Shpiket kompjuteri që riparon vehten

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 11-03-2013

0

kompjuteriHulumtuesit në Universitin College në Londër kanë krijuar një kompjuter që mund të riparoi dhe riprogramoje vetë.

I njohur si një kompjuter “sistemike”, makina elastik është e aftë për të mbajtur ne gjendje ‘te afte’ punen e sistemeve te kompjuterit nepermjet vetë-riparimit, sa herë që ka dëme në sistemet e tij ose fotografit e tij bëhen te ‘korruptuara’.

Ndryshe nga një kompjuter standart i cili ekzekuton një mësim sekuenciale në një kohë, kompjuteri sistemik është i ndarë në sisteme që përmbajnë të dhëna sensitive kontenstuese që mund të funksiojnë në të njëjtën kohë, pa mbështetjen e asnjë sistemi tjetër ekzekutiv.

“Grupet e sistemeve ndërveprojnë në mënyrë paralele dhe ne menyre rastësore, dhe rezultati i një llogaritje te thjesht del nga këto ndërveprime,” thote shkencëtari Peter Bentley i UCL kompjuter . Në te ardhshme të tillë kompjutera të paçmuar mund të provohen në sistemet robotik te anijeve kozmike që ju duhet të riprogramojne vehten për të kompensuar dëme apo probleme të tjera të përjetuara gjatë fluturimeve.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Plazhe ne mes te bores…Gjermani

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 11-03-2013

0

plazhiMe plazhe me rërë, ujë blu të kthjellët dhe palma, ky duket si një resor tropikal luksoz i rrahur nga dielli. Por jo gjithçka është siç duket në “Tropical Islands”.

Në fakt, resori (nëse vërtet mund ta quajmë të tillë), ndodhet në tokën ku dikur ngrihej një bazë ushtarake ajrore sovjetike në Krausnik të Gjermanisë.

“Tropical Islands” është ndërtuar brenda një hangari që më herët strehonte aeroplanë të cilët transportonin ngarkesa në distanca të mëdha. Hangari është 360 metra i gjatë, 210 i gjerë dhe 107 i lartë.

Edhe pse përmes çatisë mund të duket se temperaturat janë si në tropik, në fakt jashtë hangarit gjigant bie borë.

Sikurse duket në këto foto të pabesueshme, resori ka një plazh, një lagunë dhe plot ambiente argëtimi.

Turistët mund të shijojnë restorantet e shumtë, të kënaqen me shfaqjet e mbrëmjes apo të çlodhen në sauna.

Mundësitë e zgjedhjes janë të shumta, nga të baziket deri te luksi. Akomodimi është i mundur në kasolle të veçanta dhe në tenda plazhi.

Sikurse në plazhet e vërteta tropikale, edhe në “Tropical Islands” fluturojnë lloj-lloj zogjsh, nga flamingot te kanarinat.

Kapaciteti i resorit është 6 000 vizitorë në ditë dhe në vitin e parë (2004) atë e vizituan 975 000 njerëz. Rreth 500 persona punojnë çdo ditë për mirëmbajtjen e tij.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Meshkuj: Mjekra mbron nga kanceri i lëkurës, por ngadalëson edhe plakjen

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 11-03-2013

0

Meshkuj Mjekra mbron nga kanceri i lëkurës, por ngadalëson edhe plakjenMjekrat kanë efekt të dobishëm në shëndet, veprojnë si njëfarëlloj izolatori dhe mbrojnë nga dhimbja e fytit dhe djegiet nga dielli, ndërsa lehtësojnë edhe astmën, të cilën e nxisin grimcat e polenit.
Trendi i mjekrës është kthyer dhe mjekrën e rritur e mbajnë edhe shumë yje hollivudiane, si Ben Affleck, George Clooney, Hugh Jackman dhe Joaquin Phoenix.
Po ashtu rrezet UV tri herë më pak depërtojnë në lëkurën e qimeve të rritura sesa te meshkujt pa mjekër, shkruan “Daily Mail”.

Qimet veprojnë si faktor mbrojtës dhe sa më të dendura që janë, mbrojtja është më e madhe. Por varësisht nga kjo, edhe meshkujve me mjekër u rekomandohet losioni me faktor mbrojtës, ka theksuar dermatologu, dr. Nick Lowe.

Astma. – Meshkujt me asmë, të cilën e shkakton poleni, pohojnë që mustaqet dhe mjekra ua zvogëlojnë simptomat. Mustaqet parandalojnë që grimcat të hyjnë në hundë dhe mushkëri, pohon Carol Walker nga qendra për trikologji në Birmingham.

Disa ekspertë nuk pajtohen me këtë teori, kështu që thonë që mustaqet vetëm përkohësisht mund të mbajnë grimcat. Në rastin më të keq sasitë e mëdha të polenit, të cilat janë grumbulluar mund të nxisin reaksion të rrezikshëm alergjik.

Plakja. – Qimet në fytyrë mbrojnë lëkurën nga kushtet e pafavorshme të motit dhe ngadalësojnë plakjen. Ato parandalojnë humbjen e lagështisë dhe lëkura është vazhdimisht e hidratuar. Nëse aplikoni krem në lëkurën nën qime, lëkura më gjatë do mbajë lagështinë sesa fytyra pa mjekër, pohon dr. Lowe.
Po ashtu meshkujt kanë lëkurë më të trashë sesa femrat, e cila është më rezistuese në dëmtime, ndërsa mjekra i mbron edhe më shumë, ka shtuar ai.

Kolla dhe dhimbja e fytit. – Mjekra e cila shtrihet nëpër qafë krijon shtresë mbrojtëse dhe mban nxehtësinë, ndërsa parandalon kollën dhe dhimbjen e fytit. Qimet veprojnë si izolator i llojit të vet dhe ndihmojnë gjatë muajve të ftohtë, ka shtuar Walker.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Neo N003, celulari më i lirë në botë 1080p

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 11-03-2013

0

Neo N003, celulari më i lirë në botë 1080pTelefoni inteligjent Neo N003 debutoi muajin e kaluar dhe tani është prezantuar zyrtarisht, duke fituar titullin telefoni inteligjent 1080p më i liri në botë me një çmim prej $145.

Ndërsa çmimi është i ulët, specifikimet janë mesatare, por ende të larta për një pajisje me kosto të ulët. Për fat të keq, telefoni është destinuar vetëm për Kinën.

Neo N003 ka një ekran të madh 5-inç me rezolucion 1920 x 1080p HD i plotë.

Përveç kësaj, telefoni vjen me një procesor quad-core Mediatek MT6589, kamerë 13MP në pjesën e pasme të aparatit dhe bateri 3,000mAh.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Këshilla praktike për thembrat e plasaritura

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 10-03-2013

0

thembratThembrat e plasaritura jane nje problem i zakonshem dhe askush nuk preferon ti kete. Ka shume arsye pse shfaqen ato, por me kryesori eshte per shkak te nje lekure te thate. Ja disa keshilla te thjeshta per ti kuruar ato:

1. Aplikoni vaj susami ne thembrat e plasaritura perpara se te flini ne darke. Vaj i susamit ndihmon ne zbutjen dhe permiresimin e tyre.
2. Nje perzierje me uje trendafili dhe glicerine ta aplikoni cdo dite. Kjo perzierje i zbut thembrat, qeteson dhe kuron lekuren.
3. Ne nje kove me uje hidhni leng limoni dhe i fusni kembet brenda duke i ferkuar me gur shtufi dhe sapun.
4. Masazhoni kembet me vaj kokosi perpara se te shkoni ne shtrat. Ne mengjes i shpelani mire ato.
5. I fusim kembet ne uje te ngrohte me pak sapun dhe i leme per 15 minuta. Me pas i ferkojme me gur shtufi per te hequr lekuren e thate.
6. Aplikoni krem te posacem per plasaritjen e thembrave perpara se te shkoni te flini. Ne mengjes i shpelani mire dhe me kujdes.
7. Aplikoni ne zonen e plasaritjeve duke i masazhuar me lekuren e bananes per 10-15 minuta. Kjo ndihmon dhe jep rezultate positive.
8. Ne qoftese plasaritjet e thembrave ju shkaktojne dhimbje pergatisni kete ne kushte shtepie: Shkrini pak dyll parafine, shtoni vaj kokosi ne te dhe mbushni plasaritjej me kete perzierje perpra se te shkoni ne shtrat dhe i shpelani ne mengjes. Perpiquni ta aplikoni 1 ose 2 here ne jave per te pasur rezultate me te mira.

Keshilla per parandalimin e te carave ne thembra:

1. Shmangni kepucet e ngushta.
2. Perdorni gurin shtuf pothuajse cdo dite per te laguar qelizat e vdekura dhe per te riperterire lekuren.
3. Minimizoni kepucet me taka te larte. Kryesisht ato qe duhet ti veshin per arsye pune, te mos i perdorin me gjate pjeses tjeter te dites.
4. Pini sa me shume uje per te hidratuar trupin. Uji mban lekuren me te bute dhe e parandalon nga tharja.
5. Gjithmone lani kembet me uje te ngrohte per 10-15 minuta dhe perdorni nje krem ose vaj per zbutje ne zonen e thembrave.
6. Plasaritja e thembrave mund te krijohen si pasoje e mungeses se Omega 3 ne trupin tuaj. Keshtu qe pasuroni dieten tuaj me ushqimet qe kane kete mineral.
7. Kujdes me mbi peshen. Mundohuni sa me shume te beni nje jete sa me aktive dhe te shendetshme.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

7 arsye pse duhet vrapuar

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 10-03-2013

0

runNe ndihemi më mirë pasi kemi vrapuar për rreth gjysmë ore. E rëndësishme është të hidhet hapi i parë.
Kjo është një mënyrë e mirë për të qenë në kontakt me natyrën. Që gjërat të jenë të qarta: nuk mund të vrapojmë kudo. Nëse keni mundësi harrojeni asfaltin dhe zgjidhni parqet, të cilat të ofrojnë qetësi dhe relaks.
Kjo lejon të heqësh stresin. Kur vrapon truri luan rolin e një hard disku të mbushur plot dhe që është në proces riorganizimi. Problemet e javës janë në shpërfaqe, por nëpërmjet vrapimit arrihet t’i gjendet zgjidhje.
Është një mënyrë e mirë për të ofruar rrobat që do ju rrinë të mëdha, pasi të dobësoheni.
Është çështje higjiene. Sa më shumë që plakesh aq më shumë e kupton se është proces thelbësor për trupin ashtu siç është larja e dhëmbëve. Nëse ndodh të mos vraponi një javë atëherë mungesa ndihet menjëherë tek muskujt dhe tek morali.
Është mirë për të rritur vetëvlerësimin.
Kjo është një mënyrë më e sigurt që më pas do konsumosh një mëngjes mbretëror.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

NASA paralajmëron: Diçka e çuditshme po ndodh me Diellin

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 10-03-2013

1

NASA paralajmëron Diçka e çuditshme po ndodh me Diellin“Diçka e paparashikuar po ndodh me Diellin,” ka paralajmëruar NASA. Ky parashikohej të ishte viti i maksimumit të aktivitetit diellor, kulmi i një cikli 11- vjeçar. Por siç tregon fotoja e mëposhtme, aktiviteti diellor është tepër i ulët. Ekspertët e NASA-s kanë mbetur të befasuar nga aktiviteti shumë i ulët i Diellit

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg