10 të vërteta interesante rreth ëndrrave

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 11-01-2013

0

endrraJu paralizoheni kur flini: nëse doni besojeni e nëse doni jo por njeriu është pothuajse i paralizuar gjatë gjumit. Kur flini shihni shumë ëndrra. Në ëndërr mund të fluturoni, të notoni e të tjera. Shkaku i mos-bërjes së këtyre veprimeve fizikisht është një hormon. Kur flemë truri e lëshon këtë hormon duke ju paralizuar. Në rast të lëshimit të pakët të këtij hormoni mund të ndodhë që personi t’i realizojë veprimet e ëndrrës me muskujt fizikë.

Nxitësit e jashtëm ndikojnë në ëndrrat tona: këtë do ishte më mirë ta shpjegonim me një shembull. Nëse fizikisht keni etje atëherë mundësia më e madhe është të shihni ujë apo gjëra të ngjashme me të në ëndërr.

Efekti i lënies së cigares: sipas një studimi të një reviste 33 % e duhanpirësve shohin të paktën 1 ëndërr. Dhe këto ëndrra zakonisht përmbajnë ndjenja negative dhe keqardhjeje.

Edhe kafshët shohin ëndrra: në një studim të realizuar mbi kafshë të ndryshme është pare se edhe në trurin e kafshëve krijohen dallgë të trurit gjatë gjumit ashtu si tek njeriu. Kur shihni një qen do të vini re se do të lëshojë zëra të ndryshëm gjatë ëndrrës në të cilën i është vërsulur diçkaje.

Ëndrrat nuk janë të gjitha me ngjyra: 12 % e ëndrrave të personave që cilët mund të shohin janë bardh e zi. Ndërsa pjesa tjetër janë ëndrra me ngjyra.

Ëndrrat janë pasqyrim i gjërave që dimë: truri ynë nuk krijon fytyra të reja. Në ëndrra shohim fytyrat e para më parë por nuk mund t’i mbajmë mend.

Ëndrrat mund të përsëriten: edhe pse mund të shihen disa herë shumica e ëndrrave mund të përsëriten disa here. 70 % e femrave dhe 65 % e meshkujve pohojnë se e kanë parë disa here të njëjtën ëndërr.

Të gjithë shohin ëndërr: të gjithë personat të cilët nuk kanë ndonjë problem serioz psikologjik shohin ëndrra. Ato që thonë se nuk shohin ëndrra në të vërtetë nuk i mbajnë mend.

Nuk mbani mend 90 % të ëndrrave: pas zgjimit njerëzit harrojnë gjysmën e ëndrrës brenda 5 minutave dhe 90 % të saj brenda 10 minutave.

Edhe të verbrit shohin ëndrra: personat të cilët kanë lindur të verbër në ëndërr shohin pamje të ndryshme. Nëse personi ka lindur i verbër atëherë përdor shqisat e zërit, prekjes, nuhatjes dhe të tjera. Ai sheh ëndrra duke përdorur këta ndjenja.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Vrima të zeza gjigande; me masa të pamenduara ndonjëherë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 10-01-2013

0

Vrima te zeza gjigande; me masa te pamenduara ndonjehereMesa duket, vrimat e zeza më të mëdha, janë shumë më të mëdha nga sa kanë parashikuar fillimisht shkencëtarët. Një kërkim i ri nga NASA tregon që ka disa vrima të zeza të frikshme atje jashtë, me një masë ekuivalente me atë të 10 deri në 40 bilion masash diellore.
Shkencëtarët as nuk e kishin çuar nëper mend një madhësi të tillë. Ata i referohen tani këtyre vrimave të zeza si vrima të zeza “ultramasive”, por që nuk duhet të ngatërrohen me vrimat “supërmasive”, me vetëm disa shembuj të konfirmuar.
Këto gjigande, të vendosur të gjithë në galaksi shumë të largëta, rreth 1.3 bilion vite dritë nga Toka, janë edhe shumë më të zakonshme nga sa menduan fillimisht shkencetarët.
Një studim i drejtuar nga Julie Hlavacek-Larrondo e Stanford University dhe ekipi i saj, tregoi që të pakten 10 nga 18 galasitë që ata studiuan ka vrima të zeza që mund të kenë një peshë prej 40 bilion herë më të madhe se dielli.
“Vrimat e zeza ultramasive, që do të thotë – vrimat e zeza me masën që e kalojnë atë të 10 bilion herë masa e diellit, më shumë mundësi nuk janë të rralla si e kishim menduar në fillim. Disa dhe madje ndoshta edhe shumë prej këtyre vrimave të zeza kolosale mund të ekzistojnë.” – tha Julie Hlavacek-Larrondo.
Vrima e zezë më e madhe supërmasive në zemren e Rrugës së Qumështit, galaskisë që përmban Sistemin tonë Diellor, mendohet se peshon rreth 6.4 bilion masa diellore.

Astronomet kanë zbuluar vrima të zeza gjigande pasi kanë përdorur Chandra X-ray Observatory të NASA-s, se bashku me të dhëna radio nga Karl G. Jansky Very Large Array i NASA-s, një stacion vëzhgimi kryesor. Edhe stacione të tjera monitorimi, si Australia Telescope Compact Array dhe të dhëna infrared nga 2 Micron All-Sky Survey kanë ndihmuar gjithashtu në zbulimin e vrimave të zeza.

Për të vlerësuar madhësinë e këtyre vrimave ultramasive, Hlavacek-Lorrando dhe kolegët e saj analizuan rrezët X dhe valët radio që gjeneroheshin nga vrimat e zeza kur ato shkatërrojnë gaz, pluhur dhe yje pranë tyre. Vrimat e zeza që ata gjetën dolen që ishin rreth 10 herë më të mëdha nga sa kishin pritur shkencëtarët.
“Këto rezultate tregojnë që ne ndoshta nuk e kuptojmë mire se si vrimat e zeza më të mëdha bashkëekzistojnë me galaksitë në të cilat ndodhen.” – tha Andrew Fabian në një deklaratë për shtyp.
“Duket qe sjellja e këtyre vrimave të zeza gjigande, duhet të ndryshojë shumë nga sjellja e kushurinjëve të tyre më pak masive.”
Do të duhet shumë më shumë kërkim për të konfirmuar rezultatet në të cilat kanë arritur shkencëtarët.
Tani Hlavacek-Larrondo ka në plan që të masë masen e këtyre vrimave të zeza ekstreme. Ajo beson që masa e tyre mund të jetë edhe më e madhe.
“Une nuk do të habitesha nëse do të gjeja një vrime të zezë me një mase sa 100 bilion masa diellore.” – tha ajo.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Hënat mund të përmbajnë jetë aliene ashtu si Pandora tek Avatar

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 10-01-2013

0

Henat mund te permbajne jete aliene ashtu si Pandora tek AvatarShkencëtarët tashmë besojnë që hënat, si ajo e përshkruar në filmin Avatar, mund të jenë vëndet më të zakonshme ku mund të gjëndet jetë aliene.
Astronomet kanë arritur në këtë konkluzion pasi kanë identifikuar deri në 15 planete të rinj që orbitojnë ‘zonat e banueshme’ të yjeve.
Të gjithë këto janë botë gjigande të ngjashme në madhësi me Jupiterin apo Neptunin.
Ndërkohe që vetë këto planete nuk do të ishin të përshtatshëm për jetë të ngjashme me të Tokës, ato mund të jenë të rrethuar nga hëna në të cilat mund të ketë pyje, oqeane dhe krijesa të gjalla.
Pandora, hëna në filmin Avatar, është një botë e tillë.
Deri tani, një prej 15 objektëve të zbuluara rishtazi është konfirmuar si një ekzoplanet me një siguri prej 99.9%. Ndërsa të tjerët akoma janë në kategorinë e planetëve ‘kandidatë’ ndërkohë që të dhëna të metejshme janë duke u mbledhur.
Planeti i konfirmuar, i njohu si PH2 b, orbiton një yll të ngjashëm me diellin në yjesinë Cygnus disa qindra vite dritë larg.
Astronomi Dr. Chris Lintott, nga Universiteti i Oksfordit, tha: “Është një fiksim i përgjithshëm me gjetjen e planetëve të ngjashëm me Token, por ajo që ne po zbulojmë me planete si PH2 b është më e çuditshme akoma.”
“Jupiteri ka disa hëna të pasura me ujë. Imagjinoni të afrohet ai sistem në rajonin e rehatshëm dhe të ngrohtë ku ndodhet edhe Toka. Nëse një planet i tillë do të kishte hënë me madhësinë e Tokës, ne nuk do të shihnim me Europa dhe Callisto, por botë me lumenj, liqene, dhe të gjitha llojet e habitatëve.”
“Mund të jetë që botët më të zakonshme të banueshme të jenë hënët rreth e rrotull Jupiterit dhe Neptunit.”

Pas shumë studimeve erdhi siguria që PH2 b është pothuajse me siguri një planet.

Members of the public helped astronomers identify the candidate exoplanets by logging onto the planethunters.org website on their home computers. The Planet Hunters project invites “citizen scientists” to spot graph patterns signifying the tell-tale dip in brightness as planets pass in front of their parent stars.
Pjesetarë të publikut, gjithashtu ndihmuan për të identifikuar ekzoplanetet kandidatë duke shkuar tek planethunters.org. Projekti Planet Hunters i fton qytetarët që të ndihmojnë duke u dhënë disa udhëzime.
Një inxhinier elektronik nga Faversham tha: “Tani kur të më pyesin njerezit se çfarë bëra vitin e kaluar unë mund t’u them që ndihmova në zbulimin e një planeti të ri të mundshëm rreth një ylli të largët.”
Drejtuesja e Planet Hunters , shkencëtarja Debra Fisher tha: “Ne jemi duke parë fillimiin e një epoke të re në projektin Planet Hunter ku vullnetarët tanë duket të jenë të pakten po aq eficientë sa edhe algoritmat kompiuterike në gjetjen e planeteve që orbitojnë zona të banueshme distancash nga ylli i tyre.”

Përpara ketij zbulimi, 19 ekzoplanete të tjera janë vënë re në zona të banueshme. E njohur gjithashtu si “Goldilocks Zone” kjo është rruga orbitale ku temperaturat nuk janë shumë të nxehta apo të ftohta por janë në rregull për të lejuar ujë të lëngshem në siperfaqe.
Dr. Ji Wang, një shkencëtar tjetër i Planet Hunter tha: “Ne mund të spekulojmë që PH2 b mund të ketë një hënë shkëmbore që do të ishte e përshtatshme për jetë. Une mezi pres ditën kur astronomet të raportojnë që kanë dalluar shënja jete në botë të tjera dhe jo vetëm mjedise që mund të jenë të banueshme. Megjithatë kjo mund të ndodhë nga dita në ditë.”

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Babai, vrasës virtual për të “vrarë” të birin

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 10-01-2013

0

Babai, vrasës virtual për të “vrarë” të birinNjë person në Kinë ka punësuar një “vrasës” virtual për të larguar të birin nga lojrat elektronike online dhe për të vrarë avatarin e tij, bëjnë të ditur mediat lokale.

Personi në fjalë, i identifikuar si zoti Feng, ishte i shqetësuar për kohën e gjatë që i biri 23-vjeç dhe i papunë kalonte online.

Ai shpresonte se veprimet e “vrasësit” do të largonin nga kompjuteri djalin e tij, i cili filloi të pyeste lojtarët përse e kishin vënë në shënjestër.

Profesori Mark Griffiths, një ekspert i elektronikës në Nottingham Trent University e komentoi veprimin për BBC, duke u shprehur skeptik.

“Nuk e kisha dëgjuar më parë këtë ndërhyrje, por nuk mendoj se do të ketë shumë efekt. Kalimi i kohës online është zakonisht një simptomë që vjen nga një problem i caktuar”, tha Griffiths.

Ai u shpreh se ka dëgjuar shqetësimet e shumë prindërve për fëmijët e tyre që kalojnë kohën me lojra, por zakonisht nuk bëhej fjalë për një fiksim.

“Kam kaluar 25 vjet duke studiuar fenomenin e lojrave elektronike. Nuk ka të bëjë koha që kaloni duke bërë diçka, por impakti që ajo ka në jetën tuar”, nënvizoi Griffiths.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Kriza europiane, më pak lindje, më shumë aborte

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 10-01-2013

0

krizaKriza ekonomike në Europë ka ndikime të thella edhe në demografinë e kontinentit, raportoi të mërkurën e përditshmja polake “Wiadomosci”, duke iu referuar të dhënave zyrtare të Institutit Europian të Statistikave “Eurostat’.

Vështirësitë ekonomike kanë bërë që në vitet e fundit të vërehet një rënie e lindshmërisë, shoqëruar me një rritje të numrit të aborteve.

Sipas të dhënave zyrtare, në vitin 2011, në të gjithë vendet e BE-së lindën 200 mijë fëmijë më pak se sa përpara fillimit të krizës, në 2008-n.

Në vendet më të prekura, si Greqia, janë përmbysur normat morale dhe fetare, ndërsa në vitet 2010-11, numri i shtatzanive të ndërprera në mënyrë të ligjshme është rritur me 50%.

Midis 27 vendeve të BE-së dhe tetë vendeve të tjera europiane për të cilat “Eurostat” grumbullon të dhëna, vetëm në katër ka pasur një rritje të numrit të lindjeve në dy vitet e fundit, në Turqi, Britaninë e Madhe, Zvicër dhe Sllovaki.

Megjithatë, edhe në ato vende ku numri i lindshmërisë është në rritje, problematike mbetet pamundësia e kapjes së normës së “zëvendësimit natyror”.

Në mënyrë që popullsia të ruajë të njëjtin nivel, çdo grua duhet të lindë mesatarisht 2,1 fëmijë, që quhet edhe “norma e zëvendësimit natyror”.

Për shkak të pamundësisë për të arritur këtë kuotë në pothuajse të gjitha vendet e BE-së, zgjidhja e vetme për të ruajtur nivelet demografike duket se është emigracioni, pavarësisht rreziqeve që ai mbart për shkak të problemeve sociale dhe rrezikut të humbjes së identitetit kombëtar.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Botërori 2014, kurse anglishtje falas për prostitutat

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 10-01-2013

0

prostitutatBrazili prej kohësh ka nisur përgatitjet për organizimin e Botërorit 2014 me investime të shumta në infrastrukturën futbollistike dhe me “tolerancën zero” ndaj krimit në qytetet ku do të luhen ndeshjet.

Gjatë evenimentit më të madh sportiv të planetit pritet që vendi amerikano-latin të vizitohet nga miliona tifozë e turistë dhe për të mos patur probleme komunikimi, brazilianët vec stafit organizativ të kampionatit botëror, do t’u mësojnë anglisht edhe prostitutave.

Këto të fundit mund t’i nënshtrohen kurseve të anglishtes pa paguar asgjë, mundësuar kjo nga organizmi përgjegjës për organizimin e botërorit dhe rritjes së turizmit. Sipas këtij organizmi, “shoqërueseve” do t’u mësohet baza e anglishtes, si emra frutash, perimesh, rrugësh të qytetit por edhe terma “teknikë” që lidhen me profesionin e tyre.

Shoqata e Prostitutave në Sau Paolo, edhe kjo nismëtare e projektit, thotë që deri më tani janë mbi 40 vajza që janë regjistruar në këto kurse që do të nisin në muajin mars e do të zgjasin nga gjashtë deri në tetë muaj.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Në Etiopi është viti 2004, ekziston një muaj vetëm me 5 ditë!

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 09-01-2013

0

Në Etiopi është viti 2004, ekziston një muaj vetëm me 5 ditë!Etiopianët kanë 12 muaj nga 30 ditë e një muaj me vetëm pesë ditë! Me një llogaritje i bie që në Etiopi është vitit 2004. Në këtë shtet të Bririt të Afrikës jetojnë 82 milionë njerëz!

Karakteristikë është dallimi midis fshatit dhe qytetit porsa i përket traditave por edhe kushteve. Pasi në fshat ende vdesin fëmijë nga mosushqimi dhe uji i ndotur. Vajzat durojnë dhembje të mëdha për shkak të traditës së synetit, dhe një ndër pesë fëmijë braktis arsimin fillestar për të punuar!

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg