Pesë vjeç dhe luan në piano Mozart dhe Bethoven

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 11-09-2013

0

5vjeqariFlorida, 11 shtator – Quhet Jacob Velasquez nga Florida dhe është vetëm 5 vjeç. Jacob ndihet i gatshëm të mësojë të luajë në piano vepra muzikore, të mësuara në një pasdite të vetme.

Edhe pse luan në piano vetëm prej një viti, ai ka arritur një nivel të lartë artistik.

Aftësia e tij, është e pabesueshme pasi ai ka arritur të përballet me kompozime të kalibrit të Mozart e Beethoven, transmeton Shqiptarja njoftimin.

Mamaja e tij Tina, ka treguar historinë si filloi ky passion gati një vit më parë: “Unë gjendesha në kuzhinë, kur dëgjova melodinë e një kënge, të cilën im shoq e kishte luajtur në piano, një natë më parë. Kështu, u drejtova në sallën e muzikës dhe u habita kur pashë se ishte im bir Jacob, i cili po luante në piano”.

Pas këtij episodi, mamaja e 5 vjeçarit, kuptoi se djali i saj, arrinte të lexonte notat muzikore. I ati i djalit, i mësoi atij një sonatë të Beethoven, sonatë të cilën ai e mësoi për vetëm 3 javë.

Gjithashtu, Jacob u pranua edhe në National Musician’s Guild.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Mjekja le femijen te vdese

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 14-11-2009

1

Mjekja le femijen te vdeseNje i sapolindur ka nderruar jete ne nje spital te Kines Lindore, jo sepse mjeket nuk arriten ta mbanin ne jete por sepse mjekja e turnit ishte shume e zene duke luajtur nje video-loje.

Pas kerkesave te vazhdueshme te prinderve te femijes 5 muajshe, mjekja e turnit te nates nuk e ka vene “ujin ne zjarr” per ta kontrolluar femijen, pasi po luante nje loje.

Prinderit e femijes se vdekur e kane denoncuar mjeken Mao Xiaojun qe nuk i ka marre seriozisht lutjet e tyre. Foshnja nderroi jete ne mengjesin e 4 nentorit pas nje infeksioni te brendshem.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

32 vjecarja me trurin e nje femije

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 06-11-2009

0

32 vjecarja me trurin e nje femijeKa mbi supe me shume se 30 vjet jete por ende mendon si nje femije i sapolindur.

Prinderit e nje 32 vjecareje kane vendosur ta rrefejne historine e vajzes se tyre ne internet pasi deshirojne qe gjithe bota te njihet me kete deformim shokues. 32 vjecarja Anne Lamic jeton me prinderit e saj ne Tallard te Frances dhe vuan nga nje semundje qe nuk i lejon zhvillimin e trurit.

E ema dhe i ati, Chantal e Didier shprehen se ajo sillet sikur te ishte 1 muajshe pasi nuk flet, nuk ecen nuk ushqehet vete dhe e kalon gjithe diten ne shtrat.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

SHBA, kemben dy femije per nje zog ekzotik, arrestohet

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 16-10-2009

0

kemben dy femije per nje zog Nje ndodhi e rende ka tronditur Luizanen ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Nje cift ka pranuar perpara autoriteteve policore se ka “blere” dy femije prej nje nene perkundrejt nje shpendi ekzotik.

Ngjarja behet publike nga prokurori i Luizanes i cili ka shtuar me tej se Pol dhe Brandi Romero jane shpallur fajtore tashme nga gjykata dhe jane denuar me nga 5 vjet burg por denimi i tyre eshte pezulluar ne kembim te deshmise se ciftit per zbulimin e gruas se ciles i “blene” femijet.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg