Zogjte “tmerrojne” balenat

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 16-09-2009

1

Zogjte “tmerrojne” balenatKur behet fjale per mbijetese, permasat nuk kane shume rendesi.

Balenat, kafshet me gjigande te planetit jane detyruar te marrin arratine nga bregdeti i Patagonias ne Argjentine per shkak te shtimit te zogjve ne kete zone.

Shpendet dallohen per sulmet e tyre ne kurrizin e gjitareve, duke i plagosur.

Alarmin per braktisjen e bregredit nga balenat e ka dhene qendra e vezhgimit te bregdetit, sipas se ciles, numri i gjitareve te plagosur ne gadishullin Valdes eshte rritur nga 1 % qe ka qene ne vitin 1974, ne 76 % te numrit te pergjigjshem te balenave.

Lekura e balenave eshte nje nga ushqimet me te shendetshme dhe te shijshme per zogjte.

Publikoje ne:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Postoje tek Ngjarjet
  • Facebook
  • Digg

Komentet (1)

mire

Komentoni këtë kuriozitet