Manhatan, historia e lagjes që cilësohet si zemra e zemrës së botës

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 20-12-2012

0

Nëse Nju Jorku është zemra e Amerikës, atëherë Manhatani është zemra e zemrës. Jo thjesht se në ishullin prej 8746 kilometra katrorë jetojnë 1 milionë e gjysmë banorë, jo thjesht se aty është ekstremi i zhvillimit, jo thjesht se aty është qendra e “kryeqytetit” të OKB-së, dhe jo se aty prodhohen miliarda dollarë. Por më shumë se kaq, Manhatani është simbol i zhvillimit ekonomik e kulturor. Por si është në të vërtetë Manhatani, cilët janë banorët që e popullojnë dhe si funksionon jeta aty?
Emri
Emri Manhatan e ka burimin nga fjala “Mann-hatta” dhe e përkthyer nga gjuha Lenape, mendohet se do të thonë “ishulli i shumë kodrinave”. Enciklopedia e Nju Jorkut ofron edhe derivate të tjera që e kanë prejardhjen nga gjuha Munsee, manahachtanienk që do të thotë “vendi i dehjes së përgjithshme”, menatay “ishull”.
Objekte të rëndësishme
Ish-kullat binjake, dikur ishin simbol ikonik i qytetit dhe të vendosura në Manhatanin e poshtëm. Me lartësi 417 dhe 415 metra, ndërtesat 110-katëshe ishin ndërtesa më e lartë e botës që prej vitit 1972. Në fund të shekullit të 20-të kullat binjake ishin padyshim një prej ndërtesave më të famshme të botës deri në shkatërrimin e tyre më 11 shtator 2001. “Kulla e Lirisë”, ndërtesa që do zëvendësojë kullat binjake është në ndërtim e sipër dhe pritet të përfundojë në vitin 2011.
“Central Park”
“Central Park” (Parku Qendror) është skicuar nga Frederik Law Olmsted dhe Calvert Vaux. Parku prej 3.4 kilometrash katrorë ofron vende për të ecur, dy sheshe patinazhi në akull, strehë për kafshët e egra, zona të gjelbëruara që përdoren për sporte të ndryshme, si dhe sheshe lojërash për fëmijët. Parku është një oaz për zogjtë migrues dhe pikërisht për këtë arsye është një pikë mbledhjeje për të pasionuarit pas zogjve. Ndërkohë që pjesa më e madhe e parkut ngjan krejt natyrale, ai është i punuar në këtë formë dhe përmban shumë liqene artificiale. Ndërtimi i “Central Park” në vitin 1850 ishte një prej projekteve publike më masive. Rreth 20 mijë punëtorë punuan për t’i dhënë formë peizazhit pastoral të stilit anglez që synonin të krijonin Olmsted dhe Vaux.
Kultura
Manhatani ka qenë shpesh skenë e lëvizjeve kulturore më të rëndësishme në SHBA. Skena kumbuese e arteve vizuale në Manhatan në vitet 1960-’60 ishte skenë lëvizjes amerikane të pop-artit. E cila solli në jetë gjigandë si Jasper Johns dhe Roy Lichtenstein. Një parajsë e njohur për artin është edhe lagjja fqinje “Chelsea”, ku gjenden rreth 200 galeri arti, të cilat janë strehë e artit modern të artistëve të rinj dhe atyre të konsoliduar. Teatri “Broadway” konsiderohet shpesh si një forma më e lartë profesionale e teatrit në SHBA. Teatrot dhe pjesët muzikore vihen në skenën e një prej 39 teatrove profesionistë me të paktën 500 vende, të pozicionuara përreth sheshit “Times Square”. Pak më tej “Times Square” ndodhet “Lincoln Center”, strehë e një prej shtëpive më prestigjioze të operas në botë, “Metropolitan Opera”.

Shteti: Nju Jork
President i distriktit të Manhatanit: Scott Stringer
Popullsia: 1,537,195
Sipërfaqja: 87.46 kilometra katrorë

– Manhatani përfshin këto ishuj: “Randall Island”
“Ward’s Island”
“Roosevelt Island”
“Governors Island”
“Liberty Island”

– Lagjet fqinje të Manhatanit: “Chinatown”
“TriBeCa”
“SoHo”
“NoLIta”
“Harlem”

– Duke qenë se aty ndodhet selia e Kombeve të Bashkuara, Manhatani është strehë e trupave më të mëdha diplomatike të botës, duke përfshirë 105 konsullata.

– Në Manhatan ndodhet bashkia e Nju Jorkut, e ndërtuar në vitin 1916 dhe një prej ndërtesave qeveritare më të mëdha në botë.

– Mosha mesatare e popullsisë në Manhatan është 36 vjeç.

– Manhatani është një ndër vendet me të ardhurat më të larta për banor në SHBA.
– Në ishull ndodhen: Teatri “Broadway”
-Sheshi “Times square”
-Universiteti i Nju Jorkut
– Universiteti i Kolumbias
-“Wall Street”
– “Lincoln Center for the Performing Arts”
-“The American Museum of Natural History”
-“Central Park”

– Në Manhatan ndodhen pronat e patundshme më me vlerë në SHBA dhe lagjja konsiderohet si motori ekonomik i vendit.

– Sektori më i rëndësishëm ekonomik është industria e financës.

– 280.000 punonjës të sektorit të financës kanë fituar më shumë se gjysma e gjithë rrogave të paguara në lagjen e Manhatanit.

– Në vitin 2006, ata që ishin në industrinë e financës fituan mesatarisht për javë rreth 8300 dollarë duke përfshirë këtu dhe bonuset.

– 11.3 përqind e punëve në këtë lagje janë në sektorin e shëndetit.

– Shtatë prej tetë rrjeteve të agjencive më të mëdha në botë të reklamave janë të pozicionuara në Manhatan.

– Sipas statistikave të vitit 2006 rroga mesatare javore e punonjësve në Manhatan ishte 1453, më e larta në vend.

– Qendrat kryesore të mediave që ndodhen në Manhatan janë:
“New York Times”
“New York Daily News”
“New York Post”
“The Wall Street Journal”
“ABC”, “CBS”, “FOX”
“NBC”, “MSNBC”, “MTV”

– Manhatani është unik në SHBA për përdorimin intensiv të transportit publik dhe mungesën e makinave private.

– Ndërkohë që 88 përqind e amerikanëve shkojnë në punë me makinat e tyre personale, në Manhatan 72 përqind e njerëzve përdorin transportin publik.

– Metroja e Nju Jorkut është sistemi më i madh i këtij lloj transporti në gjithë botën.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Big Data, të dhënat e përdoruesve në rritje të frikshme

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 19-12-2012

0

Studimi IDC ka bërë të ditur të ashtuquajturen  Big Data Gap, apo diferencen mes sasisë të së dhënave që zotëron një vlerë potenciale dhe vlerës që vjen rrjedhimisht. Universi dixhital që përbëhet nga të dhëna të ruajtura në të gjithë boten është rritur me një ritem të pabesueshëm.
Sot ka një magnitude prej 2,8 zettabyte (një zettabyte do të thotë më mijëra miliarda gigabyte) për shkak të përhapjes së smartphonave, tabletëve, pajisjeve celulare, të cilat kanë nisur më nevojat e magazinimit.
Një prodhim vjetor i frikshem, që dëshmohet nga raporti i IDC që quhet ndryshe Big Data, Bigger Digital Shadows dhe Biggest Growth në Lindjen e Largët.
Gjeja interesante e këtij volumi të pabesueshëm informacionesh është se 23% (e barabarte me 643 exabyte, dmth 643 miliarde gigabyte) mund të jenë të dobishme për bizneset dhe konsumatoret nëse etiketohen, përpunohen dhe menaxhohen në mënyren e duhur.
Për fat të keq, vetëm 0,5% e 2,8 zettabyte është ekzaminuar. Kjo nuk do të thotë se mund të përdorim në mënyren më të mirë informacionet e disponuara, që mund të ndihmojnë në mënyre të konsiderueshme në marrjen e vendimeve në kompanite e prodhimit apo në furnizimin e përdoruesve me mjete të përditësuara.
Rritja e gjenëruar nga pajisjet celulare është e pandalshme, aq shumë sa IDC parashikon që në vitin 2020 do të prodhohen 40 zettabyte të dhëna në vit dhe Kina dhe India do të jenë prodhuesit më të mëdhenj. Kuota e ekonomive në zhvillim në universin dixhital do të rritet nga 36% në 62%, shumë më shpejt sesa në Perendim.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

NASA: Nuk ka fund bote, në 22 dhjetor vazhdon jeta normale

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 19-12-2012

0

Profecia e majave apo asteroidi Nibiru? Në faqe interneti dhe shërbime të ndryshme janë shfaqur gjithandej për të mbërritur të përgatitur në ditën e fundit. Por NASA, nga ana tjetër, ka përgënjeshtruar gjithçka. Nëse jeni të ndjeshëm, është më mirë që të mos lexoni asgjë për këtë udhëtim gjysmëserioz drejt 21.12.2012, kur thuhet se gjithçka do të përfundojë. Megjithatë, duhet të jetë për ndryshimin e vazhdueshëm të datës, ose për të mos ndjellë rrezikun e fundit të botës, por interneti po e pret me shumë “gjakftohtësi” datën e 21 dhjetorit 2012, për të cilën kanë dëgjuar të gjithë tashmë. Profecia Maja apo asteroidi Nibiru? Në internet shumë faqe ofrojnë këshilla për të qenë të përgatitur në ditën e fundit. Ndërsa disa e kanë marrë me të qeshur, të tjerë e kanë marrë shumë seriozisht. Qeverisë ruse më 5 dhjetor iu desh të siguronte qytetarët e frikësuar nga ajo që mund të ndodhë me një komunikatë për shtyp dhe në Siberi ka dalë në shitje seti me emrin “Apokalipsi”, që nuk është gjë tjetër veçse një pako me ilaçe, sapun dhe e pamungueshmja shishja me vodka. Kureshtar është fakti që kjo paketë shitet në një agjenci martesore, me çmimin 22 euro. NASA, agjencia hapësinore amerikane, me shërbimin e saj “Ask an astrobiologist”, u përgjigjet pyetjeve të publikut. Deri më tani pyetjet për Doomsday, ditën e gjykimit, siç e quajnë në SHBA, kanë arritur numrin 5 mijë, çka tregon interesin e madh për këtë argument. Megjithatë, për NASA-n asgjë nga këto nuk ka për të ndodhur duke i përgënjeshtruar të gjitha.

Rrjetet sociale

Në SHBA ekziston një sajt për takime dashurie mes atyre që besojnë se mund të ndodhë katastrofa. Quhet “Survivalistsingles.com”, është falas, dhe në më pak se dy vjet i ka shtuar shumë të regjistruarit, duke i çuar në 4 mijë nga 400 në vitin 2010. Duke gjykuar nga statistikat është e qartë se bota post apokalipsit do të jetë e gjitha “mashkullore”, duke qenë se gratë e regjistruara janë më pak se 13090, më pak se gjysma e kolegëve meshkuj. Për të qëndruar së bashku është më mirë të marrësh pjesë në një “festë” të shpikur nga italianët. Te llogaria “Fundi i botës” (në Facebook) numëron më shumë se 170 mijë pjesëmarrës gati të “shkallojnë” nën moton: “Në këtë ditë që të gjithë i frikësohen si të mos organizojmë një festë gjigante në të gjithë planetin me alkool, muzikë, vajza dhe djem gjysmë lakuriq që kërcejnë dhe ngrenë dolli për fundin e botës?” Vështirë të mos u japësh të drejtë. Në Twitter simboli Maja është ndër më të frekuentuarit këto ditët e fundit, ndërsa në Youtube dominojnë videot praktike për të përballuar katastrofat.

Udhëtimet

Për të mos qëndruar duarkryq nuk ka më mirë se sa një udhëtim i bukur, aq sa shtëpia e specializuar botuese “Moon” ka përgatitur “Exploring the Mundo Maya” në 2012-n, një guidë e detajuar përgjatë Meksikës, Guatemalës, Belizesë dhe Hondurasit, në kërkim të vendeve të shenjta të këtij qytetërimi antik. Por kush preferon të mbijetojë mund të organizojë një xhiro në Bugarach, në Francë ose në Angrogna, në provincën e Torinos. Mes reklamës dhe paradokseve të ndryshme thuhet se këto dy vende të vogla do të jenë dy lokalitetet e vetme evropiane që do u shpëtojnë katastrofave. Sigurisht që nuk ka një bazë shkencore për këto teza, por gjithsesi është më mirë të shkohet. Sigurisht ka nga ata që besojnë se për të shpëtuar është më mirë të përgatitesh. Prenotimet kanë filluar me kohë dhe në këto vende dhomat e shtëpive apo hoteleve që tani kanë arritur çmime marramendëse, të cilat i kalojnë një mijë eurot për atë natë. Madje në Bugarach nuk ka më vende të lira, ndërsa ushqimi apo qoftë edhe një vend i vogël në një bar të zakonshëm paguhet shumë shtrenjtë.

Koha për muzikë

Si çdo udhëtim, edhe fundi i botës meriton një kolonë zanore të gjithin për vete. Forumet e ndryshme janë vënë në garë për të gjetur gjurmët e përshtatshme për të kaluar orët e fundit mbi Tokë. Mes këngëve italiane më të dëgjuara janë “Në çfarë orë është fundi i botës”, i Ligabue apo këngët e Vasco Rossi-t, ndërsa në frontin anglosakson renditet klasikja“It’s The End Of The World” e REM, më romantikja “Alive” e Pearl Jam, “Dead Embryonic Cells” e Sepultura dhe e pamungueshmja “Until The End Of The World” e U2.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Gruaja kërkon divorc, gjykatësi i ofron martesë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 19-12-2012

0

U paraqit në gjykatë për të marrë divorcin nga bashkëshorti, pasi kishte rënë më parë dakord me këtë të fundit, por gjykatësi i ofron “martesë”. Ky është rasti flagrant i regjistruar në Afganistan, ku si shumë sektorë të tjerë, edhe drejtësia është e kapluar nga korrupsioni.
Gruaja regjistroi bisedën e saj me gjykatësin për çështjen e divorcit. Ky i fundit i kërkoi 2 mijë dollarë në këmbim të shkurorëzimit. Ajo iu përgjigj se nuk kishte mundësi ku të gjente këtë shumë parash. Menjëherë më pas, gjykatësi i moshuar i propozon që të lidhë martesë me të në këmbim të marrjes së divorcit nga bashkëshorti, transmeton TCH.

Gruaja ka regjistruar 15 minuta të bisedës dhe audio-regjistrimi po bën xhiron në Afganistan. Gjyqtari i vendosur me shpatulla pas murit, deklaroi se propozimet e tij për martesë karshi gruas së re, ishin thjesht një shaka dhe se dhënien e divorcit për të e kishte vonuar për shkaqe procedurale.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Patenta e veçantë e shoferit

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 19-12-2012

0

Artisti suedez ka fituar të drejtën që të përdorë portretin e vizatuar si fotografi në patentë shoferi, pas autoritetet kanë menduar se ajo është fotografi reale e bërë me aparat e jo furçë.
Njëzetenëntëvjeçari Fredrik Saeker ka dashur vetëm të vërtetoj nëse portreti i tij mund të kalojë si fotografi, kështu që kur është dashur ta ripërtërijë lejen e vozitjes, e ka dorëzuar me dokumentet tjera.

“Gjithmonë jam interesuar për pikturën dhe lëvizjen e kufijve mes fotografisë dhe pikturës”, ka thënë Saeker.

Ai thotë se qëllimisht e zgjodhi një portret në të cilën duket i lodhur dhe i rraskapitur, sepse e di se të gjithë njerëzit janë të pakënaqur me pamjen e tyre për patentë shoferi.

Peter Ranki, zëdhënës për Agjencinë Suedeze Transportit, tha se Saeker mund të përdorë patentën e re të shoferit, por nuk rekomandon që edhe të tjerët ta bëjnë këtë.

“I kemi shqyrtuar dokumentet origjinale dhe i krahasuam me patentën e mëparshme. Ajo çka pranuam dukej si fotografi. Nuk kishte asnjë pikë dyshimi”, tha Ranki.

“Ideja themelore është për t’i bërë njerëzit të pyesin veten se çfarë është e vërteta dhe nëse kjo është e vërtetë ka rëndësi”, shtoi Saeker.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Shkencetarët shpresojnë të gjejnë shkaqet e vdekjes së Yasser Arafat

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 18-12-2012

0

Shkencëtarët zhvarrosen dje trupin e udhëheqësit palestinez Yasser Arafat për të gjetur nëse ai vdiq nga helmimi.

Edhe pse të dhënat e tij mjekësore thonë se ai kishte një goditje,ne tupin e tij gjenden gjurmët te parregullta të larta të një substance radioaktive që ka ndikuar ne jeten personale te Arafatit.

Ekipet e hetimit nga Franca, Zvicra dhe Rusia do të kryejnë teste të veçanta.Shumë palestinezët besojnë se Arafati u vra, ndoshta si asnjë vdekje qe ishte kryer deri në atë kohë.

Por jo të gjithë janë dakord me zhvarrosjen. Disa në familjen e vet Arafatit nuk pajtohen me procesin, duke ate parë si një përdhosjen e tij. Palestinezët në qytetin e Bregut Perëndimor të Ramallah janë më pragmatike

“Unë pajtohem me zhvarrosjen sepse Arafat nuk vdiq natyrishem dhe ne duam të dimë shkakun,” thote një tregetar. “Unë nuk e kundërshtoi vendimin e zhvarrimit sepse unë e di Arafat ishte helmuar për vdekje. Ne nuk duan te merremi me trupin e tij, por për të gjetur vrasësin, “thote një tjetër.

Që nga vdekja e Jaser Arafatit, në nëntor 2004 ka pasur shume teoritë mbi shkaqet e shumta duke filluar nga një sëmundje AIDS injektua fshehurazi e deri ne helmin te ngadalte. Izraeli ka mohuar çdo përfshirje.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Në trurin e Ainshtajnit zbulohen të dhëna Gjeniu

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 18-12-2012

0

Truri Ainshtajnit kishte modele të jashtëzakonshme modelimesh në disa rajone, të cilat po ndihmojnë shkencetaret për të shpjeguar gjenialitetin e tij, fotografitë sapo kane zbuluar rishtazi kete fakt misterioz.

Fotografitë e publikuara me 16 nëntor në revisten ”Truri”, zbulojne se fizikanti i shkëlqyer kishte palosje shtesë në sektorin gri trurit të tij, sektori me i rendesishem i menduarit dhe i ndërgjegjes. Në veçanti, lobi frontal i trurit, rajon qe eshte i lidhur me aftesine e mendimit abstrakt dhe te planifikimit, kishte palosje jashtëzakonisht të përpunuara, sugjerojne analizat.”Ky është një rajon me të vërtetë i sofistikuar i trurit të njeriut”, thote Dean Falk, studiues dhe bashkë-autor me një antropolog në Universitetin Shteteror te Floridas, duke iu referuar gjithmone rajonit gri te trurit. “Dhe nisur nga keto zbulime te reja themi qe Ai[Einstein] ka qene i jashtëzakonshëm.”

Madheshtia e një gjeniu

Albert Einstein ishte fizikanti më i famshëm i shekullit të 20-të;ku teoria e tij e përgjithshëme novatore e Relativitetit, shpjegoi se si drita lakohet për shkak të deformimit hapësirë-kohë.

Kur shkencëtari vdiq në vitin 1955 në moshën 76 vjecare,patologu Thomas Harvey, i cili i beri autopsine atij, mori trurin e Ajnshtajnit dhe ruajti atë per shume vite. Harvey preu qindra feta ose seksione te holla te indeve të trurit për ti vendosur në diapozitivin e mikroskopit dhe beri 14 foto te trurit nga kënde të ndryshme.

Harvey paraqiti disa nga diapozitivet, por mbajti sekret fotot në mënyrë që të shkruaj një libër për trurin fizikantit te madh.Vdekja patologjike e papritur e Thomas Harveyt para mbarimit te librit te tij, benë qe fotot te mbeten te fshehura për dekada.

Por në vitin 2010, pas arritjes se një miqësie me një nga studiuesit dhe bashkë-autorët e rinj, familja e Harveyt i dhuroi fotot në Muzeun Kombëtar të Shëndetit dhe Mjekësisë,në Uashington DC dhe ekipi i Dean Falkut filloi analizimin e fotove në vitin 2011.

Lidhjet misterioze te trurit te Ajnshtajnit

Ekipi gjeti se, në përgjithësi, truri Eintseinit kishte palosje shumë më të komplikuara ne të gjithë lëvoren cerebrale,pikerisht ne materien gri,qe eshte në sipërfaqen e trurit përgjegjëse për mendim të ndërgjegjshëm. Në përgjithësi, materia gri është e lidhur me IQ(inteligjenc) të larte.

Shumë shkencëtarë besojnë se,sa më shumë lidhje shtesë të krijohen ne sipërfaqen e trurit,aq më shumë lidhje krijohen mes qelizave ne tersi të trurit,thote Falk. Sa me shume lidhje ndërmjet pjesëve më të largëta të trurit,me materien gri,atehere ai person eshtë në gjendje të zgjidh shume probleme te nderlikuara

Korteksi paraballor, i cili luan një rol kyç në mendimet abstrakte, duke bërë parashikime dhe planifikime, ka pasur një model hapsire jashtëzakonisht të përpunuar tek Ajnshtajni.

Ky mdelim i zgavres se kortexit praballor te trurit tek Ajnshtajni, mund të ketë ndihmuar fizikanin qe te zhvilloje teorinë e Relativitetit. “Ai ka menduar eksperimente duke imagjinuar vehten te hipur në një rreze drite, dhe pikërisht kjo është pjesa e trurit që të eshtë shumë aktive” që zhvillon eksperimente dhe mendime novative të tilla”,thote Falk per LiveScience.

Përveç kësaj, lobi oksipital i Ajnshtajnit, që kryen përpunimin vizuale,rezulton disa rrudha shtesë .

Lobet parietale te djathta dhe të majta,kane nje pamje shumë asimetrike,thote Falk. Kjo nuk është e qartë se si këto tipare kanë kontribuar tek gjenialiteti i Einsteinit, por është ky rajon i trurit,që është çelësi për detyrat hapësinore dhe arsyetimin matematik,thote Falk.

Shume nga studiuesit dhe biologet qe merren me studimin e trurit te Ajnshtajnit,ende nuk jane te sigurte në se truri i tij ishte i jashtëzakonshëm qe nga lindja,apo truri i tij u bë i veçantë ne vitet e zhvillimit të meditimit per fizikën.

Falk beson se te dyja kane luajtur një rol.

“Ishte natyra qe e edukoi ate,” thote ai. “Ai ka lindur me një tru shumë të zhvilluar, dhe ai kishte ne koke idet e përvojave që do e lejonin atë për të zhvilluar ate potencial që ai zoteronte.”

Por shumica e aftësisë te para te Ajnshtajnit,ndoshta erdhi nga një mashtrim i natyrës,se sa nga një jetë pune e vështirë, thote Sandra Witelson, e Shkollës së Mjekësisë në Universitetin McMasters,e cila ka bërë studime te mepaseshme te trurit te Ajnshtajnit. Në vitin 1999, puna e saj zbuloi se lobi parietal i Einsteinit kishte një pjese shtesë, diçka që ishte e integruar ose mbartej nga gjenet e tij, qe mumnd te kete ndodhur, ndërsa Ajnshtajni ishte ende në barkun e nënës.

“Nuk është e rendesishme ne se kjo pjese shtese e trurit është e madhe apo e vogël,i rendesishme është fakti se modeli aktual i trurit është i ndryshëm,” thote Witselson. “Anatomia e trurit te Ajnshtajnit është unike në krahasim me çdo tru tjeter te fotografuar ose vizatuar,që eshtë regjistruar ndonjëherë .”

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg