“Google”, aplikacion hartash për “iPhone 5”

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 14-12-2012

1

“Google” publikoi ditën e enjte aplikacionin e tij të ri të hartave për “iPhone 5”, pas ankesave të shumta për pasaktësi në aplikacionin e zhvilluar prej “Apple”.

Në versionin e fundit të smartphone më popullor në botë, kompania e themeluar nga Steve Jobs vendosi që të mos varej më nga “Google”, duke preferuar që të zhvillonte vetë hartat e saj.

Megjithatë, shumë përdorues u ankuan në vijëmsi për pasaktësi të shumta, me pozicionimin e vendndodhjen e rrugëve dhe objekteve të shumta në hartë.Si rrjedhojë, “Google” vendosi që të hedhë në treg edhe aplikacionin e kuzifuar më parë vetëm për pajisjet “Android”.Sipas analistëve të tregut, publikimi i këtij aplikacioni pritet të rezultojë popullor, por këtë herë, “Google” duhet të përballet me konkurrencën e “Nokia”-s, kompanisë finlandeze që së fundmi zhvilloi me sukses një aplikacion falas hartash për “iPhone”.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Google Adwords, 1 miliard euro borxh për taksat në Francë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 04-11-2012

0

Google ka një borxh rekord për shërbimin e tij Google Adwords me tatimet në Francë, ka plot një miliard euro. Kushti është detyrim, duke pare se motori i kërkimit e ka mohuar këtë lajm, por artikulli i botuar në të përjavshmen Canard Enchaine ka bërë shume bujë dhe është përhapur shpejt në të gjithë botën.
Kreu në fjalë ka cituar një burim anonim brenda Inland Revenue rreth hetimit të hapur kundër kompanise së Mountain View. Në qënder të hetimit qenka praktika e Google për të ngarkuar reklamuesit franceze përmes selisë qëndrore europiane në Irlande, që sipas akuzes ka synimin të mos paguajë taksat në Francë.

Ligjet për lirinë e tregtisë brënda BE-se në përgjithësi lejojnë kompanitë të shesin lirisht mes një tregu komunitar dhe një tjetri. Gazeta zbulon gjithashtu që administrata e taksave franceze i ka dërguar një leter Google duke njoftuar kërkesën për 1 miliard euro të taksave të papaguara.

Një zëdhënës për google Franca ka mohuar këtë lajm :”Google nuk ka marrë asnjë kërkesë nga administrata e taksave franceze”, deklaroi ai. Ndërsa për botimin e të përjavshmes Canard Enchaine nuk dha asnjë koment. Autoritetet e taksave franceze në këtë mënyrë kanë paralajmeruar para se të marrin një vendim përfundimtar, që mund të jetë objekt i ndonjë sfide në gjyq nëse nuk pranohet nga pala kundërshtare, thonë këshilltarët fiskale.

“Kemi bashkëpunuar dhe do të vazhdojmë t’a bëjmë me autoritetët franceze. Google të respektojë ligjet tatimorë të çdo kombi ku operon, si edhe të ligjëve europiane”, – tha një zëdhënës.

Sipas deklaratave të kompanise, të gjitha selite europiane janë vetëm qëndra mbështetëse për atë irlandezën, që leshon faturat për reklamuesit.

Edhe dy vjet më parë, Google ngjalli polemika për taksa të papaguara në Angli, madje dhe në Francë kur vetë presidenti i atëhershëm Sarkozy bëri deklarata publike për taksa të larta për motorin e kërkimit dhe faqe të tjera.

 

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Humbje drastike, “Google” jashtë burse

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 19-10-2012

0

Tregëtimi i aksioneve të “Google” në bursa u pezullua, pasi një faqe interneti publikoi të dhënat e tremujorit të tretë të gjigantëve të internetit në faqen e tij në mënyrë të parakohshme.  Gjatë këtij tremujori, të ardhurat e “Google” kane regjistruar një rënie prej 20% krahasuar me të njëjtën peridhë të një viti më parë, duke rënë në 2,18 miliardë dollarë.

Një shifër e tillë është edhe më e ulët se parashikimet negative të ekspertëve. “Google” fajësoi kompaninë “RR Donnelly” për publikimin e një të dhëne jopërfundimtare të paautorizuar, përpara mbylljes së bursave dhe afatit kur duhet te publikohej raporti i plote. Si rrjedhojë e këtij gabimi, aksionet e kompanisë pësuan një rënie prej 9% në tregje, duke detyruar “Google” që të pezullonte transaksionet, me nje kosto prej qindra milione dollaresh per kompanine. Në një komunikatë, motori i kërkimit më popular në botë informoi: “Kemi kërkuar pezullimin e transaksioneve tona në “Nasdaq”, ndërsa përgatitemi të finalizojmë dokumentin. Pasi të finalizohet, do të publikojmë të dhënat e plota për të ardhurat tona, duke rifituar edhe transaksionet e zakonshme të aksioneve”. burimi:top-channel.tv
Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Zbuloni sa vleni për “Facebook” e “Google”

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 13-10-2012

0

Një aplikacion i ri në internet i jep kujtdo mundësinë që të shikojë se sa para fiton “Google” dhe “Facebook” nëpërmjet përdorimit të të dhënave të tij.

I sapohedhur në rrjet për versionet e lundrimit “Firefox” dhe “Chrome”, “Privacyfix” skanon dhe gjurmon aktivitetin online dhe të dhënat e llogarisë, që përdoren nga dy gjigantët e internetit për arritjen e përfitimeve jashtëzakonisht të larta nga reklamat.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

What do you Love?, projekti më i ri nga Google

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 14-07-2011

0

Shërbimi kishte filluar të eksperimentohej që në qershor, ndërsa tani është gati për debutimin real. “What do you Love?” është një interpretim i ri i konceptit të Google Search, si motor kërkimi. Emri romantik i shërbimit në fakt ka të bëjë pak me rezultatin, por efekti ka qenë i garantuar.

“What do you Love?” në plan të parë funksionon si një motor kërkimi tradicional.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

10 markat me te fuqishme ne bote

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 02-03-2011

0

Keto marka jane te fuqishme, pasi pervec vleres se madhe financiare, ato gezojne edhe nje popullaritet te madh tek konsumatoret.

Te dhenat jane sipas Millward Brown’s BrandZ index

1. GOOGLE

Vlera e markes llogaritet ne 66 miliard dollare.

2.General-Electric

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg

Facebook zbret Google nga froni

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 17-03-2010

0

Per here te pare pas shume vitesh hegjemonie totale, Google humbet fronin e kryesimit te faqeve me te klikuara ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes.

Sipas hetimit te “HitWise”, Facebook i ka rrembyer kryesimin javen e shkuar gjigandit nga Mountain View. Blogu me i madh ne bote ka arritur te terheqe vemendjen e 7.07 % te perdoruesve te internetit ne SHBA.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Facebook
 • Digg