Fiton llotarinë 50% i jep për bamirësi

Posted by G S | Posted in Kuriozitete | Posted on 14-06-2014

0

Money from HeavenNjë qytetar Francez identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur është fituesi i “Llotarisë Kombëtare Franceze” në shumën 72.149.579 €.

Lojtari fitues ka deklaruar për një radio Franceze “FDJ” se 50 % së shumës së fituar do ta dhuroje për bamirësi.

Eshtë hera e 7-të që fitohet në shuma të mëdha në këtë llotari që nga krijimi i saj në vitin 2004.

Bëhet e ditur se fituesi i llotarisë jetonte i vetëm dhe nuk kishte fëmijë dhe kjo ishte arsyeja kryesore për të cilen ai do të dhurojë 50 % të shumës së fituar për bamirësi.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Kush nuk ka WhatsApp?

Posted by G S | Posted in Kuriozitete | Posted on 13-06-2014

0

wa Pak, në fakt, pasi u ble nga Facebook për 19 miliard dollarë vazhdon të rritet. Në gjashtë muajt e fundit, në bazë të vlerësimeve nga GlobalWebIndex, aplikacioni për komunikim të çastit ka regjistruar një rritje prej 30% të përdoruesve. 19 % e popullsise së botës shkëmbejnë mesazhe nga ky aplikacion. Vëndet me përdoruesit më të shumtë të këtij aplikacioni janë ato të Azisë dhe Afrika e Jugut.

Në Europë vendi që ka numrin më të madh të përdoruesve të WhatsApp është Spanja, shtet i cili hyn në vëndin e 6 në botë për perdorimin e ketij aplikacioni.

Me WhatsApp shumë shpejt do të jetë e mundur dhe sherbimi i telefonatave nëpërmjet këtij aplikacioni

Në të dhënat e fundit që kompania ka bërë të ditur për publikun vihet re një shtim i përdoruesve për këtë aplikacion. 500 milion përdorues janë aktiv cdo muaj me mesazhet e tyre në WhatsApp.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Edhe minjtë ndjenjë keqardhje dhe pendim

Posted by G S | Posted in Kuriozitete | Posted on 12-06-2014

0

miuNjë studim i ri i publikuar në revistën “Nature Neuroscience” zbulon se minjtë janë të aftë për të ndjerë keqardhje dhe pendim, ndjenjat njohëse deri tani konsiderohet e drejta ekskluzive e qenieve njerëzore.

“Pendesa është ndjenja që vjen nga njohja që ai kishte bërë një gabim, se ai kishte humbur një mundësi të angazhohen në sjellje që do të prodhojë rezultate më të mira,” tha David Redish (Universiteti i Minesotës), autor i hulumtimit. “Pjesa e vështirë e studimit tonë eshte  për të ndarë zhgënjimin nga keqardhja  tek minjtë,” shtoi ai.

Eksperimenti me emrin “RESTAURANT” ka disa kohë që po zhvillohet dhe ka si synim dallim nga minjtë e shijeve dhe preferencave të ndryshme në disa restorante Kineze.

Ne bazë të ketij sdudimi doli si rezultat që minjte janë në gjëndje të durojnë dhe të bëjnë zgjedhjen ndërmejt disa shijeve dhe llojeve të ndryshme të ushqimit në bazë të preferencave individuale.

Por jo te gjithë minjtë e kaluan eksperimentin. Ashtu si njerëzit shume prej tyre kanë bere gabime dhe si rrjedhoje ndjejnë keqardhje.

Njerëzit kur ndjejnë keqardhje për një situatë të paracaktuar aktivizon një pjesë të trurit të quajtur “Levore orbitofrontale”. Ne me anë të ketij studimi kemi konstatuar se e njejta gjë ndodh dhe tek minjtë me “Levoren orbitofrontale”. Treguesit në këtë pjesë të trurit perputhen me mundesinë e humbur çka shkakton keqardhje. Duke u bazuar në këtë model të kafsheve ne mund të kuptojmë se si kjo ndjenjë ndikon në vendimet që marrim.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

99.999 trëndafila për nusen e re

Posted by G S | Posted in Kuriozitete | Posted on 12-06-2014

0

fotot (2)Nusja e re Kineze në natën e dasmës së saj mori si dhuratë nga dhëndrri  99.999 lule të kuqe një shprehje e dashurisë së tij si dhe në simbol të numrit 9 i cili ishte numri fatsjellës i nuses.

Mediat raportuan se Wang Xue e dashuron shumë ngjyrën e kuqe, aq shumë sa i dhuroi nuses se tij në ditën e dasmës 99.999 trendafila të kuq si simbol i dashurisë, gëzimit dhe lumturisë mes tyre.

Lajmi bëri xhiron e botës në mediat sociale ku dhëndrri ka shpenzuar pothuajse të gjithë rrogën e një viti për të blerë 99.999 trendafila të kuq për nusen e tij.

30 makina janë mbuluar me keto trëndafila të dhuruara nga Wang Xue.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Qeni i përgjysmuar

Posted by G S | Posted in Kuriozitete | Posted on 11-06-2014

0

qeniKur “Kim Dillenbeck” e kishte gjetur atë, mjekët e sygjeruan për ta lëshuar këtë qen të çuditshëm me një rruazë më pak sepse do të vdiste  shpejt, por Kim ishte i sigurtë në ndjenjat e ti për këtë qen, dhe e mbajti Pig- un me vete.

Pigu u gjet në Jefferson, Gjeorgji, gjatë festës së Krishtëlindjeve. Kim ishtë atje bashkë me motrën e tij për të festuar kur i kishte tërhequr vëmëndjen të lehurat e disa qenve. Ai gjeti Pig-un bashkë me motrat e saj të vogla të deshpëruara dhe të uritura. Ai menjëherë e mori qenin e vogël me vete në shtepi.

Sipas rrezeve X, Pig nuk kishte shumë shpresë që të jetonte.

Në sajë te disa ndërhyrjeve nga veterinerë me eksperiecë tani Pig jeton i qetë dhe i pa shqetësuar nga shëndeti dhe mungesa e një rruaze më pak nuk bëhet pengesë që të bëjë një jetë normale. Kim kujdeset për Pig- un dhe kur ai ushqehet sepse organet e tij janë me të vogla se zakonisht dhe nuk duhet lejuar qe Pig-u të hajë sasi të mëdha ushqimi.

Kim shprehet se ndihet me fat që gjeti Pig-un i cili e bën që të jetë në humor çdo ditë.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Dentisti i çmëndur që do të klonojë John Lennon

Posted by G S | Posted in Kuriozitete | Posted on 11-06-2014

0

johnDy vjet më parë ai bleu në një ankand për plot 33 mijë dollarë një dhëmb të pjekurisë së “John Lennon” këngëtar, kompozitor dhe solisti i Beatles i cili u vra në vitin 1980.

Michhael Zuk, dentist, ka bërë një deklratë në një television britanik “Channel  4“  i cili ka bërë të ditur se do të klonojë legjendën e muzikës së viteve ’80 “John Lennon”.

Arsyeja e kësaj iniciative të Zuk e cila është shpallur pjëserisht dhe në vitin 2013 është e qartë: Dentisti beson se një femijë me të njëjtën prejardhje gjenetike me John Lennon duhet domosdoshmerisht të ketë një talent muzikor .

Projekti i tij është mjaft i qartë : Duke filluar nga hartimi i ADN – së së Lennon me shpresë që në vitet e ardhshme teknologjia dhe ligji të lejojnë klonimin e njeriut.

Nëse gjerat shkojnë sikur dentisti kanadez pretendon, ateherë do të kemi një mbret te ri të muzikës të tipit Rock.

Përtej këtij projekti duhet theksuar se dentisti Zuk e ka kuptuar më mirë se kushdo tjetër rëndësinë e ADN – së së një njeriu të famshëm të rangut të John Lennon.

Ne programin televiziv në “Channel 4” dentisti kanadez ka deklaruar :

“ Të jesh në gjëndje për të marrë një sekuence te AND – së së Lennon dhe të kesh qasje të plotë në të për mua është një vlerë me miliona” dhe është i bindur se për kryerjen e ketij operacioni në vendet te cilat e lejojnë atë nuk do ketë asnjë mosmarrveshje ligjore të çdo lloji.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Metoda të avancuara për kopjim në provime

Posted by G S | Posted in Kuriozitete | Posted on 10-06-2014

0

kopjaJu nuk e keni idenë se si do ja dilni të mësoni gjithë ato mësime? Provimet po afrojnë dhe ju ndjeheni në panik? Epo ta dini që studentët kinezë kanë gjetur mënyra nga më inteligjentet si ata të kopjojnë në provimet përfundimtare të shkollës së mesme. Ndonëse teknologjia ka ecur me hapa të shpejtë edhe këta studentë, kanë gjetur këtë rrugë për të manovruar e mos mësuar. Një student përdori një palë syze për t’i bërë foto pyetjeve të provimit, dhe i dërgonte tek dikush tjetër, i cili i sillte përgjigjet e sakta. Teknologjia po avancon me hapa marramëndës.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg