumë profesione janë nga më të kërkuarat, pa qenë nevoja për mbarimin e Universitetit: Nga drejtuesi i fermës, te kontrolli i fluturimit

Për disa profesione, është më mirë të bësh djalin/student-model: të shkosh në shkollë për të marrë nota të mira, të diplomohesh dhe specializohesh.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Vjen në jetë foshnja gjigante, peshon plot 7.39 kg dhe është 57 cm e gjatë

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 12-05-2017

0

Një nënë nga Zelanda e Re ka lindur një nga foshnjat më të mëdha që ka parë ndonjëherë vendi.Djali i lindur në Wellington, peshon 7.39 kg dhe është 57 cm i gjatë.

Prindërit e foshnjës të cilët nuk donin të identifikoheshin, thanë se ishin të tronditur nga madhësia e tij.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg