Studimi, sirenat jane te verteta

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 04-06-2012

38

Studiuesit kishin arritur në përfundimin se qeniet e çuditshme që detarët shikonin, ishin gjitarë zhytës, që i përkasin familjes së sirenave, që shumë herë janë të njohura dhe si… lopët e detit.Por, përfundimi i tyre rezultoi i gabuar.

Një studim i ri, i kryer nga shkencëtarët, zbulon se pas legjendave të detarëve fshihet e vërteta: “Sigurisht që është një teori shumë radikale për zhvillimin e qenies njerëzore, por kemi përqasur legjendën e stërlashtë me një studim shumë të detajuar dhe shumë shkencor, ndaj dhe vërtet besojmë se kjo ka si bazë të vërtetën”, – deklaroi Charlie Foley i Animal Planet, në edicionin e lajmeve të kanalit televiziv “Fox”.

Sipas teorisë së re, pra, ekzistonte dikur në tokë një qenie majmuni zhytës, gjitar, që jetonte në det dhe ngjante shumë me atë çka ne kemi në mendjet tona dhe e imagjinojmë dhe e quajmë “Sirena”.

Është shumë e komplikuar si teori, për vetë faktin se për dikë mund të duket shumë e paimagjinueshme dhe vërtet mund të ekzistonin këto qenie. Le të kujtojmë se evolucioni i njeriut mund të ketë lidhje direkte me detin. Është e sigurt se njerëzit prehistorik, jetonin në bregdet. Diçka e njëjtë me atë të Andertalëve, të cilët datohen deri 100 000 vjet më parë. Gjurmët e të cilëve janë zbuluar në shumë vende të ndryshme të botës, duke veçuar ato të Ballkanit jugor dhe perëndimor”, – shpjegon Charlie Foley, duke theksuar se sirenat janë qenie paranjerëzore, e të njëjtës “racë”.

Ekipi i tij i studimit, e di shumë mirë se rezultati i tyre do të ngjallë shumë reagime të forta, pasi prezantojnë me një mënyrë më të specifikuar shkencërisht teorinë e zhvillimit të specieve në tokë.

“Ka shumë diferencë midis nesh dhe gjitarëve prehistorikë, por shumë karakteristika tonat ne i ndajmë me gjitarët e detit. Siç p.sh. rrjeta midis gishtave, që në shumë gjitarë të tjerë prehistorikë nuk ekziston, si dhe shtresa e yndyrës nënlëkurë dhe mungesa e pushit/qimeve në trup”, – shpjegon Foley dhe thekson diçka shumë të rëndësishme: “Nuk ju bën përshtypje se njerëzit kanë aftësitë e instinktit të notojnë dhe të kontrollojnë frymëmarrjen e tyre, kur ndodhen në det. Njerëzit mund të mbajnë frymëmarrjen deri në 20 minuta, më shumë se çdo kafshë tjetër tokësore”.

Publikoje ne:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Postoje tek Ngjarjet
  • Facebook
  • Digg

Komentet (38)

un mendoj se egzistojn sirenat pasi qe e kam par nje te till dje qe kam qen ne ulqin

pyetje a egzistojn ne te vertet sirenat

une jam kurioze te di per sirenat por besoj qe ato egzistojn edhe pse nuk ka fakte

une jam kurioze te di a egzistojne sirenat dhe ne qoftese po !!!!! jan te mira apo te keqija ??!!!! :

Dua te di a egzistojne sirenat,dhe nese “po”.. jane te mira apo te keqija ?! 🙂

a egsistojne sirenat yes

mami qe kur na dolen kto nga deti

X

<3 une i adhuroj sirenat jam fansja juaj numer 1

jam dakort me ty
😀

un dua te di a egzikstojn sirenat jan te mira apo te keqija dhe dua te di a jan te verteta

me interison a ekzistojne sirenat me te vertet dhe a jane te kqija apo te mira 🙂

i adhuroj sirenat

((h))

un mendoj se sirenat ekzistojne megjithse ska fakte duhet te besojme ne te

une i adhuroj sirenat dhe po te jene te mira apo te keqija.Besoj se ekzistojne…

une besoj se sirenat ekzistojne.Dhe i adhuroj jane apo jo te mira

Mendoj se të folurt per sirenat eshtë një çeshtje që do koheëë dhe fakte. Megjithëse mendimi im eshtë se sirenat ekzidtojnë. Gjatë pushimeve verore isha pëër dy muaj me jaht duke qarkulluar rreth brigjeve ,dhe takova një grup studiuesish anglez duke biseduar me thane se kishin dale per te pare a ka sirena ne planet . Ataa më thnjeab qeniee pa 1/ra disa muajsh kishin pare 1/2njeri 1/2, peshk interesante

Me lindin shum mendime se a eksistoj apo jo sirenat por prap se prap besoj qe eksistojn.
sidoms videoja e fundit e publikuar me beri te besoj se ekzistojn sirenat.
deri tani nuk kam besuar edhe pse i pelqej shum ato nga tani kam hamendje qe eksistojn

Sirenat jane te papara

Une mendoj se sirenat ekzisojn por do te Doja te Dija nese Jan te Mira Apo te kqija

UNE NUK E DI NE QOFTESE EGSISTOJNE SIRENAT APO JO POR E DI ME SA THONE TE TJERET QE JANE GRA TE BUKURA QE KANE NJE ZE FANTASTIK DHE MAGJEPSIN MARINARET OSE PESHKATARET POR A JANE TE VERTETA ATO DHE NE QOFTESE PO JANE TE MIRA APO TE KEQIJA ??DHE KETO FJALE QE JANE SHKRUAR JANE TE VERTETA ??

une besoj se sirenat jane te verteta 🙂

une jam e bindur se ekzistojne sirenat sep se kam pare 3 duke bere xhiro me varke ne ulqin.sirenat jane te papara jam dakort pafundesisht % dea.

Padyshim qe ekzistojne edhe sirenat edhe alienet vetem qeveritaret boterore jane aq vetjake saqe nuk pranojne se ka qeveritare te llojeve te tjera qe jane me te mire se ata prandaj nuk e pranojne

i dua shume sirenat

sirenat ekzstojnë sepse sipas teksti lart më bindi

nuk arrij ta besoj qe sireneat jane te verteta uau

nuk ka sirena sepse e kam kontrolluar gjithe ulqinin edhe oqeanin

jo mer se bona hajgare po nuk ka sirena

une besoj se eksistojne sirenat e keqia

ose noshta nuk ekzistojne

sirenat ekzitojne kane deklaruar dhe disa marinre nga anijet e mbytura se i kane shqetuar siranat.dhepse ekzistojne ato nuk jane te bukura si na duket ne kane forma gruaje e peshku por fytyren e kane shume te shpifur dhe nuk e di se ajo qe kam pare eshte e vertete..shume njerez nuk e besojne njesoi si teoria e alieneve qe thone qe nuk jane te vertete eshte nje galaktite e pafundme dhe nuk eshte e mundur qe ne jemi gjallesat e vetme mbi galakik……….vertet mendoni se ne vendet e tjera nuk ka gjallesa nese po e keni gabim sepse ekzistojne ….ka me te prapambetura se ne dhe me te zhvilluara mbi ne cdo teori qe krijohet e ka nje shkak……………ne bote e ne galaktik azgje seshte e pamundur faleminderit per leximin

une mendoje qe egsistojne po perseri po mendoje si jane dhe a jane te bukura per ti pare dhe a jane te verteta a po jo .kame menduar se jane te verteta.epo kesaj si dihet

e po krejt qe i lexova jene me pyetje e pak jo po perse beni si do ta dinit pastaj e megjithat une besoj

une mendoje qe egsistojne po perseri po mendoje si jane dhe a jane te bukura per ti pare dhe a jane te verteta a po jo .kame menduar se jane te verteta.epo kesaj si dihet

une mendoj se sirenat egsistojne edhe pse nuk kam pare ndonjehere

Sirenat jan kot kur nuk kane ezikstiar dhe mesadi une jane te shqifura te keqija

Komentoni këtë kuriozitet