10 ligjet më të çuditshme në botë

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 11-05-2017

0

1 – Në Japoni quhet shkelje e ligjit nëse je mbi peshë.2 – Në Samoa quhet shkelje e ligjit nëse harron ditëlindjen e gruas.3 – Në Bangladesh, nxënësit mbi 15 vjeç burgosen nëse kapen duke kopjuar në provim.

4 – Në Kanada nuk mund të blesh një produkt duke paguar me monedha, sidomos nëse vlera e mallit është mbi 10 dollarë.
5 – Në Finlandë, gjobat e makinës llogariten në përpjestim me të ardhurat mujore të shkelësit.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Rrëzohet muri i klasës, profesori vazhdon ligjëratën sikur mos të ketë ndodhur asgjë

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 11-05-2017

0

Profesori i njohur vetëm me mbiemrin Zhang, ka vazhduar të ligjërojë edhe pasi është rrëzuar muri i klasës së shkollës që ndodhet në Zhejiang të Kinës.

Derisa studentët janë ngritur nga karriget dhe kanë filluar të bërtasin, ai nuk ka lëvizur nga tabela derisa ka përfunduar njësinë.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

E goditi pa dashje, fëmija insiston se zëvendëspresidenti amerikan duhet t’i kërkojë falje

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 10-05-2017

0

Në një video që po qarkullon në internet shihet një moment kur zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence po shoqërohej nga disa fëmijë.

Por arsyeja pse është publikuar kjo video është fakti se një fëmijë insiston nga Pence që ai t’i kërkojë falje atij, përcjell Telegrafi.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Zbulohen shifrat, ja sa ton ar ka Shqipëria, Maqedonia e Serbia

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 10-05-2017

0

Këshilli Botëror për Arin ka bërë publike listën e re të 100 vendeve që kanë më shumë rezerva të arit.

Si gjithmonë këtë listë e kryeson SHBA me 8.133,5 ton ,ndwrsa në vendin e dytë gjendet Gjermania me 3.377,9 ton, kurse në vendin e tretë Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) me 8.814,0 ton.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Ia kidnapuan foshnjën, pas 21 viteve shokohet nga thirrja e policisë

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 10-05-2017

0

Marija, gruaja nga Kalifornia para 21 vitesh e përjetoi një tmerr që vërtetë ska si të jetë më i rëndë për një prind, zhdukjen e djalit të saj Stiven, shkruan revista Kosovarja.

Kur Stiven kishte vetëm një vit, dikush i hyri në shtëpi Marias dhe e kidnapoi, duke marrë poashtu të gjitha dokumentet dhe fotografitë e foshnjës.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

30 milionë amerikanë në rrezik nga kanceri për shkak të ujit të kontaminuar të çezmës!

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 10-05-2017

0

Amerikanët mund të përballen me krizë të ujit, pasi sipas një raporti të ri thuhet se afër 30 milionë njerëz konsumojnë ujë të kontaminuar nga çezma.

Një raport nga Këshilli i Mbrojtjes së Burimeve Natyrore ka gjetur se uji që konsumojnë qytetarët është i ndotur për shëndetin, duke përfshirë këtu në përmbajtje, plumb, bakër, arsenik që mund të shkaktojnë kancer nga helmet, transmeton Indeksonline.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Njihuni me prindërit më të rinj në botë dhe historitë e tyre shokuese

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 10-05-2017

0

Të qenit prind nuk është një gjë e thjeshtë. Kërkon shumë kohë, durim dhe përgjegjësi. Por, çfarë ndodhë kur fëmija sjellë në jetë një fëmijë?

April Webster dhe Nathan Fishbourne ishin vetëm 14-vjeç kur sollën në jetën djalin e tyre. Të afërmit i kishin përkrahur kur morën vendim të sjellin në jetë një fëmijë, dhe ta rrisin si çdo prindër tjerë. Thuli Shaka ishte vetëm 10-vjeçe kur lindi fëmijën. Baba i foshnjës ishte i dashuri i nënës së saj.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg