Pamje misterioze

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 07-10-2011

0

Pamje misterioze në peisazhe të ndryshme në Tokë kanë lënë me pikëpytje shumë shkencëtarë apo vendas që banojnë në këto vende.

Gjithsesi ato janë kthyer në pika të pëlyera turistike, por që ende dhe sot nuk shpjegohet saktë ekzistenca dhe formimi i tyre i cuditshëm.

Bolivi, kore kripe te medha te dala ne siperfaqe te ujit dhe forma gati e njejte tek secila te le pa mend. Here here duket sikur je duke ecur mbi re, edhe pse je ne Toke

 

 

Syri i Afrikes ne ne Mauritania. Ndodhet ne mes te Saharase dhe ka nje diameter prej 30 milje. Astronautet besonin se nje meteor i madh kishte goditur siperfaqen e tokes aty, por ne fakt eshte erozion

 

 

 

Irlande e Veriut, thuhet se pamja eshte krijuar pas nje shperthimi vullkanik, por vendasit tregojne nje tjeter perralle per krijimin e ketij peisazhi.

 

 

 

 

 

Lindje e Mesme, vizatime ne shkretetire. Astronautet kane zbuluar mijera te ketyre vizatimeve ne Siri, Jordani e Arani Saudite. A kane domethenie te vecante keto vizatime, kush i ka bere, ende mister

 

 

 

Lugina e Vdekjes ne Kaliforni. As NASA nuk arrin ta shpjegoje sesi ky gur ka gerryer siperfaqen me balte te plasaritur dhe ka mberritur duke lene shenje deri aty

 

 

 

Kanada, liqenet minerale. Kjo pamje e mahnitshme vjen nga liqene me kripera minerale ne Kanada. Gjate veres uji avullon dhe mbetjet e kriperave te nyyrshme vezullojne me ngjyra te ndryshme

 

 

 

 

 

Turqi, Kalaja e pambukut, ose turqisht Pamukkale, është një vend i popullarizuar turistik. Shtatëmbëdhjetë burime me ujë të nxehtë në zonën e derdhjes se ujit në temperaturat duke filluar nga 95 grad

 

 

Zelanda e re, guri si molle e indare pergjysem. Kjo pike turistike eshte krijuar ne vitin 1943. Te gjithe mbajne vrapi tek ky gur ne Parkun Kombetar Abel Tasman, sidomos atletet qe masin aftesite

 

 

 

Kroaci, Gjiri i Arte. Ky gji ndyrshon forme sipas llojeve te ererave. E pavaresisht kesaj aty behet plazh mjaftueshem ne sezonin e veres. Gjiri ndodhet ne jug te bregdetit ne ishullin Brac

 

 

Utah, Parku i Lugines se Goblin. Forma renore te ndryshme nga sferike e deri ne ato si kerpudha shihen ne nje siperfaqe te madhe te Lugines. Duket sikur format jane bere me dore

 

 

Liqeni Mono ne Kaliformi. Besohet se eshte i vjeter 1.3 milione vjet. E pazakonte eshte shfaqja e shkembinjve ne siperfaqe te tij, qe te duket sikur je ne shkretetire

 

 

 

 

 

Vrima blu e madhe ne Belize. Vrima e rrumbullaket eshte 1 mije metra si diameter dhe 410 metra e thelle. Eshte nje nder 10 vendet me te preferuara per zhytje ne bote

 

 

 

Kine, pylli i ngurte. Formacione karstike ngrihen lart ne forme pemesh ndaj ka marre emrin e tille. Besohet se eshte mbi 200 milione vjet e lashte

 

 

 

 

 

Vullkane balte ne Azerbajxhan. Ndodhet prane detit Kaspik. Ne vitin 2001 shpertheu nje vullkan prane Bakut, duke cuar ne lartesi tonelata me balte

 

 

 

 

Shpella qe renkon ne Kaliforni. Prej saj vijne renkime sikur nga nje njeri qe vuan. Por ne fakt jane uji neper vrima ne thellesi te shpelles, zhurmat e te cilit me pas jehojne

 

 

Zelande e re. Gure sferike te medhenj, ngjyre gri jane zbuluar pas erozionit te bregdetit.

Publikoje ne:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Postoje tek Ngjarjet
  • Facebook
  • Digg

Komentoni këtë kuriozitet